Elektriği Kim Buldu? Elektrik Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

Elektriğin kontrol edilerek kullanılabileceği ve elektriğin icadı fikri ilk defa 17. yüzyılda ortaya atıldı. Elektriğin mucidi olarak kabul edilen ilk isim olan İngiliz doktor William Gilbert, cisimlerin birbirine sürtünmesi sonucu ortaya çıkan güç olarak tanımladığı bu reaksiyona, Latince “electricricus” kelimesinden yola çıkarak electricity (elektrik) adını verdi.
Elektriği Kim Buldu? Elektrik Nasıl Keşfedildi?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektriği Kim Buldu?

Tarihteki ilk elektrik mucidi 1752 yılında yaptığı deneyle, 100 Dolar’lık banknotların üstünde resmi bulunan eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanlarından biri olan Benjamin Franklin’dir. Bir uçurtma ve elektrik anahtarı ile yıldırımdan kaynaklanan elektrik kıvılcımını kontrol eden bu deney elektriğin icadı olarak kabul edilir. Kimyasal reaksiyonlar ile elektrik üretebilen ilk keşif ise 1800 yılında Alessandro Volta tarafından yapıldı. Bu keşifte pozitif ve negatif yüklü iki konnektörün bağlanması ile ilk elektrik akımı üretildi.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 31 Ağustos 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi