Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş enerjisi, Güneş’ten gelen ışık ve ısı ile ısıtma, fotovoltaik, güneş termal enerjisi, güneş mimarisi, yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santralleri (erimiş tuz santralleri) ve yapay fotosentez gibi sürekli gelişen bir dizi teknoloji kullanılarak kullanılan enerjidir.

Güneş Enerjisi Nedir? Nasıl Kullanılır? | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Güneş enerjisi tüm enerji kaynaklarının ana kaynağıdır: Dünya’da yaşamın kaynağı olduğu için fosil yakıtların ve iklim olaylarının oluşmasını sağladığı için tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının ana kaynağı güneştir.

Güneş enerji teknolojileri, güneş enerjisini nasıl yakalayıp dağıttıklarına veya güneş enerjisine nasıl dönüştürdüklerine bağlı olarak genel olarak pasif güneş veya aktif güneş enerjisi olarak nitelendirilir. 

Aktif güneş enerjisi teknikleri, güneş enerjisinden yararlanmak için fotovoltaik sistemlerinin, konsantre güneş enerjisi sistemlerinin ve güneş enerjili su ısıtmasının kullanımıdır. Pasif güneş teknikleri; bir binayı Güneş'e yönlendirmeyi, uygun termal malzemeler veya ışığı dağıtma özelliklerine sahip malzemeler seçme ve havayı doğal olarak dolaşan alanlar tasarlama gibi güneş enerjisinin yaşam alanı içinde en fazla oranda kullanımını sağlayan teknik yöntemleridir.

Türkiye Güneş Enerjisi Haritası

Türkiye güneş enerjisi haritası, Türkiye genelinde güneş enerjisi potansiyeli en yüksek bölgelerin gösterildiği haritadır. Haritada güneş enerjisi potansiyeli yüksek olarak görülen bölgeler, güneşlenme süresinin en uzun olduğu, bulutluluk süresinin en düşük olduğu bölgelerdir. Uluslararası “ESRI Güneş Radyasyon Modeli” ile elde edilen güneş kaynak bilgilerinden faydalanarak hazırlanır. 

Türkiye Enerji Potansiyeli Atlası Haritası (GEPA)

Sıkça Sorulan Sorular

Güneş Enerjisinin Avantajları Nedir?

Güneş Enerjisinin Dezavantajları Nedir?

Güneş Enerjisi Santrali Nedir?

Güneş Enerjisi Potansiyeli Nedir?

Işınım Şiddeti Nedir?

Güneşlenme Süresi Nedir?

PV Çeşitleri Nedir?

Dünyanın Güneş Enerjisi Potansiyeli Nedir?

Türkiye'nin Güneş Enerjisi Potansiyeli Nedir?

Türkiye Enerji Potansiyeli Atlası (GEPA) Haritası Nedir?

Güneş Nedir?

Güneş Enerjisi Kullanım Alanları Nedir?

Güneş Enerjisi ile Su Isıtımı Nedir?

Güneş Enerjisi ile Elektrik Nasıl Üretilir?

Güneş Enerjisini Depolayan Güneş Paneli Nedir?

Güneş Bacası Nedir?

İlgili İçerikler