Faturalardaki Enerji Fonu Bedeli Nedir?

Elektrik Enerjisi Fonu tespiti Enerji ve Tıbbı Kaynaklar Bakanlığı tarafından yönetilmektedir. Bu katkı payı aktif enerji bedeli, tüketilmiş olan elektrik enerjisi miktarına ait bedeller üzerinden hesaplanmaktadır.
Enerji Fonu Bedeli Nedir? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Enerji Fonu Bedeli Neden Tahsil Edilir?

Enerji fonu bedeli aşağıdaki faaliyet alanlarında kullanılabileceği için tahsil edilir.

  • Elektrik enerjisinin üretimi ve tasarrufuyla alakalı yapılan çalışmalara hibe ile destek,
  • Elektrik piyasasındaki AR-GE, etüd, proje ve denetim çalışmaları yapabilir, know-how satın alabilir
  • Bakanlık tarafından onaylı yatırım projeleri ve faaliyetleri olan şirketlere, teminat karşılığı nakdi kredi desteği verebilir.

Enerji Fonu Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Elektrik Enerjisi Fonu tespiti Enerji ve Tıbbı Kaynaklar Bakanlığı tarafından yönetilmektedir. Bu katkı payı aktif enerji bedeli, tüketilmiş olan elektrik enerjisi miktarına ait bedeller üzerinden hesaplanmaktadır. Ek bedellerin bulunmuş olduğu dağıtım bedelleri bu hesaplamaya dâhil olmamaktadır. Enerji fonu için alınan bedeller enerji satış tarifelerinin yüzde 10'unu geçememektedir. Enerji fonu bedeli, ilgili satış şirketleri tarafından, elektrik kullanıcılarına iletilen elektrik faturalarına ayrı bir kalem olarak eklenmektedir. Tüm elektrik tedarikçileri ise bu bedeli, Enerji ve Tıbbı Kaynaklar Bakanlığı'na aktarmakla yükümlüdürler.

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi