Araç kasko değeri, aracın piyasa değeri baz alınarak ulaşılan değerdir. Olası bir kaza halinde sigorta tarafından yapılacak ödemenin üst sınırını araç kasko bedeli belirler. 15 yaşına kadar olan motorlu kara taşıtları için hazırlanan kasko değer listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirli aralıklarla hazırlanır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Kasko Değer Listesi Nedir, Ne Demek?

Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortasının aksine karşı tarafın aracını değil, sigorta sahibinin kendi aracını güvence altına alan bir sigorta türüdür. Herhangi bir kazanın meydana gelmesi durumunda kasko sigortası poliçe teminatı kapsamında hasarı öder. Kasko değer listesi ise aracın ilgili dönem içerisindeki piyasa değerini ifade eder. Özellikle ikinci el sektöründe araç fiyatlarının fazlasıyla değişken olması sebebiyle kasko fiyatları da sabit tutulmaz. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından düzenli olarak değerli listesi hazırlanır. Bu sayede araç sahibinin hak ihlaline uğramasının önüne geçilir. Kasko fiyatları, 15 yaş ve altı olan motorlu kara taşıtları için hazırlanır. 15 yaş üstü olan araçlar için değer tespiti, yani kasko fiyatı, araç sahibi ile sigorta şirketi tarafından ortak bir sonuca varılarak tespit edilir. 

Araç Kasko Değeri Nasıl Öğrenilir?

Araç kasko değer listesi, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından düzenli olarak yayınlanır. Araç kasko değeri öğrenme Türkiye Sigorta Birliği (TSB) resmi web sitesi üzerinden "Kasko değer listesi" sayfasına giderek gerçekleştirilebilir. Plakadan araç kasko değeri sorgulama yapmak için, istenen bilgilerin eksiksiz ve yanlışsız girilmesi gerekir. Talep edilen bilgiler arasında araç plakası, ruhsat numarası ve seri numarası gibi bilgiler yer alır.

Kasko Değer Listesi Neye Göre Belirlenir?

Araç kasko değer listesi, Türkiye Sigorta Birliği tarafından düzenli olarak açıklanır. Değerler genel olarak ayda bir güncellenir. Fiyat dalgalanmasının yüksek olduğu dönemlerde bir ay içerisinde birden fazla güncelleme gerçekleştirilebilir. Araç kasko değer listesi 2024 detayları, aşağıdaki kriterlere göre belirlenir.

  • Sıfır araçlar için: Sıfır araç kasko değeri hesaplama yapılırken, imalatı ve ithalatı yapan firmaların yayınladıkları fiyat listeleri göz önünde bulundurulur. Sıfır araç kasko bedeli üzerinde araç sınıfı da etkili olur.
  • İkinci el araçlar için: İkinci el araçlar için aracın hasarsızlık durumu, sigorta şirketinin teminatları, araç aksesuarları, yaşı gibi unsurlara dikkat edilir. Örneğin 15 yaş üstü araç kasko değer listesi, 15 yaş altı araçlara göre değişiklik gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

17 Şubat 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 22 Nisan 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi