Elektrik Tasarrufu İçin Pratik Bilgiler

Evlerimizde ısınmak için odun, kömür, doğal gaz, petrol ve elektrikten, yolculuk yapmak için kullandığımız taşıtlarda petrolden, her evde bulunan buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon, bilgisayar gibi cihazları çalıştırmak için elektrik enerjisinden yararlanıyoruz. Enerjiye modern hayatın her aşamasında ihtiyaç duymakta ve kaçınılmaz olarak kullanıyoruz. Elektrik enerjisi ise yaşamımızı konforlu hale getirirken hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir.
Enerji Tasarrufu İçin Pratik Bilgiler

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Ancak enerji kaynakları sonsuz değildir ve enerjiyi en etkin şekilde kullanarak günlük yaşantımıza herhangi bir olumsuz etkisi olmadan kaynaklarımızdan daha etkin şekilde yararlanabiliriz. Bu konuyu yalnızca enerji tasarrufu olarak değil, hayat tarzı olarak benimsersek hem standartlarımızı düşürmemiş hem de gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakma şansını elde etmiş oluruz. encazip.com olarak tam da bu amaç uğrunda sizlerin enerji tasarrufu yaparak kaynaklarımızı daha verimli kullanabilmeniz için pratik önerileri sıraladık. Bu bilgiler ışığında kendiniz için küçük ancak insanlık için büyük önlemlerle enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Evinizde Kolaylıkla Uygulayabileceğiniz Enerji Tasarrufu Önerileri

 • Aydınlatma için floresan ampulleri tercih edin. Floresan ampuller akkor ampullere göre 10 -15 kat daha uzun ömürlüdürler ve 40 Watt'lık bir floresan ampul, 100 Watt'lık bir akkor ampulden daha fazla ışık üretir.
 • Elektrikli aletleri satın alırken enerji sınıflarının tasarruflu olmasına özen gösterin. A sınıfı ve üzerinde sınıflandırılmış olan cihazları kullanarak önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmış olursunuz.
 • Elektrikli süpürgenizin torba ya da haznesini düzenli olarak temizlemeniz, temizliğin kısa sürmesini sağlarken süpürgenizin emiş gücünü artırır ve böylelikle aynı enerji ile daha fazla temizlik yaparsınız.
 • Saçlarınızı saç kurutma makinası kullanmadan önce havlu ile kurularsanız saç kurutma makinesini daha az kullanır, böylelikle enerji tasarrufu yaparsınız.
 • Sıcak su için güneş enerjisinden faydalanın. Bu yöntemi hem içme suyu için, hem de kullanma suyu için deneyebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında içme suyunuzu cam bir sürahinin içinde bir süre güneş ışığının altında bıraktıktan sonra kaynatırsanız önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmış olursunuz. Ayrıca bir fincan çay için kaynatılan iki fincan su enerji tüketimini iki kat artırır.
 • Evinizde kullandığınız televizyon, DVD oynatıcı, müzik seti gibi cihazların bekleme (stand-by) konumunda da elektrik harcamaya devam ettiklerini unutmayın. Bu cihazları stand-by konumunda bekletmek yerine kullanmadığınız zamanlarda prizden çıkartın.
 • Kapı ve pencere kenarlarında bulunan çatlakları kapatarak ısı yalıtımınızı artırabilirsiniz. Böylelikle evinizdeki sıcak hava dışarı çıkmayacak, dışarıdaki soğuk hava da içeri girmeyecektir. Bu şekilde iklimlendirmede enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Odanızın kapı altı, pencere kenarları gibi soğuk hava giren yerleri tespit edip, çeşitli yalıtım sistemleri ile kapayarak sıcak havanın içerde kalmasını kolaylıkla sağlayabilir ve bu şekilde enerji tasarrufu sağlanır.
 • Evinizde bulunan pencerelerinize ısı yansıtıcı film uygulayarak güneş ışınlarının evinize girmesini azaltarak soğutmada enerji tasarrufu sağlarsınız. Kullandığınız cam filmleri sayesinde pencereleriniz ile oluşan aşırı sıcağı engellemiş olursunuz. Bu film sayesinde ortamdaki sıcaklık korunur ve klimanızın gücünü daha az kullanmış olursunuz. Bu şekilde güneşin zararlı ışınlarından da korunmuş olursunuz. 
 • Camlarınızda panjur kullanın. Özellikle de güneş ışınlarından korunmak amacı ile var olan panjurlar ortamın ısısının korunmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.
 • Binanızda ve özellikle de çatınızda açık renkli yalıtıcı boyalar kullanın. Bu şekilde önemli ölçüde ısı yalıtımı sağlamış olursunuz. Boyaların yüksek yansıtma özelliği sayesinde de dairelere gelen ışık yüksek olur. Sizler de bu sayede dairenize ulaşan ışık sayesinde dairenizi daha iyi aydınlatmış olursunuz. Bu durum da sizlere yine enerji tasarrufu imkanı sağlamış olur.
 • Isıtıcı ayarlarının sabit kalması oda sıcaklığını da sabit hale getirir. Oda sıcaklığına göre ayarı kısar ya da yükseltirseniz cihazın çalışma sistemi de bozulur ve elde edilecek enerji tasarrufu oranı da düşer. Bu nedenle de evde olmasanız bile sabit bir ayar seçin ve cihazın özellikle kış konumunda tek bir ısıda çalışmasını sağlayın.
 • İki lambadan birini söndürmek tasarruf, aynı aydınlatmayı sağlayan daha az enerji tüketen ampullerin kullanılması ise verimliliktir.
 • Zamanlayıcılar, fotoseller, ya da yaklaşım sensörleri ile aydınlatmanın kontrol edilmesi enerji tasarrufu sağlar.
 • Dekoratif lambalar ışığı sizin istemediğiniz yönlere gönderir. Açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirirler.
 • Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 Watt’lık bir halojen lamba, iki kat fazla Watt’lı standart bir reflektör lamba yerine takılırsa yine aynı aydınlatma elde edilir.
 • Isının ve dolayısı ile enerjinin boşa gitmesini engellemek için tencere ve tavanızın genişliğinin ocağınızla aynı boyutta olmasına dikkat edin.
 • Yemekleri fırınınızın üst raflarına koyarak pişirme sürenizi %20 azaltır ve enerji tasarrufu yaparsınız.
 • Bulaşık makinenizin kurutma özelliğini kullanmayın. Yıkama işlemi bittiğinde makinenizin kapağını açın; içindekiler hava ile kendiliğinden kuruyacaktır.
 • Çamaşır makinenizi 30°C’de çalıştırın ve kurutma makinesi kullanmak yerine çamaşırlarınızı asarak kurutun.
 • Radyatörlerin üstünü örtmeyin ve gereksiz ısı kaybından kaçının.  
 • Cep telefonlarının şarj aletleri, şarj etme işlemi tamamlandıktan sonra bile akım çekmeyi ve enerji harcamayı sürdürür. Telefonları şarj ettikten hemen sonra şarj aletini prizden çıkarın.
 • Oda termostatı oda ısısını sabit tutmakla birlikte oda sıcaklığına göre cihazınızın fazla çalışmasını durdurmaktadır. Bu sayede de tasarruf etmenize imkan sağlar. Aynı durum termostatik vana için de geçerlidir. Termostatik vana takılan kaloriferlerinizin ısısına kendiniz karar verebilirsiniz. Bu sayede sıcak olmasını istediğiniz odalarınız sıcak ılık olmasını istediğiniz odalarınız ılık olur ve boş vere kullanmadığınız odaların kaloriferlerini çalıştırmayarak tasarrufu elde etmiş olursunuz. Fakat bu iki cihazı bir arada kullanamazsınız. Bu nedenle de birini tercih etmeniz gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Haziran 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi