Elektrikli Bisiklet Nedir?

Hareket için birleşik elektrik motoru kullanan bisikletlere elektrikli bisiklet adı verilir.
Elektrikli Bisiklet Nedir? Nasıl Şarj Edilir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

E-bisiklet şeklinde de ifade edilebilen elektrikli bisiklet, sürücü tarafından basılan pedal gücüne ek olarak küçük motor gücünden de yararlanır. Motosiklet ile karıştırılmaması gereken elektrikli bisikletlerin, nispeten daha güçlü modelleri de bulunur. Son yıllarda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere kullanımı artmaktadır. 

Elektrikli Bisiklet Tarihçesi

İlk elektrikli bisiklet 1895 yılında Ogden Bolton Jr. tarafından yapılmıştır. Bu elektrikli bisikletin vitesi bulunmuyordu ve 6 kutuplu, fırçalı, komütatör doğru akımlı (DC) göbek motora sahipti. Elektrik motoru, 10V kapasiteli bir bataryadan 100A akım çekerek çalışıyordu. Ogden Bolton Jr, bu elektrikli bisikletin patentini 1895 yılında aldı. İlerleyen yıllarda farklı biçimlerdeki elektrik bisikletleri için de farklı kişiler tarafından patentler alınmıştır. Ogden Bolton Jr. tarafından patenti alınan elektrikli bisikletin tasarımı aşağıdaki şekildedir:

Elektrikli Bisiklet Nedir?


Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

4 Mart 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Mart 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi