Ampermetre Nedir?

Ampermetre, herhangi bir elektrik devresi içerisinden geçmekte olan akımın şiddetini ölçmeye yarayan bir tür elektronik alettir. Ampermetre, voltmetreden farklı olarak devrelere seri bağlantı ile bağlanır.
Ampermetre Nedir? Ne İşe Yarar?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Ampermetrenin iç direnci aşırı azdır ve üzerinden akım geçirebilir. Bu sayede gelen akımın şiddetinin ölçümü yapılabilir. Ampermetrenin, devrelere seri yerine paralel bağlantıyla bağlanması tehlikelidir. Bu tip durumlarda kısa devre meydana gelir. Amper, elektrik akımı birimine verilen isimdir. Ampermetre, elektrik akımının şiddetini direkt olarak okuyabilir. Ampermetrede bir kadran içerisinde yazan sayılar ve bir adet ibre bulunur. Amperin şiddetine göre ibre hareket ederek uygun sayının üzerinde bekler. Bazı ampermetreler ortadan, bazıları ise soldan sıfırlıdır. Ayrıca günümüzde elektronik ampermetreler de bulunur. Bu tip ampermetrelerde elektrik akımının şiddeti ekran üzerinde dijital bir şekilde yazılarak gösterilir. Bu sebeple ibre bulunmaz. Yapılış yöntemlerine göre farklı isimlere sahip olan ve farklı sahalarda kullanılan ampermetreler de vardır.

Ampermetreyi Kim Bulmuştur?

Elektrik akımının şiddetinin ölçülmesinde kullanılan ampermetrenin mucidi Fransız matematikçi ve fizikçi Andre Marie Ampere’dir. Elektromanyetizmayı ilk keşfeden kişilerden birisi olan Andre Marie Ampere, Amper birimine de ismini veren kişi olarak bilinir. 20 Ocak 1775 tarihinde Fransa’nın Lyon kentinde dünyaya gelen mucit, küçük yaşlarda matematik ve fiziğe olan büyük yeteneği ile dikkat çekti. 12 yaşındayken Latince öğrenen Ampere, 34 yaşında profesör olarak çalışmaya başladı. 10 Haziran 1836 tarihinde Fransa’nın Marsilya kentinde yaşamını yitiren mucidin mezarı ise Paris’te yer alıyor. 

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

18 Şubat 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi