Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Nedir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun bir akronimi olan EPDK nedir?  Elektrik, doğalgaz, petrol ve LPG’nin optimum fiyat, kalite ve süreklilikle birlikte çevreye uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması için finansal olarak güçlü ve şeffaf bir enerji piyasası sağlamak amacıyla kurulmuştur.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Nedir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Bu amaçla ilk olarak 3 Mart 2001 yılında yayınlanan 4628 sayılı “Elektrik Piyasası Kanunu” ile “Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu” adını almış; ancak kısa bir süre sonra 02.05.2001 tarihinde 4646 Doğalgaz Piyasası Kanunu'nda yapılan bir değişiklikle kurum,  “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu” adını almıştır. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı olup Bakanlar Kurulu Kararı ile atanmış yedi kurul üyesi bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı tarafından bir başkan ve bir başkan yardımcısı atamayla görevlendirilmektedir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Yasal Zemini

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkileri, 4628 sayılı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda belirtilmiş olmakla birlikte yine; 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu, 5307 sayılı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile kendisine verilen görevleri yerine getirmektedir.

Enerji piyasalarına katılmak isteyen kişilere verilecek tüm izin, lisansa konu işlemler, görevli şirketlerin performansı, tüketici haklarını gözeten piyasayı düzenleyici yönetmeliklerin çıkarılması veya güncellenmesi, serbest olmayan tüketicilerin fiyatlandırma esaslarının ülke ekonomik koşullarına göre belirlenmesi, kurulca belirlenen fiyatlar doğrultusunda piyasanın denetlenmesi gibi konuları da görevleri arasında yer almaktadır.

Elektrik Piyasasında Serbest Olmayan Tüketici Nedir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun belirlediği tüketim değerini bir takvim yılı içinde yaptığı tüm tüketimlerinin ortalaması ile geçemeyen ve bölgesinde faaliyet gösteren Görevli Elektrik Tedarik Şirketi'nden enerjisini sağlamak zorunda kalan tüketiciyi belirtmektedir. Yandaki tabloda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun yıllar içinde belirlediği Serbest Tüketici Limitlerini görebilirsiniz. Bu tüketim değerini geçtiği yani Serbest Tüketici niteliğine haiz olduğu halde tedarikçisini seçmemiş ve yine bağlı bulunduğu bölgede faaliyet gösteren Görevli Elektrik Tedarik Şirketi'nden enerjisini sağlayan tüketiciler de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun belirlediği Ulusal Tarifelerden enerjilerini sağlamaktadırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 25 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi