Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Ferdi kaza sigortası, bireyleri ani kazalara karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür.
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Ferdi kaza sigortası kaza veya beklenmedik olaylar sonucunda sigorta ettirenin vefat etmesi durumunda mirasçılarına vefat tazminatı ödenmesini, yine bir kaza sonucunda kalıcı sakatlık oluşması sonucunda kendisine tazminat ödenmesini sağlayan sigorta ürünüdür.

Ferdi Kaza Sigortası

1 Temmuz 2006 tarihli Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları ile düzenlenleme altına alınan, bireylerin kaza sonucunda vefat etmesi ya da kalıcı sakatlık geçirmesi durumunda teminatlarla belirlenmiş tutarları ödeyen bireysel sigorta türüdür. Mevzuat uyarınca aşağıdaki şartlar kaza olarak kabul edilir ve bu olayların gerçekleşmesi sonucunda teminatlar kapsamında tazminat ödemesi yapılır.

Ferdi Kaza Sigortası Ne İşe Yarar?

Ferdi kaza sigortası, ani bir kazaya bağlı olarak gerçekleşen yaralanma sonucunda ortaya çıkan maddi masrafları karşılar. Sigortalının ölmesi durumunda da cenaze masraflarını ve sigortalı yakınlarını maddi teminat altına alır. Kazaya bağlı olarak bireyin daimi maluliyet yaşaması da ferdi kaza sigortasının kapsamı altındadır. Ferdi kaza sigortası; böcek sokması, trafik kazası, yangın, doğal afet, zehirlenme ve benzeri pek çok olaya bağlı olarak meydana gelen hasar ve hastalıkları teminat altına alır. Ferdi kaza sigortasının güvencesi altındaki bir birey trafik kazası geçirdiğinde, trafik sigortası olmasa dahi masrafları ferdi kaza sigortası tarafından karşılanır.

Ferdi Kaza Sigortası Neleri Kapsar?

Ferdi kaza sigortası, Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları kapsamında tanımlanan hallerde sigortalıya veya sigortalının yasal mirasçılarına teminat ödenmesini sağlar. Mevzuata göre kaza kapsamı ani ve harici bir olayın sonucunda sigortalının iradesi dışında ölmesi veya bedenen sakatlık geçirmesi olarak tanımlanmıştır. Buna ilave olarak aşağıdaki koşulların oluşması da kaza olarak tanımlanır.

  • Beklenmeyen şekilde ortaya çıkan gazların solunması
  • Yanıklardan ve ani bir hareket sonucunda kas veya sinirlerin incinmesi veya kopması
  • Yılan veya böcek sokması sonucunda ortaya çıkan zehirlenmeler
  • Isırılma sonucunda kuduz sebebiyle ölüm ya da sakatlanmalar

Yukarıda sayılanlar ferdi kaza sigortasının genel kapsamlarını açıklarken, ferdi kaza sigortası yaptırırken kaza sonucu tedavi masrafları, tehlikeli hastalıklar veya benzeri ek teminatlar eklenebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

4 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi