E-Devlet Elektrik Aboneliği ve İnternetten Elektrik Aboneliği

Herhangi bir tüketim noktasında, tüketilen elektrik enerjisinin miktarı, tüketim noktasının bağlı bulunduğu bölgedeki görevli tedarik şirketi tarafından periyodik olarak tespit edilerek tüketiciye faturalandırılır.
E-Devlet Üzerinden (Online) Elektrik Aboneliği Nasıl Yapılır?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Tüketim noktasında, elektrik abonelik başvurusu yapılmadan kullanılan elektrik enerjisi usulsüz kullanım ya da kaçak kullanım anlamına gelebilir. Bu durumların cezai yaptırımı bulunmaktadır. Bu sebeple yeni bir eve taşınırken veya iş yeri açarken, elektrik tüketimine başlamadan önce elektrik abonelik başvurusu yapılmalıdır.

Elektrik abonelik başvurusu, tüketim noktasının bağlı bulunduğu bölgedeki görevli tedarik şirketine yapılır. Bunun için size en yakın müşteri hizmet merkezine gidebilirsiniz. Bazı tedarik şirketleri, web siteleri üzerinden de online elektrik aboneliği başvurusu ve online elektrik fatura ödeme gibi hizmetler sunmaktadır.

Bunun yanı sıra, e- devlet elektrik işlemleri de yapabilirsiniz. 81 ilde hizmet veren 21 görevli tedarik şirketi, serbest olmayan, yani yıllık 950 kWh elektrik tüketim limitini geçmeyen aboneler ve son kaynak tedariki kapsamındaki tüketicilere e-devlet üzerinden bilgilendirme, e devlet elektrik aboneliği, e devlet elektrik aboneliği iptali gibi hizmetler sunmaktadır.

İnternet Üzerinden Elektrik Aboneliği

Görevli tedarik şirketleri kendi web siteleri üzerinden çeşitli online hizmetler sunarlar. Tüketim noktasının bağlı bulunduğu bölgede görevli olan elektrik tedarik şirketinin web sayfasına girerek online işlemler kısmından online elektrik aboneliği, online elektrik abonelik iptali ve online elektrik fatura ödeme işlemleri yapabilirsiniz.

Online elektrik abonelik başvurusu yapmadan önce bazı bilgileri hazır bulundurmanız gereklidir. Bu bilgiler mesken ve ticarethane abonelikleri için farklılık gösterebilir.

Mesken abonelikleri için:

  •  Tesisat veya sayaç numarası (tüketim noktasına ait eski bir fatura varsa fatura üzerinden öğrenilebilir)
  •  Başvuru sahibine ait T.C kimlik numarası yer alan geçerli bir kimlik belgesi
  •  DASK numarası veya poliçe numarası

 Kiracı iseniz mülk sahibi kimlik bilgileri gerekebilir.

Ticarethane abonelikleri için:

  • Şirket yetkilisinin T.C kimlik bilgileri
  • Vergi dairesi ve vergi numarası
  • Tesisat veya sayaç numarası (tüketim noktasına ait eski bir fatura varsa fatura üzerinden öğrenilebilir)
  • Ticarethane, mesken olarak da kullanılan bir binada ise DASK numarası veya poliçe numarası

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi