Son Kaynak Tedarik Tarifesi Nedir?

Özellikle yüksek miktarda elektrik tüketimi olan sanayi ve ticarethane işletmelerini ilgilendiren son kaynak tedarik tarifesi görüşe açılması ile pek çok soru ve enerji sektöründe pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi.
Son Kaynak Tedarik Tarifesi Nedir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’in yayınlanması 01/01/2018 tarihinde yayınlanması planlanmıştı. Son kaynak tedarik tarifesi yönetmeliğinin nasıl uygulanacağı, tüketici tarafında yansımalarının neler olacağı, tüketicilerin ilgili son kaynak tedarik tarifesine tabi olması durumunda nelerle karşılaşacağı, eğer tüketici özel bir tedarikçi ile elektrik enerjisi tedarik anlaşması yapmazsa elektrik enerjisini nasıl ve hangi tarife üzerinden alacağı, enerji sektöründe faaliyet gösteren özel şirketlerin buna nasıl hazırlanacağı ve neler yapması gerektiği gibi pek çok soru da 20 günlük gecikme ile 20/01/2018 tarihinde ve 30307 sayılı resmi gazetede yayınlanan Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ ile cevaba kavuşmuş oldu.

Peki son kaynak tedarik tarifesi nedir, son kaynak tedarik tarifesi yönetmeliğinin uygulaması nasıldır, son kaynak tedarik tarifesi tüketim limiti nedir, son kaynak tedarik tarifesi hesaplama yöntemi nedir, kimler son kaynak tedarik tarifesine tabidir? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızda derledik.

Son Kaynak Tedarik Tarifesi Nedir?

Son kaynak tedarik tarifesinin ilk yayınlandığı 20/01/2018 tarihli tebliğe göre, kısaca tanımlarsak, tüketicinin yıllık elektrik enerjisi tüketimi 50 milyon kWh üzerinde ise, sanayi, ticarethane, mesken, hangi tarifeye tabi olduğuna bakılmaksızın 01/04/2018 itibari ile EPDK tarafından yayınlanan elektrik tarifelerinden bağımsız olarak farklı bir yöntemle faturalandırma yapılmaya başlandı. Bu da, önceki tarife dönemlerine göre daha yüksek elektrik faturası ödenmesi anlamına geliyor. Bunun haricinde, eğer her hangi bir özel elektrik tedarikçisi ile anlaşma yapılmadıysa veya her hangi bir sebeple elektrik enerjisinin tedarik edildiği tedarik şirketi tüketiciyi portföyünden çıkartırsa, yani elektik aboneliği her hangi bir sebeple dağıtım sistemine düşerse son kaynak tedarik tarifesi üzerinden faturalandırma yapılacağı anlamına geliyor. Bu yeni faturalandırma yöntemine de son kaynak tedariki denmektedir.

Aylık bazda geçmiş yılların Piyasa Takas Fiyatları

Geçmiş aylarda ortaya çıkmış YEKDEM bedelleri

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 21 Haziran 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi