Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC) Nedir?

Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC), üretilen enerjinin kaynağının ve özniteliğinin izlenebilirliğini sağlayarak dünya çapında bir yeşil enerji standardı belirlenmesini amaçlayan “International REC Standard Foundation” tarafından uygulamaya konulan Enerji Nitelik Sertifikasıdır.
Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC) Nedir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC) kullanımının yaygınlaşmasıyla enerji kaynaklarının güvenilirliği, global çapta kontrol edilebilecek. Üreticilerin (Tekstil, elektronik, tarım), ürünlerini üretirken kullandığı enerjinin yenilenebilir kaynaklardan olduğunu belirtmesi yetmeyecek ve Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC) bulundurması istenebilecek.

Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC)

Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC) sayesinde son tüketiciler; elektriğin nasıl, nerede ve ne zaman üretildiğine ilişkin gerçek özelliklerini bilecekler. Enerji, ambalajlı bir ürün olmadığı için ne kadarının yenilenebilir kaynaklardan elde edildiği bilinmezken enerji nitelik sertifikası bu noktada, enerjinin niteliğinin belirlenmesini ve ispatlanmasını sağlayacak. 

Türkiye’de I-REC sahibi olan santral sayısı 49’dur. Aşağıdaki görselde Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC) uygulayan ülkeler belirtilmektedir: 

Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC) Nedir?


Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Nisan 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi