Gece Elektrik Kullanmak Daha Mı Uygun?

EPDK tarafından yayınlanan ulusal elektrik tarifelerinde elektrik birim fiyatları tek zamanlı ve çok zamanlı tarife grupları için ayrı ayrı yayınlanır.
Gece Elektrik Kullanımı Daha Tasarruflu mu? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Tek zamanlı tarifelerde ve çok zamanlı tarifelerde uygulanan elektrik birim fiyatları farklıdır. Tek zamanlı elektrik tarifesinde günün hangi saati elektrik tüketirseniz tüketin aynı birim fiyat üzerinden elektrik faturanız kesilirken, çok zamanlı tarifede günün farklı saatleri için farklı birim fiyatlar uygulanır.

Gece Elektrik Tüketimi

Eğer tek zamanlı tarifeye tabi iseniz, elektriği hangi saatte tüketirseniz tüketin aynı birim fiyat ile hesaplanacağından gece ya da gündüz elektrik tüketmeniz arasında bir fark yoktur. Çok zamanlı tarifeye tabi iseniz, günün farklı saatlerinde farklı birim fiyat uygulandığından, elektrik birim fiyatının ucuz olduğu saatlerde tüketim yaparsanız elektrik faturalarınızda avantaj sağlayabilirsiniz. Çok zamanlı tarifeden yararlanırken de elektriği tükettiğiniz saatlere dikkat etmezseniz daha yüksek elektrik faturaları ile de karşılaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi