Dalga Enerjisi Nedir?

Dalga enerjisi, denizler ve okyanuslarda meydana gelen dalgalanmaların ürettiği enerjidir. Bu yönüyle dalga enerjisi, yenilenebilir ve çevre dostu bir enerji kaynağıdır.
Dalga Enerjisi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Rüzgarlar, deniz yüzeyinde bir hava akımı oluşturarak denizin veya okyanusun dalgalanmasına neden olur. Bu açıdan bakıldığında dalga enerjisinin asıl kaynağının yine rüzgar olduğu anlaşılır. Deniz veya okyanusta oluşan dalgalar bir itme gücü meydana getirir. Bu dalga gücü kullanılarak elektrik üretimi yapılabilir. Dalgalar, dalga türbinlerinden geçirilerek türbinlerin dönmesi ve dalga enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesi sağlanır. Bu şekilde tamamen çevre dostu ve yenilenebilir bir enerji kaynağı ile elektrik üretimi gerçekleştirilebilir. 

Dalga Enerjisi Nasıl Üretilir?

Dalga enerjisinin elektrik enerjisine dönüşme serüveni aslında son derece basittir. Rüzgarın etkisiyle deniz ve okyanuslarda meydana gelen dalgalar, itme gücüne sahiptir. Bu dalgalar, bazı sistemler aracılığıyla güç üretmede kullanılır. Dalgalardan gelen itme gücü, dalga türbinlerini döndürmeye başlar. Bu işlem, kullanılan uygulama yöntemine göre farklı şekillerde yapılabilse de ortak amaç dalga türbinlerini harekete geçirmektir. Dalga türbinlerinin dönmesiyle birlikte, türbinlere bağlı olan bir mil yardımıyla transformatör enerji üretmeye başlar. Üretilen enerji doğrudan üretim merkezine ve oradan da trafolara verilerek dağıtım yapılır.

Dalga Nasıl Oluşur?

Okyanus ve denizlerdeki dalgaların oluşumunda rüzgarın yanı sıra etkili olan pek çok faktör yer alır. Hava sıcaklığı, tuzluluk oranı, Coriolis kuvveti, basınç gradyan kuvveti, merkez kaç kuvveti ve sürtünme kuvveti gibi faktörler dalga oluşumunda doğrudan veya dolaylı olarak etkilidir. Rüzgarla birlikte deniz veya okyanus yüzeyinde önce bir miktar çukurlaşma meydana gelir. Bu çukurlaşma temel olarak iki farklı kuvvet ile dalgaya dönüşür. Bu kuvvetler ise merkez kaç kuvveti ile sürtünme kuvvetidir.

Dalga Gücü Formülü Nedir?

Dalga gücünün formül ile bulunur:

Dalga Enerjisi Nedir?


P harfi dalganın uzunluğuna göre enerji akı, Hm0 ifadesi dalga yüksekliği, Te ifadesi dalga enerji periyodu, ρ ifadesi su yoğunluğu, g ifadesi ise yer çekimi ile ivmeyi belirtir.

Türkiye Dalga Enerjisi Haritası Nasıldır?

Türkiye’nin dalga enerjisi haritası aşağıdaki gibidir:

Dalga Enerjisi Nedir?

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

24 Şubat 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Mart 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi