Serbest Olmayan Tüketici Nedir?

Tüketici tipi serbest olmayan tüketici, tedarikçi değiştirme ve elektrik aboneliği ile ilgili her türlü işlemlerini sadece görevli tedarik şirketleri ile yapabilen gerçek ve tüzel kişidir.
Serbest Olmayan Tüketici Kimdir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Serbest olmayan tüketici tanımı, Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliği ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 20/2/2001 tarihli ve 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununa dayanılarak çıkarıldı.

Serbest Olmayan Tüketici Tanımı

Söz konusu yasada serbest olmayan tüketici şu şekilde tanımlandı: “Elektrik enerjisi ve/veya kapasite alımlarını sadece, bölgesinde bulunduğu perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketi veya perakende satış şirketlerinden yapabilen gerçek veya tüzel kişi.

Ancak 2013 yılında yapılan düzenleme ile serbest olmayan tüketici tanımı “Elektrik enerjisi ve/veya kapasite alımlarını sadece, bölgesinde bulunduğu görevli perakende satış şirketinden yapabilen gerçek veya tüzel kişi” olarak değişti. Basitçe; serbest tüketiciler yıllık 950 kWh ve üzeri elektrik tüketen kişilerdir. Yıllık 950 kWh ve altında elektrik tüketen her abone ise, serbest olmayan tüketicidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

10 Nisan 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi