İhtiyaç Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları 2024

Kısa vadeli tüketici ihtiyaçları için düşük ve orta tutarlı bir borçlanma türü olan ihtiyaç kredisi hesaplanırken, kullanılacak kredi tutarı, faiz ve kredinin vadesi dikkate alınır.

2 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 27 Şubat 2024

Popüler Aramalar

İhtiyaç kredisi yasal adıyla tüketici kredisi, kişilerin bireysel amaçları doğrultusunda mal ya da hizmet almak gibi nedenlerle kullandıkları kredi ürünüdür. Bireysel ihtiyaçlara finansman sağlamak amacıyla çekilen ihtiyaç kredisi, işletmelere yönelik acil ihtiyaçların giderilmesi amacıyla da çekilebilir.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi, bankacılık mevzuatında tüketici kredisi olarak geçen, tüketicilerin alışveriş, tatil, ev tadilatı gibi genel ihtiyaçları için kullandıkları ve çoğunlukla ipoteksiz olarak kullanılan bir kredi türüdür. 16.09.2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 9811 sayılı BDDK kararı uyarınca 50.000TL’ye kadar olan krediler için uygulanabilecek en yüksek vade 36 ay, 50.000TL üstü krediler için en yüksek vade 24 ay olarak belirlenmiştir. İhtiyaç kredisi üst limiti 100.000TL'dir.

İhtiyaç kredisinin tarihçesi ticaretin ilk başladığı yıllara kadar dayanır. Antik Yunan, Roma ve Mezopotamya uygarlıklarında pazar yerlerinde kurulan standlarda bireylere önceden belirlenmiş faiz oranlarında kredi verildiği bilinir. İhtiyaç kredisinin dünyadaki uygulamaları global standartlardaki bankalarda neredeyse aynıdır. Türkiye'de ihtiyaç kredisi cumhuriyet tarihinin ilk yıllarından beri vardır.

01.03.2024 itibarıyla piyasada kullanımda olan bireysel kredilerin %62'sini oluşturan ihtiyaç kredisi, en popüler ve en çok kullanılan kredi türüdür. İhtiyaç kredisi kullanırken bilinmesi gereken üç temel nokta şöyledir.

  • İhtiyaç kredisi, herhangi bir ihtiyacı karşılamak amacıyla çekilir.
  • İhtiyaç kredisi ödemeleri gecikirse faiz işler ve banka kredi notu düşer.
  • İhtiyaç kredisi faiz oranları günden güne ve bankadan bankaya değişiklik gösterir.

İhtiyaç kredisi faizlerinin değişiklik göstermesinin sebebi, bankaların para edinme maliyetlerindeki farklılıktır. Örneğin daha düşük faizle mevduat toplayabilen bir banka, tüketicilere daha düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı sunabilir.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisi, aktif olarak çalışan ya da belgelenebilir geliri bulunan kişiler tarafından talep edilebilir. Gelirini belgeleyebilen, banka tarafından talep edilen belgeleri eksiksiz tamamlayan kişiler, kredi notlarının da yeterli olması durumunda ihtiyaç kredisi alabilir. Bunun için banka şubelerinden, bankaların dijital mecralarından başvuru yapılabilir.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Nelerdir? (Mart 2024)

Bankalara göre 01.03.2024 tarihli ihtiyaç kredisi faiz oranları aşağıdaki gibidir.

İhtiyaç Kredisi Ödeme Tablosu Nasıl Hazırlanır?

İhtiyaç kredisi ödeme tablosu, vade süresinde ödenecek anapara, faiz, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ve Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) detaylarını her taksit için gösteren tablodur. İhtiyaç kredilerinde faiz, kalan anapara üzerinden hesaplanır, BSMV ve KKDF ilgili ayda ödenen faiz üzerinden hesaplanır bu nedenle vade sonuna yaklaştıkça ödenen faiz tutarı düşer ve ödemenin daha büyük kısmı anapara ödemesinden düşülür. 

İhtiyaç kredisi ödeme tablosu hazırlamak için öncelikle aylık ödenecek taksit bulunmalıdır. Aylık ödenecek taksit tutarının tespitinden sonra ilk çekilen ihtiyaç kredisi tutarı üzerinden aylık faiz hesaplanarak o ay için ödenecek faiz tutarı bulunur. Faiz üzerinden de BSMV ve KKDF hesaplanır. Faiz, BSMV ve KKDF tutarları toplanarak taksit tutarından çıkarılır. Bu tutar anaparadan düşülecek toplam tutar olur. Faiz, KKDF ve BSMV'nin aylık taksitten çıkarılmasıyla elde edilen tutar anaparadan düşülerek bir alt satırda aynı işlem tekrarlanır. Vade sonuna kadar bu işlem tekrarlanarak yapılır ve ihtiyaç kredisi ödeme tablosu hazırlanır. İhtiyaç kredisi ödeme tablosu hazırlamak için aşağıdaki encazip kredi ödeme tablosu hesaplama aracı kullanılabilir.

Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracı

İhtiyaç Kredisi Vadeleri Değişmekte midir?

İhtiyaç kredisi vadeleri tüketicinin tercihlerine ve bankalara göre değişir. İhtiyaç kredilerinde uygulanabilecek en yüksek vade kullanılan kredi tutarına göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenir. 16.09.2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 9811 sayılı BDDK kararı uyarınca 50.000TL’ye kadar olan krediler için uygulanabilecek en yüksek vade 36 ay, 50.000TL üstü kredilerde ise en yüksek vade 24 aydır. İhtiyaç kredisi vadelerinin değişmesi genellikle tüketicilerin tercihlerine göre gerçekleşir ancak BDDK kararları ve yürürlükteki mevzuat uyarınca tüketicilerin aylık ihtiyaç kredisi taksiti, aylık gelirlerinin %50'sini geçemeyeceği için tüketiciler gelir durumuna göre ihtiyaç kredisi vadesini daha uzun tutabilir.

En Düşük Faizli İhtiyaç Kredileri Hangi Bankalardadır? (Mart 2024)

Kredi tutarına ve vadeye göre 01.03.2024 tarihi için en düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir.

Erken İhtiyaç Kredisi Kapatma Cezası ve İndirimi Nedir?

Erken ihtiyaç kredisi kapatma işlemlerinin yasal düzenlemesi Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinin 15. maddesinde yapılmıştır. Bu yönetmelik uyarınca tüketicilerden erken ihtiyaç kredisi kapatma cezası alınmaz. Tüketiciler için erken ihtiyaç kredisi kapatmanın avantajı kalan faiz ve vergiler toplamının ödenmemesidir. Kredi kullanırken hesaplanan toplam geri ödeme tutarı üzerinden, erken ödemenin yapıldığı dönemden sonraki dönemler için faiz ve vergiler ödenmeyeceği için bu tutarda bir indirim kazanılmış olur.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Örnekleri Nelerdir?

İhtiyaç kredisi hesaplaması için belli bir formül vardır ancak ülkemizde faiz üzerinden alınan KKDF ve BSMV, kredi hesaplamasını dünyadaki örneklerinden ayırır. İhtiyaç kredisi hesaplama; alınan toplam kredi, faiz oranı ve vadeye göre değişiklik gösterir. En uzun vadeli ihtiyaç kredisi 36 aylıktır. Temel olarak aylık ödeme planlı ihtiyaç kredisi hesaplama şu şekilde yapılır.

  • Öncelikle aylık sabit ödeme tutarı hesaplanır.
  • Toplam alınan kredi (anapara) üzerinden toplam aylık faiz hesaplanır.
  • Hesaplanan faiz üzerine %5 BSMV ve %15 KKDF eklenerek toplam vergi bulunur. 
  • Toplam aylık sabit ödeme tutarından hesaplanan faiz ve vergiler çıkartılarak toplam anapara ödemesi bulunur. 
  • İlgili aya ait toplam anapara ödemesi, toplam kullanılan kredinin anapara tutarından çıkartılarak kalan anapara tutarı bulunur. 
  • Bir sonraki ay için de yine kalan anapara üzerinden aynı hesaplama yapılır.
  • Bu işlem vade sonuna kadar her ödeme dönemi için tekrarlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekilir?

İhtiyaç Kredisi Ne Zaman Sonuçlanır?

Kimler İhtiyaç Kredisi Alabilir?

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç Kredisi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Çalışmayanlar İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

Anında İhtiyaç Kredisi Çekilir mi?

İhtiyaç Kredisi Taksitleri Zamanında Ödenmez ise Ne Olur?

İhtiyaç Kredisi Çekmek Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

İhtiyaç Kredisi ve Tüketici Kredisi Aynı mıdır?

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Nedir?

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadardır?

İhtiyaç Kredisi Neden Onaylanmaz?

İhtiyaç Kredisi KKDF Nedir?

İhtiyaç Kredisi BSMV Nedir?

İhtiyaç Kredilerinde Cayma Hakkı Var Mıdır?

İhtiyaç Kredisi Alternatifleri Nelerdir?

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Var mıdır?

Hangi Bankalar İhtiyaç Kredisi Veriyor?

İhtiyaç Kredisi Limiti Ne Kadar?

İhtiyaç Kredisi Çekerken Kefile İhtiyaç Olur mu?

İlgili İçerikler