Elektrik Topraklama Nedir?

Elektrik topraklama, elektrik şebekesinin bir iletken yordamıyla toprağa gömülü haldeki topraklama sistemine bağlanması işlemine verilen isimdir.
Elektrik Topraklama Nedir? Neden Önemlidir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrik topraklama sisteminin amacı, herhangi bir elektronik cihaz veya aletin kullanımı sırasında meydana gelebilecek muhtemel elektrik kaçaklarının hayati tehlike oluşturmasını engellemektir. Topraklama sisteminin olmadığı durumlarda meydana gelen elektrik kaçakları, kaçağın olduğu cihaz veya bölgeye dokunulduğu zaman doğrudan insan üzerinden akım geçirir ve hayati tehlikelere yol açar. Topraklama sistemine bağlanmış elektrik şebekelerinde ise aynı şekilde bir elektrik kaçağı insanın değil topraklama sisteminin üzerinden toprağa iletilecektir. Bunun sebebi ise topraklama sisteminin direncinin, insan direncine göre daha düşük olması ve akımın daha kolay iletilebilmesine olanak sağlamasıdır.

Elektrik Topraklama Ne İşe Yarar?

Elektrik topraklama işlemi, olası elektrik kaçaklarının insan için hayati tehlike yaratmadan doğrudan toprağa iletilmesini sağlar. Özellikle yoğun elektrik ve elektronik cihazların kullanıldığı işletmelerde sıklıkla tercih edilen elektrik topraklama, iş güvenliğinin bir parçası konumundadır. Buna ek olarak günlük yaşamda pek çok apartman ve yapıda bina içi topraklama sistemi bulunmaktadır. Elektrik akımı, daima en kısa ve en dirençsiz yol üzerinden ilerler. Elektrik kaçaklarının meydana geldiği durumlarda, topraklama sistemi tam da bu noktada devreye girerek toprak ile cihaz arasında dirençsiz bir yol meydana getirir. Bu sayede ortaya çıkan elektrik kaçağı, tehlike yaratacak bir şekilde insan veya diğer cihazlar üzerinden değil topraklama sistemi üzerinden akar. Bu sayede elektrik kaçağından kaynaklanan tehlike bertaraf edilmiş olur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

1 Şubat 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 21 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi