Yatırım Nedir?

Yatırım, bir kaynağın belirli bir vade aralığında ya da ömür boyunca gelir elde etmek amacıyla bir kıymete ya da işe ayrılması anlamına gelen ekonomik bir kavramdır.
Yatırım Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Yatırım, belirli miktarda bir kaynağın belirli bir vade aralığında veya ömür boyunca gelir elde etmek amacıyla bir iş veya kıymete yatırılmasını ifade eden ekonomik bir ifadedir. Yatırımın tüketimden farkı, yatırım için kullanılan kaynağın tükenmemesi ve hatta kaynağın gelecekte artmasının amaçlanmasıdır. Yatırımın en temel amacı kısa, orta veya uzun vadede getiri sağlamaktır. Menkul, gayrimenkul, ziynet eşyası, sanat eseri, mal veya hizmet sunumu amacıyla açılan iş yerleri yatırıma birer örnek olarak gösterilebilir.

Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım yapmak için öncelikle belirli bir kaynağa ihtiyaç vardır. Yatırım amacıyla belirli bir kaynak ayırdıktan sonra yatırımın vadesine karar verilmelidir. Yatırım; kısa, orta veya uzun vadeli yapılabilir. Vadesine ve geri dönüş hedefine göre yatırımın cinsi değişebilir. Kısa ve orta vadeli yatırımlar için kripto para, hisse senedi, döviz ve altın gibi yatırım araçları kullanılabilir. Daha uzun vadeli yatırımlar için gayrimenkul ve sermaye yatırımlarına yönelinmelidir.

Yatırım Çeşitleri Nelerdir?

Yatırım yapmak isteyenler, en karlı yolu arar. Yatırım kar marjı, sermaye miktarına, tercih edilen kaynağa ve vadeye göre değişiklik gösterir. Sermaye miktarı, vade gibi değişkenlerin yanısıra, yatırım çeşidi de kar maksimizasyonunu doğrudan etkiler. Yatırım çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Sermaye yatırımları
  • Finansal yatırımlar

Yatırım Araçları Nelerdir?

Yatırımın temel amacı kar maksimizasyonunudur. Kaynaklarını yatırım amacıyla kullanmak isteyen bireyler, mevcut kaynaklarla mümkün olan en kısa sürede maksimum kar marjı elde etmeyi amaçlar. Kar oranının artırılması için çeşitli yatırım araçları arasından seçimi yapılır. Yatırım araçları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Hisse senedi
  • Gayrimenkul
  • Yatırım fonları
  • Altın
  • Döviz

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

31 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 4 Haziran 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi