George Stoney Kimdir?

George Stoney, elektrona adını veren fizikçidir. ​​​​​15 Şubat 1826’da İrlanda’da doğmuştur.
George Johnstone Stoney Hayatı | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

George Johnstone Stoney’in en önemli bilimsel çalışması, atomun kimyasal yapısı içerisinde elektrik yüklü elektron parçacıkları olduğunu bulmasıdır. Planck ölçeği, George Stoney tarafından öngörülen bir ölçektir.

George Stoney Ne Keşfetti?

George Stoney, bir atomda bulunan elektrik yüküne elektron adını verdi. 1874’te atomda elektrik yükü olabileceğini öne sürdü. 1891 yılında elektronun, “Fundamental Unit of Electricity (Temel Birim Miktarı)” olduğunu açıkladı. George Johnstone Stoney 1874’de, İngiliz Derneği’nin toplantısında “On the Physical Units of Nature (Doğanın Fiziksel Birimleri Üzerine)” isimli bildirisi ile bir milimetre küp gazın oda sıcaklığında ve basınçtaki molekül sayısını tahmin etti.

Stoney, elektrik birimini ya da atomu, üzerinde “fiziksel birimler sistemi” kurulabilecek 3 temel birimden biri olarak önerdi. Diğer önerileri; kütle çekimi sabiti ve maksimum ışık hızı ile diğer elektromanyetik radyasyonlardır. George Stoney, 1881’de “Stoney Ölçeği” adıyla bilinen temel birimlerini açıkladı. Stoney ölçeği, belirli fiziksel birimleri ölçümlemek için kullanılan formüllerden oluşur. 

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Nisan 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi