Ampul Nedir?

Ampul, ortamı aydınlatmak için kullanılan bir tür elektrikli cihazdır.
Ampul Nedir? Nasıl Çalışır? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Ampulün icadı öncesinde hava karardıktan sonra mum ve meşale gibi çeşitli araçlar yardımıyla aydınlatma sağlanıyordu. Bu aydınlatma, hem hızlı tükenmesi hem de yetersiz ışık vermesi nedeniyle çok fazla efektif değildi. Ortam aydınlatmasının daha iyi hale getirilebilmesini amaçlayan çalışmalar, elektrik teknolojisinin de gelişmesine paralel olarak farklı bir boyut kazanmaya başladı. Mucitler, elektrik enerjisi ile sürekli, istikrarlı ve efektif bir aydınlatma sağlayabilmenin yolunu aramaya başladı. Standart ampul; cam veya benzeri malzemeden yapılmış olan ve içerisinde elektrik akımı ile akkorlaşma özelliği bulunan iletken bulunan bir tür şişedir. Genellikle armut şekline benzeyen ampuller, daha farklı formlarda da yapılmaktadır.

Ampul Nedir?

Ampul, elektrik enerjisini ışığa çeviren cihazdır. Ampul kelimesinin kökeni fransızcada da aynı anlama gelen ampoule kelimesidir. Ampulün ilk türlerinde bir filament üzerinden elektrik akımının geçmesi ile bu filamentin aydınlanması ve böylelikle etrafına ışık yayması prensibi uygulanmıştır. Zaman içinde teknolojisi gelişen ampullerin üç çeşidi bulunmaktadır.

  • Geleneksel Akkor Ampuller
  • Floresan Ampuller
  • Işık Yayayn Diyot (Light Emittind Diode - LED)

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Şubat 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi