Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla, Sırp kökenli Amerikalı mucit, elektrik mühendisi ve makine mühendisidir. Alternatif akım elektrik kaynağı sistemine verdiği katkılarla tanınmaktadır. Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856'da doğmuştur.
Nikola Tesla'nın Hayatı, Buluşları ve Önemi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Nikola Tesla’nın doğum yeri Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir parçası olan Hırvatistan'ın Smiljan kentidir. Avusturya İmparatorluğu'nda doğup büyüyen Tesla, 1870'lerde mühendislik ve fizik alanında eğitim almıştır. 1880'lerin başında telefon sektöründe ve Continental Edison'da elektrik enerjisi endüstrisinde çalışırken uygulamalı deneyim kazanmıştır.  Alternatif akım (AC) elektrik kaynağı sistemine verdiği katkılarla tanınmaktadır.

Tesla'nın Mezarı Nerededir? 

12 Ocak'ta Manhattan'daki St. John the Divine Katedrali'nde Tesla için düzenlenen devlet cenazesine iki bin kişi katılmıştır. Cenazeden sonra Tesla'nın cesedi, daha sonra yakıldığı New York Ardsley'deki Ferncliff Mezarlığı'na götürülmüştür.

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla'nın Mirası Nedir? 

1952'de Tesla'nın yeğeni Sava Kosanović'in baskısı üzerine Tesla'nın tüm mülkü, N.T. olarak işaretlenmiş 80 sandıkla Belgrad'a gönderilmiştir. 1957'de Kosanović'in sekreteri Charlotte Muzar, Tesla'nın küllerini ABD'den Belgrad'a taşımıştır. Nikola Tesla'nın külleri, Nikola Tesla Müzesi'nde mermer bir kaide üzerinde altın kaplama bir kürede sergilenmektedir. Tesla'nın geride bıraktıkları ile en çok ilişkilendirilen kurum Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü olmuştur. Tesla'dan geriye kalanlar üzerinde çalışmalara devam edildiği ve geliştirilen teknolojiler olduğu söylentileri bulunmaktadır.

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla İmzası Nasıldır?

Nikola Tesla birçok başarıya imza atmıştır. Radyonun babası olarak tanınan Tesla’nın kendi imzası ise oldukça sade ve şıktır. Tesla’nın imzası kendi isminden oluşmaktadır.

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Hakkında Belgeseller

Adı başarılarıyla anılan Nikola Tesla, ölümünün ardından iz bırakmayı da başarmıştır. Tesla hakkında belgeseller çekilmiştir. Nikola Tesla hakkındaki belgeseller şunlardır: 

 • Tajna Nikole Tesle (Nikola Tesla’nın Sırrı) 
 • Tower to the People (İnsanlara Kule) 
 • Teslafy Me 
 • Nikola Tesla: The Genius Who Lit the World (Nikola Tesla: Dünyayı Aydınlatan Dahi) 
 • Nikola Tesla: Dünyayı Değiştiren Adam

Nikola Tesla Hakkında Filmler 

Başarıları ile birçok insana öncülük eden ve ilham olan Nikola Tesla ölümünden sonra da adından söz ettirmeye devam edebilmiştir. Tesla hakkında filmler çekilmiştir. Nikola Tesla hakkındaki filmler şunlardır: 

 • Tesla 
 • Tesla's Free Energy, the Race to Zero Point (Tesla'nın Serbest Enerjisi, Sıfır Noktasına Yarış) 
 • Fragments from Olympus: The Vision of Nikola Tesla (Olympus'tan Parçalar: Nikola Tesla'nın Vizyonu) 
 • The Current War, Elektrik Savaşları

Nikola Tesla Hakkında Görüşler

Dahi olarak nitelendirilebilen Nikola Tesla, yaptıkları ile de diğer bilim insanlarını etkilemeyi başarmıştır. Nikola Tesla hakkındaki görüşler aşağıdadır:

 • “…yüksek-frekanslı akımlar ile ilgili çalışmalarınızı duymaktan memnuniyet duydum. Bunlar, alandaki çalışmalara harika katkılar sağlayacaktır. Yaşamınızdaki tüm çalışmalarda başarılar dilerim.” Albert Einstein
 • "Eğer size birisi bir şeyi kimin icat ettiğini sorarsa ve siz o şeyi icat edenin kim olduğunu bilmiyorsanız Tesla icat etti deyin, büyük ihtimalle doğru cevap vermiş olursunuz." Anonim
 • “Örnek aldığım insan!" Elon Musk

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

1 Ekim 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Mart 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi