Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş enerjisi, Güneş’ten gelen ışık ve ısı ile ısıtma, fotovoltaik, güneş termal enerjisi, güneş mimarisi, yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santralleri (erimiş tuz santralleri) ve yapay fotosentez gibi sürekli gelişen bir dizi teknoloji kullanılarak kullanılan enerjidir.
Güneş Enerjisi Nedir? Nasıl Kullanılır? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Güneş enerjisi tüm enerji kaynaklarının ana kaynağıdır: Dünya’da yaşamın kaynağı olduğu için fosil yakıtların ve iklim olaylarının oluşmasını sağladığı için tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının ana kaynağı güneştir.

Güneş enerji teknolojileri, güneş enerjisini nasıl yakalayıp dağıttıklarına veya güneş enerjisine nasıl dönüştürdüklerine bağlı olarak genel olarak pasif güneş veya aktif güneş enerjisi olarak nitelendirilir. 

Aktif güneş enerjisi teknikleri, güneş enerjisinden yararlanmak için fotovoltaik sistemlerinin, konsantre güneş enerjisi sistemlerinin ve güneş enerjili su ısıtmasının kullanımıdır. Pasif güneş teknikleri; bir binayı Güneş'e yönlendirmeyi, uygun termal malzemeler veya ışığı dağıtma özelliklerine sahip malzemeler seçme ve havayı doğal olarak dolaşan alanlar tasarlama gibi güneş enerjisinin yaşam alanı içinde en fazla oranda kullanımını sağlayan teknik yöntemleridir.

Türkiye Güneş Enerjisi Haritası

Türkiye güneş enerjisi haritası, Türkiye genelinde güneş enerjisi potansiyeli en yüksek bölgelerin gösterildiği haritadır. Haritada güneş enerjisi potansiyeli yüksek olarak görülen bölgeler, güneşlenme süresinin en uzun olduğu, bulutluluk süresinin en düşük olduğu bölgelerdir. Uluslararası “ESRI Güneş Radyasyon Modeli” ile elde edilen güneş kaynak bilgilerinden faydalanarak hazırlanır. 

Güneş Enerjisi Nedir?


Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Mart 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi