Radyasyon Nedir?

Radyasyon, enerjinin parçacıklar veya elektromanyetik dalgalar yolu ile yayılımıdır. Bahsi geçen elektromanyetik dalgalar, foton olarak adlandırılır. Bu fotonlar ışık hızında hareket eder.
Radyasyon Nedir? Radyasyon Kaynakları | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Radyasyon günlük hayatta, insan sağlığı için zarar verici nitelikte olan bir durum olarak bilinir. Radyoaktif maddelerin alfa, beta, gama gibi ışınları yaymasına veya uzayda yayılan herhangi bir elektromanyetik ışını meydana getiren unsurların tamamına da radyasyon denir.

Kaç Çeşit Radyasyon Vardır?

Enerji seviyesine göre radyasyonlar, iyonlaştırıcı radyasyon ve iyonlaştırıcı olmayan radyasyon olmak üzere 2'ye ayrılır. İyonlaştırıcı radyasyon, adını taşınan enerjinin atomlarda iyonlaşmaya yol açmasından alır. İyonlaştırıcı olmayan radyasyon ise adını, düşük enerji seviyesine sahip olduğu için atomları iyonlaştıramamasından alır. İyonlaştırıcı olmayan radyasyon (İOR) ise morötesi ışık, kızılötesi ışık, görülebilir ışık, mikrodalgalar ve radyo dalgaları olmak üzere gruplandırılır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Nisan 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi