Aktif Enerji Bedeli Nedir?

Aktif enerji bedeli, elektrik enerjisi için direkt olarak ödenen bedeldir. Toplam enerji bedeli tüketilen elektrik enerjisi miktarı ile elektrik enerjisi birim fiyatının çarpılması ile elde edilen ve elektrik faturalarının temel maliyetini ortaya çıkartan tutardır.
Aktif Enerji Bedeli Nedir? Ne Kadar?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Aktif enerji bedeli direkt olarak elektrik enerjisinin üretim bedeli için ödenen fatura kalemidir. Elektrik faturalarının yaklaşık olarak %50'si aktif enerji bedelinden oluşur. Aktif enerji bedeli, elektrik tedarikçileri tarafından uygulanan bir bedeldir ve direkt olarak elektrik tedarik şirketlerine ödenir.

Aktif Enerji Bedeli

Aktif enerji bedeli, elektrik faturalarının en büyük gider kalemidir. Serbest piyasa elektrik maliyetleri baz alınarak belirlenen aktif enerji bedeli direkt olarak elektrik enerjisinin üretim maliyetine paralel olarak belirlenir. Elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketiciler için aktif enerji bedeli Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenirken, elektrik tedarikçisini değiştirmiş tüketiciler için serbest piyasada belirlenir.

Yıllara Göre Aktif Enerji Bedeli

Aktif enerji bedeli, makroekonomik koşullara, enerji maliyetlerine, petrol ve doğal gaz fiyatları ile döviz kuruna göre değişiklik gösterir. Aktif enerji bedelinde bu değişkenlere göre belirli periyotlarda güncelleme yapılır. Aktif enerji bedeline yapılan zamlar bazı durumlarda tüketicilere yansıtılmaz, dağıtım bedeli düşürülerek bu artış sıfırlanır. Yine bazı durumlarda aktif enerji bedelinde yapılan indirimler de her zaman direkt olarak tüketicilere yansıtılmayabilir, bunun yerine dağıtım bedeli artırılır ve tüketicilerin dip toplam elektrik faturalarında değişiklik olmaz. Yıllara göre aktif enerji bedeli evler ve iş yerleri için aşağıdaki grafiklerde gösterilmiştir.

2015 - 2024 Aktif Enerji Bedeli Elektrik Fiyatları (Mesken)

2015 - 2024 Aktif Enerji Bedeli Elektrik Fiyatları (Ticarethane)

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 21 Haziran 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi