George Westinghouse Kimdir?

George Westinghouse, Amerikalı bir elektrik mühendisi, mucit ve girişimcidir.
George Westinghouse Kimdir? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Alternatif akımın yaygınlaşmasında büyük rol oynayan Westinghouse, 6 Ekim 1846 tarihinde Amerika’nın New York kentinde dünyaya geldi. Bazı hareketli buhar makineleri, demiryolları, ray sistemleri, havalı fren ve doğal gaz boru hattı sistemleri üzerine çığır açıcı çalışmalarıyla bilinen Westinghouse, 1867 yılında hayatını Marguerite Erskine Walker ile birleştirdi ve yaşamının sonuna dek evliliğini sürdürdü.  Geroge Westinghouse giderek artan kalp problemleri nedeniyle 12 Mart 1914 tarihinde yaşamını yitirdi.

George Westinghouse Neyi İcat Etmiştir?

George Westinghouse, gençliğinin ilk yıllarından beri demiryollarına büyük bir ilgi duyuyordu. Bu ilgisi onu demiryolları üzerinde çalışmalar yapmaya itti. Özellikle demiryolu güvenliği konusunda pek çok çalışma yapan Westinghouse, trenlerin güvenli bir şekilde durabilmesi için arıza emniyeti olarak işlev gören basınçlı havalı fren sistemlerini icat etti. Westinghouse’un patentini 1869 yılında aldığı bu icat, kısa zaman içerisinde tüm Amerika’da daha sonra ise Kanada ve Avrupa’da bir demiryolu standardı haline geldi.

Demiryolu sinyalizasyonuyla ilgili çalışmalar da yapan Westinghose, raydan çıkmış olan trenlerin raylara geri dönmesine yardımcı olan döner buhar makineleri geliştirdi. Buna ek olarak trenlerin demiryolu boyunca hareket etmesini sağlayan kurbağa adı verilen bir icadı da bulunmaktadır. Ayrıca George Westinghouse, alternatif akımın yaygınlaşmasını sağlayan kişi olarak da bilinir. Yüksek basınçlı gazların alınıp düşük basınçlı kullanıma indirilmesine yardımcı olan bir vana üzerinde çalıştığı sırada alternatif akımın çok efektif olduğunu keşfederek ilgisini bu yöne çeviren Westinghouse, alternatif akımın geliştirilmesinin gelecekteki pek çok proje ve icat için ön açıcı olacağını düşünüyordu.

Başlarını Thomas Edison’un çektiği bir grup mucit ise alternatif akıma karşı yoğun bir karalama kampanyası yürütüyordu. Westinghouse ve Edison arasında başlayan rekabet, yedi yıl süren bir yasal mücadeleye dönüştü. Bu mücadeleyi yasal olarak kazanan Westinghouse, alternatif akımın daha iyi bir teknoloji olduğunu bilimsel verilerle ortaya koydu. Bu bağlamda Westinghouse, daha önce Nikola Tesla tarafından alınan alternatif akım patentlerini Tesla’dan satın aldı. Buna ek olarak Nikola Tesla’yı kendi şirketinde birlikte çalışmak için ikna ederek alternatif akım çalışmalarını sürdürmeye devam etti. 

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

6 Nisan 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi