Araç Kasko Değer Listesi 2023 Sorgulama ve Hesaplama

Araç kasko değeri, aracın piyasa değeri baz alınarak ulaşılan değerdir. Olası bir kaza halinde sigorta tarafından yapılacak ödemenin üst sınırını araç kasko değer listesi belirler.

Kasko Değeri Hesaplama

Araç kasko değeri, aracın piyasa değeri baz alınarak ulaşılan değerdir. Olası bir kaza halinde sigorta tarafından yapılacak ödemenin üst sınırını araç kasko bedeli belirler. 15 yaşına kadar olan motorlu kara taşıtları için hazırlanan kasko değer listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirli aralıklarla hazırlanır.

Kasko Değer Listesi Nedir, Ne Demek?

Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortasının aksine karşı tarafın aracını değil, sigorta sahibinin kendi aracını güvence altına alan bir sigorta türüdür. Herhangi bir kazanın meydana gelmesi durumunda kasko sigortası poliçe teminatı kapsamında hasarı öder. Kasko değer listesi ise aracın ilgili dönem içerisindeki piyasa değerini ifade eder. Özellikle ikinci el sektöründe araç fiyatlarının fazlasıyla değişken olması sebebiyle kasko fiyatları da sabit tutulmaz. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından düzenli olarak değerli listesi hazırlanır. Bu sayede araç sahibinin hak ihlaline uğramasının önüne geçilir. Kasko fiyatları, 15 yaş ve altı olan motorlu kara taşıtları için hazırlanır. 15 yaş üstü olan araçlar için değer tespiti, yani kasko fiyatı, araç sahibi ile sigorta şirketi tarafından ortak bir sonuca varılarak tespit edilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Araç Kasko Değeri Nasıl Öğrenilir?

Kasko Değer Listesi Neye Göre Belirlenir?

Kasko Değer Listesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç Kasko Değer Listesi ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Arasındaki İlişki Nedir?

Araç Kasko Değer Listesi ile Piyasadaki Sigorta Primi Fiyatları Farklılık Gösterir mi?

Kasko Değer Listesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araç Rayiç Bedeli Nedir?

Araç Rayiç Bedeli Hesaplaması Nasıl Yapılır?