Kısa Devre Nedir?

Bir elektrik devresi veya şebeke üzerinde, bir veya daha fazla faz üzerinden yüksek miktarda akım geçmesine yol açacak bir arızanın meydana gelmesi sonucu ortaya çıkan elektriksel olaya kısa devre adı verilir.
Kısa Devre Nedir? Kısa Devre Nasıl Oluşur?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Kısa devre, herhangi bir devreye elektrik enerjisi sağlayan iki iletken arasındaki düşük dirence sahip bağlantı üzerinden geçer. Bu durum, güç kaynağında aşırı akım akışına neden olarak güç kaynağının ciddi oranda zarara uğramasına sebebiyet verebilir. Devre üzerinde kısa devre ihtimaline karşı bir sigorta bulunuyorsa bu sigorta patlar ve akım kesilebilir. Kısa devre, doğru akım (DC) devresinde meydana gelebileceği gibi alternatif akım (AC) devresinde de meydana gelebilir.  Kısa devrenin bir batarya içerisinde meydana gelmesi halinde ise batarya neredeyse anında boşalır ve aşırı ısınma yapar.

Kısa Devre Çeşitleri Nedir?

Kısa devre çeşitleri şunlardır:

  • Üç faz kısa devre: Eş zamanlı olarak 3 fazda da meydana gelir. Genelde iş yerlerinde ve fabrikalarda görülür.  
  • Faz-nötr kısa devre: Nötr hat ile aktif hat arasında meydana gelir ve evlerde görülür.  
  • Faz-faz kısa devre: İki aktif devre hattı arasında meydana gelir, üç fazlı devreler arasında sık görülür.  

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

30 Mart 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 1 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi