Basında encazip.com

encazip.com hakkında yerel ve ulusal basında yer alan haberler, basılı ve online platformlardaki yayınlar, tv programları, röportajlar ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Öne Çıkan Haberler
Tüm Haberler
Devamı
Radyo

ST Endüstri Radyo - Reel Piyasalar

16.06.2021

Elektrik şirketi nasıl değiştirilir? encazip.com kurucusu Çağada KIRIM, ST Endüstri Radyo programında anlattı.

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

Kapsam Dışı İşyeri Beyan Etsin

16.06.2021

EnCazip.com kurucusu Kırım, tahmini elektrik faturası uygulaması konusunda uyardı: Kapsam dışı işyeri beyan etsin.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), elektrikte kıyasen faturalandırma ya da tahmini tüketimden faturalandırma kararını yorumlayan EnCazip.com kurucusu Çağada Kırım, bunun farklı ülkelerde sıkça uygulanan bir metod olduğunu belirtti.

Bu yöntemin, örneğin İngiltere’de normal koşullarda da uygulandığını, sayaç okumanın yılda 1-2 defa yapıldığını, diğer dönemlerde ise tahmini tüketime bakıldığını anlatan Kırım, tahminle gerçek arasındaki küçük farkın ise mahsuplaşmayla giderildiğini vurguladı. Kırım, “Zaten tahminler de gerçek tüketime oldukça yakın oluyor” dedi. Bu kapsamda farklı bir konuya dikkat çeken Kırım, EPDK’nın genelgesi dışında kalan işyerleri konusunda uyardı:

“Ofis gibi bu tür işyerlerinin hali hazırda kapalı olduğu gözönünde bulundurulduğunda, bunların açık dönemlerdeki tüketimleri üzerinden faturalandırma riski var. Tüketicilerin elektrik tüketimlerinin durduğunu beyan etmeleri bu durumun önüne geçecektir.”

Kırım ayrıca, EPDK’nın geçici ve sınırlı başlattığı bu uygulamayı, ileride ortaya çıkabilecek ve toplum sağlığını etkileyecek daha olumsuz durumlarda genişletilebileceğini hatırlattı.

3 ay ek süre

EPDK, yeni bir kararla ön lisans ve üretim lisansı sahibi tüzel kişilerin inşaat öncesi yükümlülüklerini 10 Mart itibarıyla 3 ay uzattı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kapsam-disi-isyeri-beyan-etsin-1731281

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

Normalleşme Elektriğe Talebi Artırdı

16.06.2021

Koronavirüs nedeniyle sanayi üretiminin azalması ile işyerlerinde elektrik tüketimi düşerken, evlerde artmıştı. İşyerleri ve okulların kademeli olarak açılmasıyla ticarethanelerdeki elektrik tüketimi tekrar artmaya başladı. Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com'un derlediği bilgilere göre, meskenlerde elektrik kullanımı temmuzda yüzde 11 düşerken, ticarethanelerde yüzde 7, sanayide ise yüzde 3 artış oldu. Ticarethane, sanayi ve ev abone grubunun toplam elektrik tüketimi Temmuz ayında, pandeminin etkisinin en fazla görüldüğü nisan ayına göre yüzde 29 daha yüksek kaydedildi.

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

Elektriğin Yükü Esnafın Omzunda

06.05.2021

Encazip.com'un Kurucusu Çağada Kırım, sanayicinin serbest piyasada pazarlık usulü ile uygun fiyata elektrik satın aldığını ancak milyonlarca esnafın böyle bir şansının bulunmadığını söyledi. Bazı sanayi tesislerinin tek başlarına binlerce kişilik yerleşim yeri kadar elektrik tükettiğini anlatan Kırım, sanayicilerin bu avantajı kullanarak düşük fiyatlı elektrik aldıklarını ifade etti. Kırım, "Sanayinin ulusal tarifesi 0.88 kuruş. Ortalama alımlar 0.63 kuruş civarına kadar da gelebiliyor. Tedarik şirketlerinden alabiliyorlar, fiyatlar da farklı oluyor. 0.38 kuruştan elektrik alanlar dahi var" dedi.

Diğer Sayfalar

Devamı
Dergi

Toplantıya Yaşam Arası

06.05.2021

İŞLE YATIP İŞLE KALKIYORUZ

Pandemiyle tüm işler, toplantıları ve etkinlikler evlere taşınınca özel hayat- iş dengesini kurmak için de özel formüller aranmaya başlanıyor. "Evlerin içinde olan biten her şey, toplantılarda diğer katılımcılara da yansıyor, ilk başlarda bazı durumların caps'leri bile yapılıyordu" diyen encazip.com kurucusu Çağada Kırım, bu yeni normale de alışıldığını düşünüyor. Kırım, bu süreçte ekiplerinin daha da kaynaştığını da söylüyor: "Şüphesiz eskisinden daha çok işle yatıp, işle kalkıyoruz. olduğunu düşünmüyorum sadece evlere kapanmak can sıkıcı. Pandeminin bize bir artısı oldu. Ekip arkadaşlarımızla birbirimizin hayatlarına dahil olduk, aslında kaynaştık. Gün içinde kimin neler yaşadığına hatta birbirimizin ruh durumuna bile daha çok hakimiz.

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

encazip.com: Yeşil Mutabakat Temiz ve Sürdürülebilir Ekonomiye Geçişi Sağlayacak

30.04.2021

ANKARA (AA) - Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com'un kurucusu Çağada Kırım, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması için önemli fırsatlar sunduğunu bildirdi.

Kırım, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği'nin (AB) Avrupa Yeşil Mutabakat Çağrısı (European Green Deal) ile 2030 yılına kadar karbon salımını yüzde 50 azaltmayı, 2050 yılında ise sıfır karbon salım hedefine ulaşmayı planladığını ifade etti.

AB'nin Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı olması dolayısıyla Yeşil Mutabakat'ın büyük önem taşıdığının altını çizen Kırım, 'Yeşil Mutabakat ile temiz ve sürdürülebilir bir ekonomiye geçiş yapılacak ve kaynaklar verimli kullanılacak. Biyolojik çeşitlilik korunarak eski haline getirilecek. Çevre kirliliğinin azaltılması amaçlanacak. Çevre bilinciyle hareket edilmesinin önemi anlaşılacak.' değerlendirmesinde bulundu.

Kırım, Yeşil mutabakatın tedarik zincirlerine de etkisi olacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

'Artık müşteriler, tedarikçilerin yeşil mutabakat konusunda yaptıklarını görmeden sipariş dahi vermeyecek ve bu duruma uyum sağlamayan tedarikçiler oyun dışında kalabilecek. Türkiye'nin her iki noktada da gerekli önlemleri alması gerekiyor. Türkiye'nin kendisine Yeşil Mutabakat konusunda bir yol haritası çıkarması, sadece AB ile ticaret yapabilmek için değil, sanayi, ulaşım ve inşaat gibi karbon-yoğun üretim yapan sektörlerini sürdürülebilir ve döngüsel bir platforma oturtabilmesi için de faydalı olacak. Yeşil Mutabakat ticaretin kurallarını değiştirdiğinde, bugüne kadar AB'ye ihracat yapan firmaların fabrikada hangi tür enerjiden elektrik ürettiğini, üretim sürecinde çıkarılan emisyon oranını ve şirketin karbon ayak izini belgelendirmesi gerekecek. Bir Avrupalı turisti ağırlamak isteyen Antalya'daki otelin de bu tip beklentileri karşılıyor olması ve karbon ayak izini belgelemesi gerekecek.'

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/e-ticaret/encazipcom-yesil-mutabakat-temiz-ve-surdurulebilir-ekonomiye-gecisi-saglayacak/664453

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

Türkiye'de Elektrik Avrupa'dan Daha Ucuz

03.03.2021

Enerji Piyasasi Duzenleme Kurumunun (EPDK) Ocak 2016'da serbest tüketici limitlerini aylık ortalama 120 TL'ye değiştirmesiyle birlikte yaklaşık 6 milyon elektrik kullanıcısını ilgilendirir hale gelen tedarikği degiştirerek ucuz elektrik kullanma hakkı, Türkiye'de mesken ve ticarethane kullanıcılanna elektrik tarifelerini degiştirerek elektrik faturalarında yüzde 20'ye kadar tasarruf elde etme olanağı sağlıyor.

Diğer Sayfalar

Devamı
Dergi

İnternetten Elektrik Tedarikçisini Değiştirerek Yüzde 20'ye Kadar Tasarruf Etmek Mümkün

03.03.2021

İnternetten Elektrik Tedarikçisi Değiştirerek Yüzde 20'ye Kadar Tasarruf Etmek Mümkün 52 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun 2016 yılı için serbest tüketici alt limitini aylık yaklaşık olarak 120 TL olarak belirlemesiyle birlikte 6 milyona yakın tüketici elektrik tedarikçisini değiştirebilecek. Türkiye'nin ilk elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi EnCazip ile tedarikçilerini kolayca değiştiren tüketiciler elektrik faturalarında yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabilecek.

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

Elektrik Tarifesine İnternet Çözümü

03.03.2021

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun 2016 için serbest tüketici alt limitini aylık 120 TL olarak belirlemesiyle birlikte 6 milyona yakın tüketici elektrik tedarikçisini değiştirebilecek. Bu tüketicileri hedef alan ve internetten elektrik tedarikçisini değiştirmek için ortam hazırlayan EnCazip sitesi ise hedef büyüttü.

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

EnCazip Elektrik İngiliz Lordu'ndan

03.03.2021

EnCazip elektrik" İngiliz Lordu'ndan Hissedarları arasında tord George Milford Haven'ın da yer aldığı İngiltere merkezli Vivamet, elektrik ticareti karşılaştırma sitesi EnCazip'e ortak oldu. EnCazip, tüketicilerin çok sayıda tedarilcçinin elektrik fiyatlarını karşılaştırarak kendilerine en uygun seçeneği bulmalarına yardımcı oluyor.

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

Elektrikte Yüzde 20 Tasarruf

03.03.2021

Elektrikten yüzde 20 tasarruf Türkiye'de ilk defa elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi olan EnCazip, tedarikçileri değiştirip tüketicilerin elektrik faturalarında yüzde 20'ye varan tasarruf elde etmelerini sağlıyor.

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

6 Milyona Yakın Tüketici Elektrik Tedarikçisini Değiştirebilecek

03.03.2021

EPDK'nın 2016 için serbest tüketici alt limitini aylık yaklaşık 120 TL olarak belirlemesiyle 6 milyona yakın tüketici elektrik tedarikçisini değiştirip, faturada yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 2016 yılı için serbest tüketici alt limitini aylık yaklaşık 120 TL olarak belirlemesiyle birlikte 6 milyona yakın tüketici elektrik tedarikçisini değiştirebilecek.

EPDK tarafından düzenlenen serbest tüketici limitleri, belirlenen sınırın her yıl giderek düşmesi ve ev kullanıcılarını da içeren tüm abone gruplarının kapsama dahil edilmesiyle Türkiye'de yaklaşık 6 milyon elektrik tüketicisini yakından ilgilendirir hale geldi.

EPDK’nın 2016 yılı düzenlemesine göre 3 bin 600 Kilowatt saat seviyesine düşürülen limit ise aylık yaklaşık 120 TL'ye denk geliyor ve özellikle de toplam tüketicilerin yüzde 81'ini oluşturan mesken grubuna hitap ediyor.

Türkiye’nin elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com ile tedarikçilerini değiştiren tüketiciler elektrik faturalarında yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabilecek.

Türkiye'deki elektrik piyasasının gelişimini değerlendiren Encazip Yönetici Ortağı Onur Orakçıoğlu, "Hedefimiz yalnızca tüketicilere en ucuz elektrik tarifesini bulmak değil, aynı zamanda sektördeki rekabetin tüketici lehine gelişmesini de sağlamak. Bunu bir anlamda rekabeti artırarak yapıyoruz. Unutmamak gerekir ki; rekabetin yoğun olduğu piyasalarda fiyatlar düşüş gösterirken hizmet kalitesi de bir o kadar yükselmektedir" dedi.

Encazip'in diğer yönetici ortağı Çağada Kırım, "Tüketicilere en çok istedikleri şeyi, tasarrufu sağlıyoruz. İnternet sitesi ile tüketiciler kendilerine verilen haklardan en doğru şekilde yararlanabiliyor. Elektrik tedarikçisi değiştirmek Türk tüketicisi için çok yeni bir kavram ancak internet sitesi sayesinde tüketiciler için hızlıca en cazip tedarikçiyi bulup yıllık 2 fatura tutarına kadar tasarruf etmek çok kolay bir hale geldi. Bu işin en büyük kazananı tüketicilerdir" ifadelerini kullandı.

İnternet sitesi, tedarikçi değişimi sürecinde birim fiyatları, aylık fatura tutarı, sözleşme süresi, indirim oranı ve teminat bilgisi gibi tüketicilerin dikkat etmesi gerekenleri de teknolojik alt yapısı ile gösteriyor. Elektrik tedarikçilerinin de tüketicilere daha iyi hizmeti, daha cazip fiyatlarla sağlamaları için ortam sağlıyor.

https://www.dunya.com/ekonomi/6-milyona-yakin-tuketici-elektrik-tedarikcisini-degistirebilecek-haberi-304427

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

6 Milyona Yakın Tüketici Elektrik Tedarikçisini Değiştirebilecek

03.03.2021

EPDK'nın 2016 için serbest tüketici alt limitini aylık yaklaşık 120 TL olarak belirlemesiyle 6 milyona yakın tüketici elektrik tedarikçisini değiştirip, faturada yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 2016 yılı için serbest tüketici alt limitini aylık yaklaşık 120 TL olarak belirlemesiyle birlikte 6 milyona yakın tüketici elektrik tedarikçisini değiştirebilecek.

EPDK tarafından düzenlenen serbest tüketici limitleri, belirlenen sınırın her yıl giderek düşmesi ve ev kullanıcılarını da içeren tüm abone gruplarının kapsama dahil edilmesiyle Türkiye'de yaklaşık 6 milyon elektrik tüketicisini yakından ilgilendirir hale geldi.

EPDK’nın 2016 yılı düzenlemesine göre 3 bin 600 Kilowatt saat seviyesine düşürülen limit ise aylık yaklaşık 120 TL'ye denk geliyor ve özellikle de toplam tüketicilerin yüzde 81'ini oluşturan mesken grubuna hitap ediyor.

Türkiye’nin elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com ile tedarikçilerini değiştiren tüketiciler elektrik faturalarında yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabilecek.

Türkiye'deki elektrik piyasasının gelişimini değerlendiren Encazip Yönetici Ortağı Onur Orakçıoğlu, "Hedefimiz yalnızca tüketicilere en ucuz elektrik tarifesini bulmak değil, aynı zamanda sektördeki rekabetin tüketici lehine gelişmesini de sağlamak. Bunu bir anlamda rekabeti artırarak yapıyoruz. Unutmamak gerekir ki; rekabetin yoğun olduğu piyasalarda fiyatlar düşüş gösterirken hizmet kalitesi de bir o kadar yükselmektedir" dedi.

Encazip'in diğer yönetici ortağı Çağada Kırım, "Tüketicilere en çok istedikleri şeyi, tasarrufu sağlıyoruz. İnternet sitesi ile tüketiciler kendilerine verilen haklardan en doğru şekilde yararlanabiliyor. Elektrik tedarikçisi değiştirmek Türk tüketicisi için çok yeni bir kavram ancak internet sitesi sayesinde tüketiciler için hızlıca en cazip tedarikçiyi bulup yıllık 2 fatura tutarına kadar tasarruf etmek çok kolay bir hale geldi. Bu işin en büyük kazananı tüketicilerdir" ifadelerini kullandı.

İnternet sitesi, tedarikçi değişimi sürecinde birim fiyatları, aylık fatura tutarı, sözleşme süresi, indirim oranı ve teminat bilgisi gibi tüketicilerin dikkat etmesi gerekenleri de teknolojik alt yapısı ile gösteriyor. Elektrik tedarikçilerinin de tüketicilere daha iyi hizmeti, daha cazip fiyatlarla sağlamaları için ortam sağlıyor.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/-6-milyona-yakin-tuketici-elektrik-tedarikcisini-degistirebilecek/504891

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

Tüketici Elektrik Tedarikçisini Değiştirebilecek

03.03.2021

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun () 2016 yılı için serbest alt limitini aylık yaklaşık 120 TL olarak belirlemesiyle birlikte 6 milyona yakın tüketici tedarikçisini değiştirebilecek.

EPDK tarafından düzenlenen serbest tüketici limitleri, belirlenen sınırın her yıl giderek düşmesi ve ev kullanıcılarını da içeren tüm abone gruplarının kapsama dahil edilmesiyle Türkiye'de yaklaşık 6 milyon elektrik tüketicisini yakından ilgilendirir hale geldi.

EPDK'nın 2016 yılı düzenlemesine göre 3 bin 600 Kilowatt saat seviyesine düşürülen limit ise aylık yaklaşık 120 TL'ye denk geliyor ve özellikle de toplam tüketicilerin yüzde 81'ini oluşturan mesken grubuna hitap ediyor.

Türkiye'nin elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com ile tedarikçilerini değiştiren tüketiciler elektrik faturalarında yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabilecek.

Türkiye'deki elektrik piyasasının gelişimini değerlendiren Encazip Yönetici Ortağı Onur Orakçıoğlu, "Hedefimiz yalnızca tüketicilere en ucuz elektrik tarifesini bulmak değil, aynı zamanda sektördeki rekabetin tüketici lehine gelişmesini de sağlamak. Bunu bir anlamda rekabeti artırarak yapıyoruz. Unutmamak gerekir ki; rekabetin yoğun olduğu piyasalarda fiyatlar düşüş gösterirken hizmet kalitesi de bir o kadar yükselmektedir" dedi.

Encazip'in diğer yönetici ortağı Çağada Kırım, "Tüketicilere en çok istedikleri şeyi, tasarrufu sağlıyoruz. İnternet sitesi ile tüketiciler kendilerine verilen haklardan en doğru şekilde yararlanabiliyor. Elektrik tedarikçisi değiştirmek Türk tüketicisi için çok yeni bir kavram ancak internet sitesi sayesinde tüketiciler için hızlıca en cazip tedarikçiyi bulup yıllık 2 fatura tutarına kadar tasarruf etmek çok kolay bir hale geldi. Bu işin en büyük kazananı tüketicilerdir" ifadelerini kullandı.

İnternet sitesi, tedarikçi değişimi sürecinde birim fiyatları, aylık fatura tutarı, sözleşme süresi, indirim oranı ve teminat bilgisi gibi tüketicilerin dikkat etmesi gerekenleri de teknolojik alt yapısı ile gösteriyor. Elektrik tedarikçilerinin de tüketicilere daha iyi hizmeti, daha cazip fiyatlarla sağlamaları için ortam sağlıyor.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/01/14/tuketici-elektrik-tedarikcisini-degistirebilecek

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

EnCazip, Elektrik Tedarikçisi Seçmeyi Kolaylaştırıyor

03.03.2021

Türkiye’nin ilk ve en büyük elektrik tedarikçileri karşılaştırma servisi Encazip.com‘un kurucu ortakları Çağda Kırım ve Onur Orakçıoğlu, Encazip.com‘u anlattılar ve tüketicilerin doğru elektrik tedarikçisini nasıl seçeceğine dair sorularımıza yanıt verdiler.

http://www.techinside.com/encazip-ile-online-alisverisin-cazip-yonlerini-konustuk/

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

Elektrik Faturasında Tasarruf Mümkün Mü?

03.03.2021

EnCazip, tedarikçi değiştirenlerin değiştirmeyenlere göre yüzde 10'lara varan fiyat avantajı sağlayabileceğini açıkladı.

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi EnCazip'e göre, site üzerinden yapılan elektrik fiyatları hesaplamalarına göre elektrik tedarikçisi değiştiren ev tüketicileri, tedarikçi değiştirmeyenlere göre ortalama yüzde 9,64 daha ucuz elektrik kullanırken, iş yeri kullanıcıları da ortalama yüzde 11,33 oranında tasarruflu elektrik kullandı. Buna göre aylık elektrik faturası 200 lira olan bir tüketicinin yıllık tasarruf ortalaması ise 231 liraya ulaştı.

EnCazip’te yapılan hesaplamalara göre Şubat ayında ortalama birim fiyat ev tüketicileri için kWh başına 0,192859 lira olurken, iş yeri kullanıcıları için bu fiyat 0,189251 oldu.

Şubat ayındaki elektrik faturalarında yüzde 16’ya kadar tasarruf edildi!

Şubat ayında elektrik tedarikçisi değiştiren tüketiciler için oluşan en yüksek indirim oranları ortalama rakamlardan daha yüksek oldu. EnCazip elektrik faturası hesaplama sistemi üzerinden yapılan tedarikçi değişiklikleri başvurularında ev kullanıcıları için en yüksek indirim oranı yüzde 14 olurken (birim fiyat: 0,18355 lira)iş yeri kullanıcıları için bu oran yüzde 16’nın üzerindeydi (Birim Fiyat: 0,1790 lira). Buna göre aylık 200 liralık elektrik faturası ödeyen bir ev tüketicisi yılda en yüksek 336 lira tasarruf ederken, aynı fatura tutarını ödeyen iş yeri kullanıcısı yılda 387 lira tasarruf etti.

https://www.dunya.com/gundem/elektrik-faturasinda-tasarruf-mumkun-mu-haberi-309353

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

Elektrikte Ödediğiniz Teminatı Geri Alabilirsiniz

03.03.2021

Abonelik başlangıcında elektrik tüketicilerinden zorunlu olarak alınan güvence (teminat) bedelleri elektrik tedarikçisi değiştirirken geri alınabiliyor.

Elektrik tüketicilerinin adreslerinin değişmesi, sözleşmelerinin sona ermesi ya da feshedilmesi halinde, tedarikçiler tarafından faturaların ödenmemesi ihtimaline karşı abonelik başvurusu sırasında alınan güvence (teminat) bedelleri geri alınabiliyor. Elektrik tüketicileri, mevcut tedarikçilerini değiştirerek hem elektrik faturalarında yüzde 20’ye kadar tasarruf edebiliyor hem de abonelik sözleşmesi sırasında çoğunlukla zorunlu olarak alınan güvence bedelinin geri ödemesini alarak avantaj kazanıyor. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre güvence bedeli geri ödemeleri 5 iş günü içinde gerçekleştiriliyor.

Elektrik tedarikçisi değiştirirken tüketiciler lehine işleyen bu süreçle ilgili EnCazip Kurucu Ortağı Çağada Kırım: “Abonelik başvuruları sırasında alınan güvence bedellerinin iadesi tüketiciler tarafından yaygın olarak bilinmiyor. Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre perakende satış sözleşmesinin feshi veya sona ermesi durumunda tüketiciler ödedikleri güvence bedelini geri alabiliyor. Tedarikçisine herhangi bir yükümlülüğü olmayan kullanıcılar teminat bedelinin tamamını geri alabilir.” dedi.

Ev tüketicileri en az 119 TL’lik teminat bedellerini geri alabilirler!

Ev ve iş yeri kullanıcılarından alınan güvence bedeli tutarı elektrik tedarik sözleşmesinin gücü ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen güvence bedeli birim fiyatlar üzerinden hesaplanarak abonelerden tahsil ediliyor. Ev ve iş yeri aboneleri için güvence birim bedelleri ayrı olarak hesaplanıyor ve hesaplamada perakende satış sözleşmesinde belirtilen sözleşme gücü (tüketicinin kullanım yeri için çekmeyi kabul ettiği en yüksek güç) kW (kiloWatt) olarak alınıyor. Tüm aboneler için sözleşme gücü en düşük 6 kW olarak kabul ediliyor. Bu hesaplamaya göre güvence birim bedeli (iş yerleri için 56 TL, evler için 19,8 TL) en düşük sözleşme gücüyle çarpıldığında ev aboneleri için en düşük geri ödeme bedeli 118,8 TL olurken iş yeri aboneleri için ise 336 TL’ye denk geliyor.

EnCazip’in diğer Kurucu Ortağı Onur Orakçıoğlu da “Encazip.com olarak elektrik tedarikçisini değiştiren kullanıcıları güvence bedellerinin iadesi ile ilgili bilgilendiriyoruz. İadelerin takibi için e-posta adreslerine hatırlatmalar gönderiyoruz. İade bedelleri güncel koşullar dikkate alınarak güncelleniyor. Tedarikçi değişiminin sunduğu tasarrufa yıllar önce alınan teminat bedelinin ilave edilmesiyle tüketiciler neredeyse yılda 4 faturaya kadar kazançlı çıkıyor.” diye ekledi.

http://www.gazetevatan.com/elektrikte-odediginiz-teminati-geri-alabilirsiniz--922812-ekonomi/

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

Enerji Tasarrufu Mutfaktan Başlar

03.03.2021

EMO'nun verilerine göre evde elektiğin en çok tüketildiği yer mutfak. EnCazip, mutfakta elektrikten tasarruf etmenin yollarını açıkladı.

Elektrik Mühendisleri Odası’nın verilerine göre ev içi elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 50’si mutfakta gerçekleşiyor. Günün 24 saati ve yılın 365 günü çalışan buzdolaplarından yemek pişirmenin vazgeçilmezi ocak ve fırınlara, zamandan ve su tüketiminden tasarruf sağlayan bulaşık makinelerinden hayatı kolaylaştıran küçük ev aletlerine kadar mutfaktaki araçları kullanırken daha bilinçli hareket ederek faturalara yansıyan enerji tasarrufu yapmak mümkün.

Enerji tasarrufu bilincini artırmayı hedefleyen elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi EnCazip’in kolaylıkla uygulanabilecek tasarruf önerileri ise şöyle:

Buzdolabınızı boş bırakmayın

Tüm ev içi elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 30’u buzdolabından kaynaklanmaktadır. Buzdolabından en yüksek oranda verim elde etmek için boş kalan alanları doldurarak buzdolabınızın tamamını kullanmaya gayret edin. Sanılanın aksine buzdolabı ve dondurucularınızı tamamen doldurmak enerji kaybına neden olmak yerine daha fazla şeyi soğutmanıza yardımcı olacaktır.

Fırında aynı anda birden fazla yemek pişirin

Yemek yaparken fırın kullanıyorsanız fırınınızın alabileceği birkaç yemeği aynı anda pişirebilirsiniz. Elektrikli ankastre bir fırın bir saat boyunca çalıştığında ortalama olarak 2500 Watt enerji harcar. Haftada 3 kez fırın kullandığınızı varsayarsak tüketiminiz aylık yaklaşık olarak 12 liraya denk geliyor. Benzer sıcaklıklarda pişebilecek iki yemeği aynı anda fırına koyarak yılda 72 lira tasarruf edebilirsiniz.

50 derecede yıkayın

Orta kirlilikteki bulaşıklarınızı 60 derece yerine 50 derecede yıkamanız temizlik açısından sorun yaratmayacağı gibi yüzde 10 enerji tasarrufu sağlayacaktır. Kirli bulaşıklarınızı bulaşık makinesine yerleştirmeden önce bulaşıkları sıcak suda ön durulama yapmaktan kaçının. Bulaşıkların sadece üzerindeki kirleri alıp makinaya yerleştirerek hem su hem de enerji tasarrufu edebilirsiniz. Bulaşıklarınızı elde yıkamak yerine makinede yıkayarak yılda yaklaşık 52 lira tasarruf elde edebilirsiniz.

Ocağınızın gözünü etkili kullanın

Gazlı ocaklarda ısı verimliliği yaklaşık yüzde 40 civarındadır. Enerji kaybının daha fazla olmaması için ocağınızın küçük gözünde küçük tencereleri, büyük gözünde büyük tencereleri kullanın. Eğer ısıtmak istediğiniz küçük bir porsiyon ise büyük bir tencereyi doğrudan ısıtmak yerine küçük kaba alın; hem zaman hem de enerji tasarrufu edin.

Bilinçli tüketerek yüzde 20’ye kadar tasarruf edin

Elektrik enerjisinin ev içi tüketiminde de alışkanlıklarımızı değiştirerek tasarruf etmek mümkün. Hava karardığında perdeleri tamamen kapatmak, kahve veya çay yaparken su ısıtıcılarına yeterli miktarda su koyarak ısıtmak, enerji tasarruflu ampuller kullanmak ve ev içerisindeki tüm elektronik cihazları tamamen kapatmak da enerjide tasarruf etmeye yardımcı oluyor.

Bunun yanında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 2016 yılı için belirlediği serbest tüketici alt limitiyle aylık yaklaşık olarak 120 lira elektrik faturası ödeyen tüketiciler Encazip’te tüketim alışkanlıklarına göre en cazip elektrik tarifelerini karşılaştırabiliyor ve inceledikleri tarifeler arasından seçim yaparak elektrik faturalarından yüzde 20’ye kadar tasarruf edebiliyor.

https://www.dunya.com/gundem/enerji-tasarrufu-mutfaktan-baslar-haberi-311899

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

Enerji Tüketimini Yüzde 20 Azaltacak Püf Noktaları

03.03.2021

Ev içerisinde tüketim alışkanlıklarımızı değiştirerek yüzde 20 oranında tasarrruf edebileceğimizi biliyor muydunuz? EnCazip.com, enerji tasarrufu bilincini artırmayı hedefleyerek ev içi tüketimlerde kolaylıkla uygulanabilecek tasarruf önerilerini sıraladı.

Elektrik Mühendisleri Odası’nın verilerine göre ev içi elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 50’si mutfakta gerçekleşiyor. Günün 24 saati ve yılın 365 günü çalışan buzdolaplarından ocak ve fırınlara, zamandan ve su tüketiminden tasarruf sağlayan bulaşık makinelerinden küçük ev aletlerine kadar mutfaktaki araçları kullanırken daha bilinçli hareket ederek faturalara yansıyan enerji tasarrufu yapmak mümkün.

Enerji tasarrufu bilincini artırmayı hedefleyen elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi EnCazip’in kolaylıkla uygulanabilecek tasarruf önerileri ise şöyle:

-Buzdolabınızı boş bırakmayın

Tüm ev içi elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 30’u buzdolabından kaynaklanmaktadır. Buzdolabından en yüksek oranda verim elde etmek için boş kalan alanları doldurarak buzdolabınızın tamamını kullanmaya gayret edin. Sanılanın aksine buzdolabı ve dondurucularınızı tamamen doldurmak enerji kaybına neden olmak yerine daha fazla şeyi soğutmanıza yardımcı olacaktır.

-Fırında aynı anda birden fazla yemek pişirin

Yemek yaparken fırın kullanıyorsanız fırınınızın alabileceği birkaç yemeği aynı anda pişirebilirsiniz. Elektrikli ankastre bir fırın bir saat boyunca çalıştığında ortalama olarak 2500 Watt enerji harcar. Haftada 3 kez fırın kullandığınızı varsayarsak tüketiminiz aylık yaklaşık olarak 12 TL’ye denk geliyor. Benzer sıcaklıklarda pişebilecek iki yemeği aynı anda fırına koyarak yılda72 TL tasarruf edebilirsiniz.

-50 derecede yıkayın yüzde 10 tasarruf edin

Orta kirlilikteki bulaşıklarınızı 60 derece yerine 50 derecede yıkamanız temizlik açısından sorun yaratmayacağı gibi yüzde 10 enerji tasarrufu sağlayacaktır.Kirli bulaşıklarınızı bulaşık makinesine yerleştirmeden önce bulaşıkları sıcak suda ön durulama yapmaktan kaçının. Bulaşıkların sadece üzerindeki kirleri alıp makinaya yerleştirerek hem su hem de enerji tasarrufu edebilirsiniz. Bulaşıklarınızı elde yıkamak yerine makinede yıkayarak yılda yaklaşık 52 TL tasarruf elde edebilirsiniz.

-Ocağınızın gözünü etkili kullanın

Gazlı ocaklarda ısı verimliliği yaklaşık yüzde 40 civarındadır. Enerji kaybının daha fazla olmaması için ocağınızın küçük gözünde küçük tencereleri, büyük gözünde büyük tencereleri kullanın. Eğer ısıtmak istediğiniz küçük bir porsiyon ise büyük bir tencereyi doğrudan ısıtmak yerine küçük kaba alın; hem zaman hem de enerji tasarrufu edin.

BİLİNÇLİ TÜKETEREK YÜZDE 20 TASARRUF EDİN

Elektrik enerjisinin ev içi tüketiminde de alışkanlıklarımızı değiştirerek tasarruf etmek mümkün. Hava karardığında perdeleri tamamen kapatmak, kahve veya çay yaparken su ısıtıcılarına yeterli miktarda su koyarak ısıtmak, enerji tasarruflu ampuller kullanmak ve ev içerisindeki tüm elektronik cihazları tamamen kapatmak da enerjide tasarruf etmeye yardımcı oluyor.

Bunun yanında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 2016 yılı için belirlediği serbest tüketici alt limitiyle aylık yaklaşık olarak 120 TL elektrik faturası ödeyen tüketiciler Encazip’te tüketim alışkanlıklarına göre en cazip elektrik tarifelerini karşılaştırabiliyor ve inceledikleri tarifeler arasından seçim yaparak elektrik faturalarından yüzde 20’ye kadar tasarruf edebiliyor. EnCazip’ten alınan bilgilere göre; farklı elektrik tedarikçilerinin tarife koşulları ve tüketicilerin ne kadar tasarruf edebilecekleri aşağıdaki şekilde oluyor.

Aylık 300 TL elektrik faturası ödeyen bir ev tüketicisi için Mart ayında öne çıkan tasarruf fırsatları:

Tedarikçi Yıllık Tasarruf Birim Fiyat (TL/kWh) Teminat
Reon Enerji 297 TL 0,18675 Alınmıyor
Direkt Enerji 190 TL 0,196354 Alınmıyor
Sepaş Enerji 150 TL 0,2 Alınmıyor
Kolen Enerji 143 TL 0,200622 Alınmıyor
Akedaş 119 TL 0,202757 Alınmıyor
Aksa Elektrik 119 TL 0,202757 Alınıyor

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/enerji-tuketimini-yuzde-20-azaltacak-puf-noktalari-2218538

Devamı
Portal

Türkiye'de Elektrik Avrupa'dan Ucuz

03.03.2021

Türkiye, Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında geçen yılın ikinci yarısında tüketilen her kilovatsaat elektriği en ucuz fiyatla tüketime sunan ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye, Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında geçen yılın ikinci yarısında tüketilen her kilovatsaat elektriği en ucuz fiyatla tüketime sunan ülkeler arasında yer aldı. Karşılaştırma ve elektrik tedarikçisi değiştirme platformu EnCazip açıklamasına göre, Türkiye, Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında geçen yılın ikinci yarısında tüketilen her kilovatsaat elektriği en ucuz fiyatla tüketime sunan ülkeler arasında yer aldı.
EnCazip’in Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2015 yılı temmuz ve aralık aylarını kapsayan 6 aylık dönemde Türkiye, kilovatsaat başına 39,05 kuruş ile 26 ülkeyi geride bıraktı. Elektrik birim fiyatlarında Danimarka kilovatsaat birim başına 103,88 kuruş ile en pahalı elektriği tüketime sunan Avrupa ülkesi oldu.

Almanya'da elektrik Türkiye'den 3 kat pahalı
Avrupa'da elektrikte en pahalı fiyatları kullanan ülkeler arasında 103,88 kuruş ile Danimarka başı çekerken, 99,24 kuruş ile Avrupa’nın en gelişmiş ekonomilerinden Almanya ikinci ülke oldu.

Avrupa'da elektriği en ucuz kullanan ülke ise 30,01 kuruş ile Bulgaristan oldu. Söz konusu dönemde elektrik tüketimi için kilovatsaat başına Macaristan'da 37,04 kuruş, Yunanistan'da ise 56,72 kuruş ödendi.

Ayrıca İtalya'da elektrik fiyatları 64,33 kuruş, İrlanda'da 98,05 kuruş, İspanya'da 95,34 kuruş, Portekiz'de 86,77 kuruş, Belçika'da 79,02 kuruş, İsveç'te 65,21 kuruş ve Avusturya'da 74,74 kuruş ile Avrupa Birliği (AB) ortalamasının üzerinde kaldı.

https://www.tgrthaber.com.tr/haber/oku-120222

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

Türkiye’de Elektrik Avrupa’dan Daha Ucuz

03.03.2021

Enerji Günlüğü - Türkiye, 2015 yılı Temmuz ve Aralık aylarını kapsayan 6 aylık dönemde, kWh başına 39,05 kuruş ile elektriği 26 Avrupa ülkesinden daha ucuz tüketime sundu.

Türkiye, Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında geçen yılın ikinci yarısında tüketilen her kiloWatt saat (kWh) elektriği en ucuz fiyatla tüketime sunan ülkeler arasında yer aldı. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat verilerinden derlenen bilgilere göre Türkiye, kWh birim başına 39,05 kuruş ile 26 Avrupa ülkesinin altında bulunuyor.

Verilere göre en pahalı elektriğe sahip olan ülke kWh birim başına 103,88 kuruş ile Danimarka olurken, en ucuz elektriğe sahip ülke de 30,01 kuruş ile Bulgaristan oldu. Avrupa'da elektrikte en pahalı fiyatları kullanan ülkeler arasında 99,24 kuruş ile Almanya ikinci sıraya yerleşti ve böylece elektrik fiyatları Türkiye'nin üç katı pahalı tüketime sunuldu.

Söz konusu dönemde elektrik tüketimi için kWh başına Macaristan’da 37,04 kuruş, Yunanistan’da ise 56,72 kuruş ödendi. Ayrıca İtalya'da elektrik fiyatları 64,33 kuruş, İrlanda'da 98,05 kuruş, İspanya'da 95,34 kuruş, Portekiz'de 86,77 kuruş, Belçika'da 79,02 kuruş, İsveç'te 65,21 kuruş ve Avusturya'da 74,74 kuruş ile Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde kaldı.

PİYASA TÜKETİCİLER LEHİNE GELİŞİYOR

EnCazip'in Kurucu Ortağı Çağada Kırım, “Avrupa ülkelerine kıyasla ülkemizdeki konut tüketicisi elektrik fiyatları daha düşük seviyelerde. Ancak yine de tedarikçi değişikliği ile tüketicilerin elde edebileceği tasarruf fırsatları ülkemizde Avrupa ülkelerindeki uygulamalara ciddi benzerlikler göstermekte. Bu da piyasamızın tüketiciler lehine gelişmekte olduğunun en büyük göstergesidir.” dedi.

https://www.enerjigunlugu.net/turkiyede-elektrik-avrupadan-daha-ucuz-18152h.htm

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

Elektrikte Yüzde 20 Tasarruf Sağlanabilir

03.03.2021

EnCazip, abone değişikliği sayesinde elektrik faturalarında yüzde 20'lere varan tasarruf sağlanabileceğini bildirdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Temmuz-Ağustos-Eylül dönemini kapsayacak yeni elektrik birim fiyatlarını 30 Haziran 2016 tarihinde açıklandı. Buna göre, yeni elektrik fiyatları mesken abone grubu için 0,221020 TL/kWh; ticarethane grubu aboneleri için ise 0,221208 TL/kWh olarak faturalara yansıyor.

EPDK’nın Aralık 2015’te serbest tüketici limitlerini 120 liraya düşürmesiyle birlikte 6 milyon elektrik kullanıcısını ilgilendirir hale gelen tedarikçi değiştirerek indirimli elektrik kullanma hakkı, mesken ve ticarethane kullanıcılarının olası elektrik zamlarından en az seviyede etkilenmesini sağlıyor. Aylık 120 liradan fazla fatura ödeyen serbest tüketici grubundaki aboneler, perakende satış yapan elektrik tedarikçilerinin açıklanan birim fiyat bedelleri üzerinden yapacakları indirimlerden yararlanarak tasarruf edebilir.

EnCazip'in açıklamasına göre, elektrik faturası hesaplama sistemi üzerinden yapılan tedarikçi değişiklikleri taleplerinde ev kullanıcıları için en yüksek indirim oranı yüzde 13,66 olurken, iş yeri kullanıcıları için bu oran yüzde 18,25 kadardı. Buna göre aylık 200 liralık elektrik faturası ödeyen bir ev tüketicisi yılda 223 lira tasarruf edebilirken, aynı fatura tutarını ödeyen işyeri kullanıcısı yılda 295 lira tasarruf edebildi.

https://www.dunya.com/gundem/039elektrikte-yuzde-20-tasarruf-saglanabilir039-haberi-322621

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

Tüketiciler Elektrik Tedarikçisini Değiştirebilecek

26.02.2021

EPDK'nın 2016 için serbest tüketici alt limitini aylık yaklaşık 120 TL olarak belirlemesiyle 6 milyona yakın tüketici elektrik tedarikçisini değiştirip, faturada yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabilecek!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 2016 yılı için serbest tüketici alt limitini aylık yaklaşık 120 TL olarak belirlemesiyle birlikte 6 milyona yakın tüketici elektrik tedarikçisini değiştirebilecek.

EPDK tarafından düzenlenen serbest tüketici limitleri, belirlenen sınırın her yıl giderek düşmesi ve ev kullanıcılarını da içeren tüm abone gruplarının kapsama dahil edilmesiyle Türkiye'de yaklaşık 6 milyon elektrik tüketicisini yakından ilgilendirir hale geldi.

EPDK’nın 2016 yılı düzenlemesine göre 3 bin 600 Kilowatt saat seviyesine düşürülen limit ise aylık yaklaşık 120 TL'ye denk geliyor ve özellikle de toplam tüketicilerin yüzde 81'ini oluşturan mesken grubuna hitap ediyor. Türkiye’nin elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesiencazip.com ile tedarikçilerini değiştiren tüketiciler elektrik faturalarında yüzde 20'ye varan tasarruf sağlayabilecek.

Türkiye'deki elektrik piyasasının gelişimini değerlendiren Encazip Yönetici Ortağı Onur Orakçıoğlu, "Hedefimiz yalnızca tüketicilere en ucuz elektrik tarifesini bulmak değil, aynı zamanda sektördeki rekabetin tüketici lehine gelişmesini de sağlamak. Bunu bir anlamda rekabeti artırarak yapıyoruz. Unutmamak gerekir ki; rekabetin yoğun olduğu piyasalarda fiyatlar düşüş gösterirken hizmet kalitesi de bir o kadar yükselmektedir" dedi.

Encazip'in diğer yönetici ortağı Çağada Kırım, "Tüketicilere en çok istedikleri şeyi, tasarrufu sağlıyoruz. İnternet sitesi ile tüketiciler kendilerine verilen haklardan en doğru şekilde yararlanabiliyor. Elektrik tedarikçisi değiştirmek Türk tüketicisi için çok yeni bir kavram ancak internet sitesi sayesinde tüketiciler için hızlıca en cazip tedarikçiyi bulup yıllık 2 fatura tutarına kadar tasarruf etmek çok kolay bir hale geldi. Bu işin en büyük kazananıtüketicilerdir" ifadelerini kullandı.

İnternet sitesi, tedarikçi değişimi sürecinde birim fiyatları, aylık fatura tutarı, sözleşme süresi, indirim oranı ve teminat bilgisi gibi tüketicilerin dikkat etmesi gerekenleri de teknolojik alt yapısı ile gösteriyor. Elektrik tedarikçilerinin de tüketicilere daha iyi hizmeti, daha cazip fiyatlarla sağlamaları için ortam sağlıyor.

https://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1180954-tuketiciler-elektrik-tedarikcisini-degistirebilecek

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

Cayma Bedelinden Korkmayın

26.02.2021

"Tüketiciler, elektrik tedarikçileriyle imzaladıkları sözleşmelerini taahhüt süreleri dolmadan önce memnuniyetsizlik, daha avantajlı fiyat, koşulları daha cazip tedarikçiye geçiş yapma durumlarında feshetmek isterse cayma bedeli ödemek zorunda kalıyor. Türkiye'nin ilk elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi EnCazip, cayma bedeliyle ilgili bilinmeyenler: bir araya getirdi."

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

Elektrikte % 20 İndirim Fırsatı

26.02.2021

"Yüzde 11.2 tasarruf Türkiye'nin ilk elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi EnCazip üzerinden yapılan hesaplamalara göre; 2016'ya girmeden tarifesini değiştiren tüketici Ocak faturasında yüzde 11.2 tasarruf ederek zamlardan etkilenmedi. EnCazip'in kurucu ortağı Çağada Kırım "EnCazip üzerinden tarifesini karşılaştırarak tedarikçisini değiştirenler daha cazip koşullarla elektrik alabiliyor" dedi. "

Diğer Sayfalar

Devamı
Dergi

Elektrikte Rekabet

26.02.2021

"Elektrikte rekabet Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından düzenlenen serbest tüketici alt limiti aylık yaklaşık 120 TL olarak belirlendi. Bu da tüketicilerin yüzde 81'ini oluşturan mesken grubunu ilgilendiriyor. Türkiye'nin ilk elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi EnCazip Yönetici Ortağı Onur Orakçıoğlu, rekabeti artırdıklarını söylüyor. Orakçıoğlu, "Rekabetin yoğun olduğu piyasalarda fiyatlar düşüş gösterirken hizmet kalitesi de bir o kadar yükseliyor" dedi."

Diğer Sayfalar

Devamı
Dergi

Yeni Dönemde Öne Çıkacak E-Ticaret Girişimleri

26.02.2021

"Tüketicilerin elektrik tedarikçüerini değiştirerek elektrik faturalarında tasarruf etmelerine imkan sağlayan tamamen ücretsiz, tarafsız ve bağımsız bir internet sitesiyiz. EnCazip'te tedarikçi değiştiren tüketicilerin oram geçtiğimiz Mart ayından günümüze kadar her ay, bir öncekinin iki katı kadar artış gösteriyor. Tedarikçi değiştirme limitlerinin kalkması ve online sözleşmelerin kabul edilmesiyle birlikte hedefimiz, senelik 3,5 milyon tüketicinin tedarikçi değiştirerek tasarruf etmesine olanak sağlamak."

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

400 Liralık Ek Fatura

26.02.2021

"400 liralık ek fatura."

"Yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesi ile birlikte artacak klima kullanımı elektrik tüketimini yüzde 22 artıracak. EnCazip'in araştırmasına göre ailelerin ortalama bir ailenin elektrik faturası 15 Haziran ile 15 Eylül tarihleri arasında 350 TL artacak. Geçen yıllarda temmuz ağustos aylarında diğer aylara kıyasla elektrik kullanımı yüzde 22 arttı. Bu, ev içi elektrik tüketiminde iki ayda 400 milyon liradan fazla yükselme anlamına geliyor."

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

Sıcaklarda Klima Faturayı Yakabilir

26.02.2021

"Sıcaklarda klima faturayı yakabilir."

"Bu yaz rekor sıcaklarla birlikte; klima kullanımının artması bekleniyor. Klima kaynaklı elektrik harcamaları ise yaz ayları için 700 TL'ye kadar ulaşabiliyor. V Rekor sıcakların yaşanması beklenen bu yaz sezonunda, klima kullanımlarının ve buna bağlı olarak da elektrik faturalarına ödenecek tutarın artırması öngörülüyor. Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi EnCazip tarafından yapılan hesaplamalara göre evlerinde klima olan tüketicilerin, klima kullanımından kaynaklı elektrik harcamaları yaz ayları için 700 TL'ye kadar ulaşabiliyor. "

Diğer Sayfalar

Devamı
Dergi

Hedefimiz 3 Milyon Serbest Tüketiciye Ulaşmak

26.02.2021

"Hedefimiz 3 Milyon Serbest Tüketiciye Ulaşmak"

"Encazip.com sitemiz üzerinden tüketiciler, elektrik tedarikçilerinin tarifelerini karşılaştırarak seçtikleri en cazip tarifeye geçiş yapabiliyorlar."

Diğer Sayfalar

Devamı
TV

Fox TV - Benden Söylemesi

25.02.2021

Elektrik faturasında nasıl tasarruf edebiliriz? encazip.com kurucusu Çağada KIRIM, Fox Tv Benden Söylemesi programında anlattı.

Diğer Sayfalar

Devamı
TV

A Para TV - Ana Haber

25.02.2021

Depremde elektrik, su ve gaz konularında nelere dikkat etmek gerektiğini encazip.com kurucusu Çağada KIRIM A Para TV'de anlattı.

Diğer Sayfalar

Devamı
TV

A Para TV - Ekonomi Notları

25.02.2021

Evlerde elektrik faturalarından tasarruf etmenin yollarını encazip.com kurucusu Çağada KIRIM A Para TV'de anlattı.

Diğer Sayfalar

Devamı
TV

A Para TV - İşin Sırrı

25.02.2021

Evde elektrik kullanımında tasarruf etmenin yollarını encazip.com kurucusu Çağada KIRIM A Para TV'de anlattı.

Diğer Sayfalar

Devamı
TV

A Para TV - Fikir Fabrikası

25.02.2021

Evlerde ve işyerlerinde elektrik kullanımında tasarruf etmenin yollarını encazip.com kurucusu Çağada KIRIM A Para TV'de anlattı.

Diğer Sayfalar

Devamı
TV

Ekotürk TV - Yatırım Dünyası

25.02.2021

Elektrik tedarik şirketi değiştirmek cep telefonu operatörü değiştirmekten çok daha kolaydır. Örneğin numara taşırken hat belirli bir süre için kapanırken, elektrik tedarikçisi değişiklik sürecinde herhangi bir kesinti yaşanmaz. Tedarikçi değişimi süreçleri ve Dolar/TL kurunun elektrik fiyatlarında etkisi konusundaki detayları encazip.com kurucusu Çağada KIRIM Ekotürk TV'de anlattı.

Diğer Sayfalar

Devamı
TV

Ekotürk TV - Sektörel Bakış

25.02.2021

Elektrik piyasasının özelleşmesi sonucu oluşan yapı ile elektrik fiyatları serbest piyasada belirlenmeye başladı. Bu doğrultuda elektrik zamları ile ilgili gerçekleri, elektrik fiyatlarının nasıl belirlendiği konusundaki detayları encazip.com kurucusu Çağada KIRIM Ekotürk TV'de anlattı.

Diğer Sayfalar

Devamı
TV

Star TV - Ana Haber

25.02.2021

Elektrik şirketi değiştirmek ne kadar avantaj sağlar? Ucuz elektrik kullanmanın sağladığı avantajlar ve nasıl elektrik tedarik şirketi değişikliği yapılabileceği konusundaki detayları encazip.com kurucusu Çağada KIRIM Star TV için anlattı.

Diğer Sayfalar

Devamı
Dergi

EnCazip'e İngiltere'den Yatırım Geldi

04.02.2021

İnternet sitesi EnCazip'e İngiltere merkezli Vivamet Yatırım Grubu'ndan yatırım geldi. EnCazip'te tüketiciler, farklı elektrik tedarikçilerinin tarifelerini karşılaştırıp en uygununu seçiyor ve ücretsiz olarak seçtikleri tarifeye geçiş yapabiliyor.

Devamı
Gazete

Cihaz Başına Düşüş Yüzde 50'ye Varıyor

04.02.2021

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com'un kurucusu Çağada Kırım, İstanbul'da yaşayan 4 kişilik ailenin tüketim alışkanlıklarından yola çıkarak, tasarruf için önerilerde bulundu.

Devamı
Portal

Encazip.com'dan Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Potansiyeline İlişkin Değerlendirme

04.02.2021

Encazip.com'un kurucusu Çağada Kırım, "Türkiye, yenilenebilir enerji konusunda büyük bir potansiyele sahip. Özel sektörü yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya teşvik etmek amacıyla lisanslama prosedürü kolaylaştırılmalı" dedi.

ANKARA (AA) - Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi Encazip.com'un kurucusu Çağada Kırım, Türkiye'nin elektrik ihtiyacının giderek arttığını belirterek, 'Türkiye'nin toplam yıllık elektrik talebi 2000'de 128.276 gigavatsaatten 2011'de 209.390 gigavatsaate yükseldi, 2020'de ise 301.982 gigavatsaat oldu. Türkiye, yenilenebilir enerji konusunda büyük bir potansiyele sahip.' ifadelerini kullandı.

Kırım, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de yeterli miktarda rüzgar, güneş, nehir ve jeotermal potansiyeli olduğunu aktardı.

Farklı yenilenebilir elektrik üretimi türlerine rağmen, Türkiye'nin potansiyeline uygun yalnızca birkaç teknoloji ve alternatif bulunduğuna işaret eden Kırım, şunları kaydetti:

'Yenilenebilir enerji kaynaklarına baktığımız zaman elektrik üretiminde güneş enerjisinin potansiyeli 475.000 gigavatsaat, rüzgar enerjisinin 150.000 gigavatsaat, jeotermal enerjisinin 40.000 gigavatsaat, hidrolik enerjinin potansiyeli 560.000 gigavatsaat. Bu kaynakların yüzde 30'unun kullanımıyla Türkiye'nin enerjisinin tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılanabilir. Yakın bir gelecekte elektriğin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladığımızda, mevcutta yüzde 77 olan enerjide dışa bağımlılık ciddi oranda düşecek ve ekonomi önemli bir oranda cari fazla verebilecek. Bunun için hükümetin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmesi, tüketicinin ise yenilenebilir enerjinin önemi konusunda daha bilinçli olması gerekiyor.'

- Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı teşvik edilmeli

Kırım, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacıyla bazı adımların atılması gerektiğini belirtti.

Rüzgar ve güneş santralleri için saha etüdüne gerek kalmadan kolaylıkla lisans verilebilebileceğine dikkati çeken Kırım, şu ifadeleri kullandı:

'Bölgenin verimliliği ile ilgili nihai karar yatırımcıya bırakılarak bürokratik işlemler kolaylaştırılabilir. Özel sektörü yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya teşvik etmek amacıyla lisanslama prosedürü kolaylaştırılmalı. Elektrik tedarikçileri, yenilenebilir enerji üreticilerinin ürettiği elektriğin daha fazlasını tedarik etmeleri için teşvik edilmeli. Mevcut YEKDEM alım garantileri döviz cinsi yerine Türk Lirası ile verilerek sektörün sürdürülebilirliği sağlanmalı ve yatırımcı güveni artırılmalı. Mikro üretim teknolojilerinde sermaye yatırımı maliyetleri yüksek olduğu için lisanssız mikro enerji üretim tesisi kurmak isteyen kişilere düşük faizle kredi verilebilir.'

Kırım, ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek için fosil yakıt ve bu yakıtlardan üretilen elektrik enerjisine ekstra vergi getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

'Tüketiciler, yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilmiş elektrik tedariği yapan tedarikçileri ve yenilenebilir enerji tarifelerini tercih etmeleri için teşvik edilmeli ve bilinçlendirilmeli.Topluluk ölçeğinde bir mikro üretim programı başlatmak için yerel yönetimler teşvik edilmeli. Özellikle şehirlerde 10'dan fazla daireli binalarda yaşandığı için yerel yönetimler tarafından bu binalara mikro jeneratörlerin kurulmasını kolaylaştırabilir hatta zorunlu hale getirilebilir.'

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/enerji/encazipcomdan-turkiyenin-yenilenebilir-enerji-potansiyeline-iliskin-degerlendirme/660481

Devamı
Portal

Kırım ve Orakçıoğlu Haneye Ucuz Elektrik İçin Ortak Oldu

04.02.2021

Damat'ın veliahtlarından Onur Orakçıoğlu ile Prof. Dr Arman Kırım'ın oğlu Çağada Kırım tüketiciye elektrik satışı konusunda aracılık eden bir web sitesi açma hazırlığında

Damat-Tween-ADL markalarının sahibi Orka'nın veliahtlarından Onur Orakçıoğlu ile Prof. Dr Arman Kırım'ın oğlu Çağada Kırım serbest tüketiciye elektrik satışı konusunda aracılık eden bir web sitesi açma hazırlığı yapıyor. Aylık faturası 150 TL'yi geçen serbest tüketiciye tedarikçi seçme hakkı gelmesiyle birlikte Orakçıoğlu, ve Kırım alandaki boşluğu görüp kendilerine yeni bir iş alanı yaratma kararı aldı. Projeye göre elektrik üreticileri fiyatları ve elektrik kullandırım koşullarıyla ilgili tüm bilgileri iki ortağın açacağı web sitesinde paylaşacak. Tüketici, bu tedarikçiler arasında fiyat ve koşullarının kendisi için en uygun olduğunu düşündüğü tedarikçiyi seçip sözleşme yapacak. Orakçıoğlu ve Kırım da bu anlaşma sonucunda üreticinin bu serbest tüketiciye çıkartacağı faturadan belirli bir oranda prim alacak. Para kazanma modellerini AVM'lerin cirodan kira almasına benzeten Çağada Kırım, "Şu an Türkiye'deki tüketicinin yüzde 65-70'i tedarikçisini değiştirebilecek oranda elektrik kullanıyor ve hepsi de bizim potansiyel müşterimiz" dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bu yıl Şubat ayı başında 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu'na dayalı olarak yeni bir karar aldı. Bu karar sonucunda serbest tüketici limiti yıllık 25.000 kilowatt/saatten 5 bin kilowatt/saate düşürüldü. EPDK bu uygulama sonucunda sanayi kuruluşları ve ticarethanelere sağladığı ucuz elektrik uygulamasını meskenlere de açmış oldu. Buna göre elektrik faturası yaklaşık 150 TL'yi geçen tüketici, tedarikçisini değiştirerek elektriği daha ucuza satan şirketlerden indirimli kullanabilecek. Onur Orakçıoğlu'nun verdiği bilgilere göre yüzde 15'lere ulaşacak bu indirim, kullanıcının neredeyse yılda bir aylık elektrik faturasının bedavaya gelmesini sağlayacak.

İngiltere'de enerji alanında yüksek lisans yapan Çağada Kırım, "Limit 5 bin kilowatt/saate düştü. Ama biz bu beklentiyi sınırı daha da düşeceği öngörüsü ve beklentisiyle yaptık. Dünyada da eğilim bu yönde. Örneğin İngiltere, dünyanın en iyi enerji piyasası olmasa da en serbest enerji piyasalarından birisi sayılabilir. Dünyada eğilim bu sınırları düşürmek yönünde" diye konuştu.

Düşüşle birlikte tüketiciye tedarikçi değiştirebileceği bir mecra yaratma eğilimiyle bu yatırımı yapma kararı aldıklarını ifade eden Kırım, şöyle devam etti: "Elektrik üreticileri bizim sitemiz üzerinden hem fiyatlarını, hem de kullanım şartlarını paylaşacaklar. Her üretici her zaman aynı ölçüde elektrik çıkartamıyor. HES 'ler yağmurun çok yağdığı nisan ayında daha fazla üretim sağlarken, eylülden sonra düşüş gözleniyor. İşte üretici tüm bu koşulları ve bu koşullara gore belirlediği fiyatları bizim sitemiz üzerinden anlatacak. Tüketici de buna uygun olarak seçimini yapacak."

NUMARA TAŞIR GİBİ

Konuyu operatörler arasında Numara taşımaya benzeten Kırım sistemin işleyişini şöyle tariff etti: "Tüketici, bizim web sitemiz üzerinden bilgi girecek. Sayaç numarası onun serbest tüketici olup olmadığını gösterecek. Ardından aylık kullandığı elektrik ve fatura tutarı gibi bilgileri de siteye bildirecek. Buna uygun olarak karşısına belli tarife seçenekleri çıkacak. Tüketici de bu seçenekler arasında uygun olanını seçecek."

Kırım'ın "Peki tüm bu fiyatları aldıktan sonra üreticilerin size aradan çıkartmaması konusundaki önleminiz nedir?" sorumuza yanıtı ise şöyle: "Tekliften sonra bir kontrat çıkacak. Bu kontratı imzalayıp kimlik fotokopisi ile bize ya da üreticiye göndermesi yeterli olacak. Biz zaten bizim aracılığımızla teklif alan sayaçların numarasını biliyoruz. Bir de barkod veriyoruz. Teklif takibini sayaç sahibi o barkod ile yapacak. Teklif o barkoda gore yürürlüğe girilip işlemler o barkod ile gerçekleştirilecek" Şu an sitenin trst aşamasında olduğunu ifade eden ortaklar 150 ve üzerinde üretici ile görüşme halinde olduklarını da ifade ediyor.

https://www.wsj.com/articles/SB10001424127887324348504578609192626423544

Devamı
Portal

Encazip.com'dan Serbest Tüketici Limitlerinin Düşürülmesine İlişkin Değerlendirme

04.02.2021

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi Encazip.com'un kurucusu Çağada Kırım, elektrik tedarikçisi değiştirmenin özellikle 2021 yılında tüketicilerin en önemli tasarruf gündemlerinden biri olacağını belirtti.

ANKARA (AA) - Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi Encazip.com'un kurucusu Çağada Kırım, elektrik tedarikçisi değiştirmenin özellikle 2021 yılında tüketicilerin en önemli tasarruf gündemlerinden biri olacağını belirterek, 'Encazip.com bu noktada en doğru elektrik tedarikçisini seçmeleri konusunda tüketicilerin yol göstericisi olurken, aynı zamanda tedarikçi ile tüketici arasında bir nevi garantör rolü de üstleniyor. Tüketiciler, encazip.com’da tedarikçilerin vaat ettiği şartların değiştirilemeyeceğini bilerek güvenle elektrik tedarikçilerini değiştirip tasarruf edebiliyor.' ifadelerini kullandı.

Kırım, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, serbest tüketici limitlerinin düşürülmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 2020 yılı için 88 lira olan limitin 2021'de 75 liraya düşürüldüğünü aktardı.

Kararın yaklaşık 30 milyon tüketicinin cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini seçebilmesi anlamına geldiğini ifade eden Kırım, şunları kaydetti:

'Elektrik tedarikçisi değiştirmek tüketicilere daha ucuz fiyat ve daha cazip koşullarla elektrik kullanma şansını veriyor. Özellikle internet üzerinden kurulabilen mesafeli sözleşmelerin tedarikçi değişikliği işlemlerinde kullanılmasıyla birlikte tüketicilerin tasarrufa ulaşmaları oldukça kolaylaştı. Tedarikçi değiştirmek isteyen tüketicilerin cazip bir tedarikçi bularak internet üzerinden ya da çağrı merkezlerinden sözleşme yapmaları yeterli.'

- Tedarikçi değiştirerek tasarruf imkanı

Elektrik tedarikçisi seçmeden önce tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktalara dikkati çeken Kırım, şu ifadeleri kullandı:

'Tüketiciler elektrik tedarikçisi değiştirince aslında yalnızca sözleşme koşullarını ve elektrik birim fiyatlarını değiştirmiş oluyor. Yeni düzenlemelerle tedarikçiler, tüketicilere önceden kabul ettirmeden tarife koşullarını değiştiremiyor, sebepsiz yere tüketicilere hizmeti durduramıyor, yeniden onay almadan sözleşmeyi uzatamıyor ve sağlanan indirimden daha yüksek ceza bedeli alamıyor. Tüketicilerin elektrik tedarikçisi ile sözleşme kurduklarında her koşulda 14 gün ücretsiz, koşulsuz ve şartsız cayma hakları bulunuyor.'

Encazip.com, kurulduğu 2013 yılından bu yana kullanıcılara, ücretsiz, tarafsız bir karşılaştırma ve internetten elektrik tedarikçisi değiştirme hizmeti sunuyor.

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/enerji/encazipcomdan-serbest-tuketici-limitlerinin-dusurulmesine-iliskin-degerlendirme/661670

Devamı
Gazete

23.5 Milyon Aboneye Ucuz Elektrik Fırsatı

04.02.2021

Ayda 75, yılda 900 lira elektrik faturası ödeyen 23.5 milyon abone artık yüzde 10-15 daha ucuza elektrik kullanacak. Yılda bir fatura bedavaya gelecek. Sistem GSM operatörü değiştirmek kadar kolay.

Devamı
Gazete

Elektrik Tarifesinde Artık Herkes Serbest

04.02.2021

Elektrikte serbest tüketici limiti 75 liraya indi. Limit düşünce tüketicilerin yüzde 97.4'ü serbest oldu. İsteyen tüketici şirket değiştirip %9 - 32 aralığında indirimden yararlanabilecek. Sabit tarifeyi seçen ise zamdan etkilenmeyecek...

Devamı
Portal

Elektrik Tedarikçisi Değiştirenlerin Sayısı 1 Milyonu Aştı

04.02.2021

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com, elektrik tedarikçisini değiştiren tüketici sayısının aralık ayı itibarıyla 1 milyonu aştığını bildirdi.

ANKARA (AA) - Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com, elektrik tedarikçisini değiştiren tüketici sayısının aralık ayı itibarıyla 1 milyonu aştığını bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) yaptığı düzenlemelerle tedarikçi değiştirmek kolay ve güvenli bir hale gelirken, limitlerin düşmesi ve piyasalardaki toparlanmayla elektrik tedarikçisi değiştiren tüketicilerin sayısı hızla artmaya başladı.

Bu kapsamda, 2019'un ocak ayında 130 bin olan serbest tüketici sayısı, bu yılın aralık ayı itibarıyla 1 milyonu aştı. encazip.com verilerine göre, tedarikçi değişikliği yapan tüketiciler ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir'de bulunurken, 2021'in sonunda tedarikçi değiştiren tüketici sayısının 5 milyon olacağı öngörülüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen encazip.com kurucusu Çağada Kırım, tedarikçi değiştirme piyasasının hızla büyüdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

'2019'un aralık ayında elektrik tedarikçisini değiştirmiş toplam tüketici sayısı 322 bin 558, 2020'nin aralık ayında ise bu sayı 1 milyon 15 bin 837'ye yükseldi. 2021 yılında da limitlerin düşmesiyle daha çok kişi serbest tüketici olacak ve tasarruf edebilecek. encazip.com ile elektrik tedarikçisi değiştirerek yüzde 32'ye kadar, ortalamada da yüzde 17 tasarruf etme imkanı bulunuyor.'

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/enerji/elektrik-tedarikcisi-degistirenlerin-sayisi-1-milyonu-asti/661553

Devamı
Dergi

Elektriği Gece Tüketmek Tasarruf Ettiriyor

04.02.2021

Pandemi sürecinde vaktin çoğu evde geçtiği için elektrik faturaları da arttı. Evde daha çok zaman geçirilince çamaşır ve bulaşık makineleri daha sık çalışıyor, elektrikli aletlerin kullanımının artması da faturayı şişiriyor. Ancak elektriğin kullanıldığı saatlere dikkat ederek tasarruf yapmak da mümkün. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanan ulusal elektrik tarifeleri birim fiyatları tek zamanlı ve üç zamanlı tarife grupları için ayrı ayrı yayınlanıyor. Tek zamanlı elektrik tarifesinde günün hangi saati için elektrik fiyatı aynı olurken çok zamanlı tarifede günün farklı saatleri için farklı birim fiyatlar uygulanıyor.

Elektriğin kullanıldığı saatlere dikkat

Birim fiyatlara bakıldığı zaman üç zamanlı elektrik tarifesi genellikle gece tüketimi yüksek olan evler ile elektrik tüketimini enerjinin pahalı olduğu saatlerde düşük tutarak, daha ucuz olduğu saatlere yayan ticarethane ve sanayi kuruluşları tarafından tercih ediliyor. Ancak üç zamanlı tarifeye geçildiğinde elektriğin kullanım saatlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip kurucusu Çağada Kırım, üç zamanlı tarifeden yararlanarak elektrik faturalarından tasarruf edilmek isteniyorsa öncelikle elektrik tüketim alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor: “Üç zamanlı tarifede gece fiyatları çok ucuz olsa da eğer en çok elektrik tüketimini puant saatlerinde yapıyorsanız aynı tüketim için üç zamanlı tarifede daha yüksek elektrik faturası ödersiniz.” Üç zamanlı tarife kullanarak elektrik faturalarından tasarruf etmek için, 24 saat çalışmak zorunda olmayan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü, su ısıtıcı gibi yüksek miktarda enerji harcayan elektrikli cihazların gece saatlerinde kullanılması gerektiğini belirten Kırım, puant saatleri en pahalı saatler olduğu için bu zorunlu ihtiyaç dışı elektrikli cihazların bu saatlerde kullanılmamasını tavsiye ediyor.

Ne zaman kullandığınızı hesaplayın

Kırım, üç zamanlı tarifeye geçmek isteyen ancak bu tarifenin tasarruf sağlayıp sağlamayacağını merak edenlere nasıl hesap yapılabileceğini şöyle açıklıyor: “Eğer elektrik sayacınız elektronik sayaç ise önceki dönemlerde kesilen elektrik faturanızda gündüz, puant ve gece elektrik tüketim değerleri yer alır. Faturanızda gündüz, puant, gece elektrik tüketim değerleri yazıyorsa elektrik tarife tablosundaki birim fiyatlar ile çarparak tek zamanlı tarifeye göre avantaj sağlayıp sağlamadığınızı hesaplayabilirsiniz. Eğer faturanızda tüketim değeri yerine yalnızca gündüz, puant, gece için ilk ve son endeks değerleri yer alıyorsa, son endeksten ilk endeks değerini çıkararak tüketim miktarını bulabilir ve birim fiyatlar ile çarparak hesaplayabilirsiniz. Yalnızca gece tüketiminiz toplam tüketiminizin en az yüzde 20’sini ve puant tüketiminiz de toplam tüketiminizin en fazla yüzde 20’sine denk geliyorsa üç zamanlı tarifeye geçiş cazip olur. Gece tüketiminiz düşük ya da puant tüketiminiz yüksekse en cazip seçenek tek zamanlı tarifede kalmak olacaktır.”

Tarife değiştirmeden gece elektrik tüketmek tasarruf ettirmez

Üç zamanlı tarifeye geçmek için bağlı bulunulan bölgedeki görevli tedarik şirketine elektrik tarifesinin değiştirilmek istendiğine dair müşteri hizmetlerine başvuru yapmak yeterli oluyor. Bazı görevli tedarik şirketlerinin internet siteleri üzerinden de tarife değişikliği kolayca yapılabiliyor. Ayrıca puant elektrik tüketimi düşük ve gece elektrik tüketimi yüksek olan tüketiciler tedarikçi değiştirdiklerinde çok daha cazip fiyatlardan elektrik kullanabiliyor. Elektrik tarifesini değiştirirken elektrik kesinti de yaşanmıyor.

Devamı
Gazete

Fatura 85 TL'yi Geçerse Şirketinizi Değiştirin

23.01.2021

Elektrik faturanız yüksekse tedarikçinizi değiştirin. Hem ona ödediğiniz teminatı geri alır, yeni şirkete teminat ödemezsiniz hem de 3-4 aylık fatura bedeli cebinizde kalabilir...

Elektrik fiyatlarına ekim başında yüzde 5,7'ye varan oranda zam geldi. Pandemi boyutunun yeniden artmasıyla birçok alanda evden çalışma yeniden artış eğilimine girdi. Bazı evlerde kombiler yanmaya başladı. Kasım ayında tüketim ve tabii ki fatura tutarları iyice artacak. Elektrik faturasındaki kabarmanın etkisini azaltmak için kullanım şeklinde değişiklik yapmanın yanı sıra, kullanım saatleri ve elektrik tedarik şirketi değiştirme gibi tedbirler de işe yarayabilir. Encazip.com'un belirlemelerine göre beyaz eşyalar, kullanılan elektriğin yüzde 61,8'ini tüketiyor. Yapılan hesaplardan hareketle siz de elektrik kullanımınızın saatlerine, fatura tutarınıza bakıp tasarruf edebilirsiniz. İşte yolları:

ZAMANA BAKIN

Kullanıcılar ya tek ya çok zamanlı elektrik kullanıyor. Tek zamanlıda her saat için fiyat aynı. Çok zamanlıda yoğunluğa göre gün 3'e bölünüyor ve 06.00-17.00,17.00-22.00,22.00-06.00 olarak ayrılıyor. En pahalı elektrik 17.00-22.00 diliminde. Bu saatlerde evde yoksanız, üç zamanlı tarife size uygun olabilir. Bunun için elektrik tedarikçinizle iletişime geçmelisiniz. Buzdolabı yüzde 18 Aydınlatma yüzde 11 Mutfak içi yüzde 9 Televizyon yüzde 7,5 Çamaşır m. yüzde 7,3 Sıcak su yüzde 7,5 Isıtma-ısınma yüzde 7,4

FATURANIZ KAÇ TL?

Aylık 85 TL ve üzerinde fatura ödüyorsamz elektrik tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Bu yolla yüzde 10-25 tasarruf edebilirsiniz. Üstelik mevcut tedarikçinize ödediğiniz teminaü geri alır, yeni tedarikçiye teminat ödemezseniz, yılda 3-4 aylık fatura tutan cebinizde kalabilir.

PRİZDEN ÇEKİN

Cihaz fişlerini prizden çıkarın. Cihazlan tamamen kapatın veya prizden çıkartın. Bu şekilde en az yüzde 2 tasarruf edersiniz.

ÇAMAŞIRDA NEM

Çamaşırlan nemliyken ütüleyin ki, buhar için fazladan elektrik harcamayın. Ütünün termostatım kumaş cinsine göre en düşük seviyeye ayarlayın. Çamaşırı 60 yerine 40 derecede yıkayın, yüzde 55 tasarruf edin.

AMPULLER

Tasarruflu ampul kullarım. Tüketimde en az yüzde 20 daha kazançlı olursunuz.

SU ISITMA

Su ısıtıcıları filtreyle kullanın. İçinde oluşan kireçleri sık temizlerseniz daha az elektrik harcarsınız. Aynca suyu ocakta ısıtmak daha tasarruflu.

SAÇ KURUTMA

Yazın saç kurutma makinesini neredeyse hiç kullanmıyoruz ama kışın şart. Bu cihazla tasarruf için havlu ile saçm iyice kurulanması gerekiyor.

YALITIM

Evinize yalıtım yaptırın, çift cam kullanın. Yazın soğutma, kışın ısıtma giderlerinde yüzde 30'a varan tasarruf sağlarsınız.

BUZDOLABI

Cihazınızın arka kısmı hava almaya müsait olsun, iç ortam sıcaklığım 3-7 dereceye ayarlayın.

EŞYALAR

Tasarruflu beyaz eşyaları tercih edin. Elektrik faturasından yüzde 50'ye kadar kazanırsınız.

Diğer Sayfalar

Devamı
TV

A Para TV - İşin Sırrı

22.01.2021

Serbest tüketici limitleri tüketiciyi nasıl etkileyecek? encazip.com kurucusu Çağada KIRIM A Para TV'de anlattı.

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

encazip.com: 25 milyon serbest tüketici elektriği daha ucuza kullanabilecek

22.01.2021

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi Encazip.com, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) serbest tüketici limitlerini düşürülmesinin ardından 25 milyon serbest tüketicinin elektriği daha ucuza kullanabileceğini bildirdi.

ANKARA (AA) - Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi Encazip.com, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) serbest tüketici limitlerini düşürülmesinin ardından 25 milyon serbest tüketicinin elektriği daha ucuza kullanabileceğini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, EPDK 2003'ten beri kademeli olarak düşürülen serbest tüketici limitlerini 2021 için 1200 kilovatsaat (kWh) olarak belirledi ve böylece 25 milyonun üzerinde tüketici tedarikçi değiştirme özgürlüğünü elde etmiş oldu.

Bu kararla birlikte aylık 75 lira ve üzerinde elektrik tüketimi yapan tüketiciler, var olan elektrik tedarikçisini değiştirerek daha ucuza ve daha cazip koşullarla elektrik kullanma hakkına kavuştu.

Bu kapsamda, elektrik şirketi değiştirmek isteyenlerin uygun bir tedarik şirketi bularak internet üzerinden ya da çağrı merkezlerinden sözleşme yapmaları yeterli olacak.

Şirket, açıklamada, EPDK'nin 'Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'ndeki bazı değişiklikleri görüşe açmasının ardından değişikliklerin kısa süre içerisinde Resmi Gazete'de yayınlanmasının beklendiğini ifade ederek, mesafeli sözleşmelerin bu değişikliklerle daha açık bir şekilde teşvik edildiğini ve yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile tüketicilerin de yeni haklardan faydalanabileceğini belirtti.

Encazip.com verilerine göre, şimdiye kadar 1 milyondan fazla serbest tüketici tedarikçi değiştirmesine rağmen geçmiş yıllarda bu sayı 5 milyona kadar ulaşmıştı. 2021'de özellikle ev tüketicilerinin de tedarikçi değiştirmeye başlamasıyla birlikte geçmişteki bu rakama yıl sonuna kadar yeniden ulaşılması bekleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Encazip.com'un kurucusu Çağada Kırım, 2020'de elektrik tedarikçisi değiştiren tüketicilerin, ortalama yüzde 17 tasarruf sağladığını şimdi ise bu oranın yüzde 32'ye kadar ulaştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

'Elektrik şirketi değişikliği yapmak aslında çok önceden beri mümkündü. Ancak prosedürün zorluğu tüketicilerin tasarrufa, tedarikçilerin de tüketicilere ulaşmasının önünde çok ciddi bir bariyerdi. Bu yüzden de 2003'den beri piyasa yeteri kadar açılamamış ve istenilen rekabet seviyesine ulaşılamamıştı. EPDK yaptığı güncellemelerle zaten bu engeli kaldırmıştı. Son yapılan güncelleme ile bu çok daha net bir şekilde ifade edilmiş ve piyasanın rekabetçi olması için önemli bir teşvik sağlanmış oldu. Bu güncellemenin bu ay içinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Böylece tedarikçi değiştirmek özellikle de 2021'de tüketicilerin en önemli tasarruf gündemlerinden biri olacak. Elektrik şirketi değiştiren serbest tüketicilerin elektrik enerjisinin kalitesi değişmeden, daha ucuz elektrik kullanılabilecek ve farklı tedarikçilerin sunduğu farklı hizmetlerden de faydalanılabilecek.'

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/enerji/encazipcom-25-milyon-serbest-tuketici-elektrigi-daha-ucuza-kullanabilecek/662264

Diğer Sayfalar

Devamı
Portal

encazip.com'dan Enerji Tasarrufu Önerileri

22.01.2021

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com, kışın gelişiyle elektrik ve doğal gaz kullanımının arttığını belirterek, enerji tasarrufu için tüketicilerin yanlış uygulamaları konusunda uyarılarda bulundu.

ANKARA (AA) - Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com, kışın gelişiyle elektrik ve doğal gaz kullanımının arttığını belirterek, enerji tasarrufu için tüketicilerin yanlış uygulamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Şirketin 11-17 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, evde enerji tasarrufu konusunda yanlış bilinenler ve yapılması gerekenlere vurgu yapıldı.

Sadece soğuk havalar nedeniyle değil, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle evde geçirilen sürenin uzamasıyla elektrik ve doğal gaz kullanımının arttığı vurgulanan açıklamada, enerjiyi daha dikkatli ve tasarruflu kullanma konusunda gerçeği yansıtmayan pek çok bilginin tüketicileri yanılttığı ifade edildi.

Evde bulunulmayan sürede ısıtmayı açık bırakmanın enerji tasarrufu sağladığı algısının yanlış olduğu belirtilerek, ısıtma sisteminin sadece kullanılacağı zaman yakılmasının daha uygun olacağı kaydedildi.

Sıcak su kazanını her zaman açık bırakmanın enerji tasarrufu sağladığı düşüncesinin yanlış olduğuna işaret edilen açıklamada, merkezi ısıtma sistemine sahip olunan yerlerde, sistem zamanlayıcısını ayarlamanın her zaman daha ekonomik olacağı aktarıldı.

Açıklamada, şarj cihazlarının kullanılmadığı sürece fişten çekilmesi gerektiği ve fişte takılı kaldığında kullanılmasa bile elektrik tüketiminin gerçekleştiği belirtilerek, bu durumun şirketin derlediği verilere göre yılda 300 liralık bir israfa neden olduğu kaydedildi.

Termostatik radyatör valfleri kullanmanın önemli ölçüde tasarruf sağladığı aktarılan açıklamada, elektrikli ısıtıcıların en pahalı ısıtma biçimlerinden biri olduğu ve gaz kaynaklı merkezi ısıtma sistemi kullanımının en verimli ısınma yöntemi olduğu ifade edildi.

- Elektriği gece tasarruflu kullanmak üç zamanlı tarife ile mümkün

Açıklamada, tasarruf amacıyla elektriği daha çok gece saatlerinde kullananların ancak üç zamanlı tarifeye geçerek tasarruf edebileceği vurgulanarak, aksi halde elektrik enerjisi kullanımının günün her saatinde aynı fiyattan faturaya yansıyacağı aktarıldı.

Ayrıca, tüketicilerin önemli bir çoğunluğunun tek bir elektrik tedarikçisinden devletin belirlediği fiyatlardan elektrik temin etmek zorunda olduğu gibi yanlış bir düşünceye sahip olduğuna değinilen açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) aldığı son kararla birlikte aylık 74 lira ve üzerinde elektrik faturası ödeyenlerin elektrik şirketini seçme hakkına sahip olduğu vurgulandı.

Açıklamada, yaklaşık 25 milyon tüketicinin elektrik tedarik şirketini değiştirerek ayda ortalama yüzde 15 daha düşük fatura bedeli ödeme olanağı bulunduğu belirtildi.

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/enerji/encazipcomdan-enerji-tasarrufu-onerileri/662109

Diğer Sayfalar

Devamı
Gazete

En Pahalı Elektrik Türkiye'de

22.01.2021

Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat verilerine göre en pahalı işyeri elektriği Türkiye'de tüketiliyor.

Türkiye, ev elektriğindeki pahalılıkta da dünyada 4. sırada yer aldı. Bu kategoride ilk üç sırayı ise Romanya, Almanya ve Çekya yer aldı. 2019 ve 2020 verilerini satın alma paritesi bazında karşılaştıran encazip.com'un derlediği verilere göre Türkiye'deki yüksek zam oranı dikkat çekti. Buna göre işyeri elektrik fiyatları 2020'de yüzde 27, evlerde yüzde 32 zamlandı. işyeri elektrik fiyatlarında satın alma paritesine göre en pahalı elektriği tüketen Türkiye'yi Romanya, Polonya ve Slovakya izledi.

Diğer Sayfalar

Devamı
Dergi

Elektrik Piyasası Tüketici Dostu Bir Yapıya Dönüşecek

22.01.2021

Encazip.com Kurucusu Çağada Kırım "Yenilenebilir enerji yatırımları için yeni teşvik mekanizmaları uygulamaya geçerek, önümüzdeki 10 yılda elektrik talebinin yarıdan fazlasının yenilenebilir enerjiden karşılanması sağlanacak" dedi.

2021 yılında elektrik sektörünün en önemli gündem maddesi dijitalleşme olacak. Özellikle de pandemi sürecinin hızlandırdığı dijitalleşme ile tüketicinin piyasanın merkezinde yer almaya başladığını göreceğiz. Böylece piyasadaki rekabet daha da hareketlenerek, yatırımların artması için zemini sağlamlaştıracak. Kısacası 2021 yılından itibaren bürokrasisi ile meşhur elektrik piyasası, tüketici dostu bir yapıya dönüşecek ve elektrik idaresi önündeki sıralar geçmişteki anılar olarak zihinlerde kalacak.

Şimdiye kadar yenilenebilir enerji yatırımları için teşvikler, dolar üzerinden verilen alım garantileri şeklinde yapılıyordu. Bu durum, yatırımcılar için oldukça cazip olsa da lisans ve teşvik kapsamına kabul için gerekli prosedür oldukça meşakkatliydi. Ayrıca döviz cinsinden verilen teşvikler piyasa koşulları için sürdürülebilir değildi. Bu durum 2021 yılından itibaren değişecek ve teşvikler TL cinsinden verilmeye başlanacak. Fakat alım garantisi şeklinde yapılan teşvikler orta vadede sürdürülebilir olmayacağından, yenilenebilir kaynaklara teşviğin fosil kaynaklardan üretilen elektrik enerjisine ek vergiler getirilmek suretiyle piyasa dahil edilerek yapılması sürdürülebilirlik için en doğru yol olacak. Böylece ek vergilerden muaf hale getirilecek yenilenebilir kaynaklı elektrik çok daha fazla tüketici tarafından tercih edilecek ve yatırımcıların en büyük teşviği tüketici tarafından verilecek.

Enerji piyasasında güneş hiç batmaz. Zira enerji kaynaklarına talebimiz hiçbir zaman bitmeyecek. Ancak fosil kaynaklar sınırlı. Bu da en büyük fırsatın yenilenebilir enerji teknolojilerinde olduğunu gösteriyor.

Devamı
Basında encazip.com

Basında encazip

15.09.2020

Basındaki Haberlerimiz

Cumhuriyet - Kabarık Fatura Tüketimi Düşürdü

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi encazip.com verilerine göre, artan fatura fiyatlarının tüketimi düşürdüğünü ortaya koydu.

29.07.2020

Sözcü - Özelleştirme Politikaları Piyasaya Fayda Etmedi, Elektrikte Zararı Vatandaş Ödeyecek

2011 yılında tamamen serbestleşmesi beklenen elektrik piyasasında planlar tutmadı. Zarardaki yatırımlar, tüketiciye pahalı elektrik olarak yansıyor.

15.07.2020

Sabah - Mesafeli Sözleşmelerle 4.1 Milyar TL'lik Tasarruf Sağlanabilir

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com bu konuda yaptığı çalışmalarla sektöre öncülük ediyor.

27.06.2020

Sözcü - 7 Milyon İşyeri Elektrikte E-imzalı İşlemlerle Tanışacak

İnternet sitesi encazip.com, "elektrikte dijital devrim" olarak tanımlanan elektronik imza (e-imza) kullanımının hem zamandan hem de maliyet açısından tasarruf sağlayacağını açıkladı.

24.06.2020

Milliyet Ankara - Ampul Seçiminde Dikkatli Olun

encazip.com kurucusu Çağada Kırım, led ampul kullanmanın geleneksel olanlara kıyasla ampul başına yılda 52 lira tasarruf anlamına geldiğini bildirdi.

22.06.2020

Hürriyet Daily News - Cheap Oil Will Not Help Turkey's Electricity Prices: Energy Expert

"The share of electricity generation plants using fossil fuels in the total production has dropped dramatically. On top of that, the cost effect of dollar-dominated purchase guarantees given to the renewable energy plants increased significantly on par with the exchange rate increases," energy expert and price comparison website encazip.com founder Çağada Kırım told Hürriyet Daily News.

12.05.2020

Cumhuriyet - "Mesafeli" Elektrikle 4 Milyarlık Tasarruf

encazip.com kurucusu Çağada Kırım şunları söyledi: "Tedarikçi değiştirmek isteyen elektrik kullanıcıları bu işlemleri tamamen online olarak yapabiliyor. Bu sürecin mesafeli kanallarla yapılması ise işlem kolaylığının yanı sıra bu maliyeti ortadan kaldırarak sadece evrak tarafındaki tasarrufla toplamda 4.1 milyar TL'lik potansiyel bir ek kazanç ve tasarruf ortaya çıkarıyor."

12.04.2020

Sözcü - Elektrik Eve Gelene Kadar İkiye Katlanıyor

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com, Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat verilerini derleyerek 2018 ve 2019 yıllarının ilk yarılarındaki elektrik fiyatlarını karşılaştırdı.

14.02.2020

Hürriyet - Serbest Tüketiciye Tasarruf Fırsatı

Elektrik piyasasındaki düzenlemeler tüketicinin cebini rahatlatacak.

14.01.2020

Forbes Türkiye - Dijital Şehircilik Zirvesi

Dijital Şehircilik Zirvesi'nin "Dijital Dönüşümde Gelecek Vizyonu ve Çözümler" konulu panelinde, encazip.com Kurucu Ortağı Çağada Kırım geleceğe yönelik vizyonlarını paylaştı.

01.01.2020

Business News - Elektrikte E-Ticaret Tüketiciye 4.3 Milyar TL Tasarruf Barındırıyor!

Elektrik tarifeleri karşılaştırma internet sitesi encazip.com'un kurucusu Çağada Kırım, mevcut elektrik tedarikçisi karşılaştırma/değiştirme pazarının yaklaşık yıllık potansiyel büyüklüğünün 5.5 milyar TL olduğunu söylüyor.

01.12.2019

Diğer Sayfalar

Devamı
Bültenler

Basın Bültenleri

15.09.2020

encazip basın odasına hoş geldiniz. Bu sayfamızda güncel iletişim ve basın bültenlerine ulaşabilirsiniz. Basın sayfamızda aradığınızı bulamadıysanız, bizlere tüm sorularınız için info@encazip.com adresinden ve 0212-671-20-74 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Basın Bültenleri

Akıllı Şehirler Elektrikte Yüzde 50 Tasarruf Ettiriyor

20 Şubat 2020

En Pahalı Elektrik Türkiye'de

13 Şubat 2020

Yenilenebilir enerji üretiminde yüzde 41 artış var

12 Aralık 2019

Kış aylarında ev aletleri elektrik tüketimi

5 Aralık 2019

Elektrikte rekabetin yeniden oluşması

19 Kasım 2019

Elektrikte e-ticaret tüketiciye 4,3 milyar TL tasarruf barındırıyor

6 Kasım 2019

Enerji verimliliğinde 25 ülke arasında 16. sıradayız

28 Ekim 2019

Kesintilerde 25 liradan 200 liraya kadar tazminat alınabilir

21 Ekim 2019

Elektrikte bu yaz zam yok, tedarikçi değiştirenler yüzde 12,5 avantajda

12 Temmuz 2016

Tatilin çocuklara kazandırabileceği en güzel şey: Tasarruf alışkanlığı!

15 Haziran 2016

Sıcaklara kanıp klimaları zorlamayın!

02 Haziran 2016

Küçük Önlemlerle Faturalarınızı Düşürmek Mümkün!

18 Mayıs 2016

Elektrik kesintilerinde tüketiciye tazminat hakkı!

11 Mayıs 2016

İndirimli elektrik kullananın aylık 250 TL’lik elektrik faturasına yılda 161 TL tasarruf!

05 Mayıs 2016

Türkiye'de elektrik Avrupa'dan daha ucuz!

21 Nisan 2016

Enerji Tasarrufu Mutfaktan Başlar!

23 Mart 2016

Elektrikte ödediğiniz teminatı geri alabilirsiniz!

9 Mart 2016

Aylık 200 TL elektrik faturasında 387 TL tasarruf!

1 Mart 2016

Elektrik tedarikçisi değiştirirken yok yere cayma bedellerinden korkmayın!

17 Şubat 2016

Elektrik tedarikçisini değiştiren tüketiciler yeni yıl elektrik zamlarından etkilenmedi!

5 Şubat 2016

EnCazip, Türkiye'de ilk defa tüketicilerin elektrik tedairkçilerini kolayca değiştirip tasarruf edebilecekleri eşsiz konsepti hayata geçirdi.

14 Ocak 2016

Diğer Sayfalar