Nükleer Enerji Mühendisi Nedir?

Nükleer Enerji Mühendisliği, elektrik üretimi için nükleer güç sağlamanın ötesine geçen çok disiplinli bir alandır. Bir Nükleer Enerji Mühendisi, nükleer enerji ve radyasyondan yararlanmak için kullanılan süreçleri, araçları, sistemleri araştırır ve geliştirir. Aynı zamanda nükleer santral işletmelerinin kurulacağı alanın zemin etüdünü yapar.
Nükleer Enerji Mühendisi Nedir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Nükleer santralin çevre, güvenlik, fizik ve iklim bakımından değerlendirmesi ile ilgilenir. Ayrıca santralin kurulmasının uygun olup olmadığını belirleyip nükleer enerjinin üretimini, geliştirilmesini sağlamak için çeşitli araştırmalar yapmak da bir nükleer enerji mühendisinin görevlerindendir.

Nükleer Enerji Mühendisinin Sorumlulukları Nedir?

Nükleer Enerji Mühendisinin genel olarak sorumlulukları şunlardır:

  • Reaktör çekirdekleri, radyasyon kalkanı veya ilgili enstrümantasyon için nükleer ekipman tasarlar veya geliştirir.
  • Güvenlik düzenlemelerini ve yasalarını ihlal eden herhangi bir tasarım, inşaat veya işletme uygulamasını belirlemek için nükleer tesis operasyonlarını izler.
  • Nükleer kazaları inceler ve önleyici tedbirler tasarlamak için kullanılabilecek verileri toplar.
  • Nükleer santral işletiminde veya nükleer atıkların ele alınması ve bertaraf edilmesinde kullanılacak talimatları yazar.
  • Güvenlik standartların karşılamalarını sağlamak için nükleer santralleri doğrudan işletir.
  • Nükleer malzeme kullanma, nükleer yakıtı geri kazanma veya nükleer atıkları bertaraf etme yöntemlerinin kabul edilebilir olup olmadığını test etmek için deneyler yapar.
  • Acil durumlarda düzeltici önlemler alır veya fabrika kapatma emri verir.

Nükleer Enerji Mühendisliğinin Zorlukları Nedir? 

Nükleer enerji mühendisliğinin zorlukları aşağıdaki gibidir:

  • Nükleer enerji mühendisinin karşı karşıya olduğu en büyük zorluklar arasında enerji santrali güvenliğinin sağlanması, reaktörlerin doğal afetlerden ve dış saldırılardan korunması ve uzun vadeli atık yönetimi için etkili çözümler bulunması yer almaktadır.
  • Nükleer enerji mühendisliğinin bir diğer zorluğu da sayısal olduğu için matematik ve fizik gibi problem çözme ağırlıklı derslerin olmasıdır.
  • Bölümde bilgisayar dersinin bulunması da oldukça çaba gerektirdiği için, bölüm öğrencilerini zorlamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 25 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi