Carl Friedrich Gauss Kimdir?

Carl Friedrich Gauss, 30 Nisan 1777 Almanya doğumlu ve Alman asıllı fizikçi, matematikçi, coğrafyacı ve istatistikçidir. Gauss, bilime katkılarından dolayı "Matematikçilerin Prensi" olarak bilinmektedir.
Carl Friedrich Gauss Hayatı : Gauss'un Buluşları Nelerdir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Bugün birçok matematiksel ve fiziksel çözüme, rasathane ve ölçüm merkezlerine, okullara ve bazı ödüllere ismini veren kişidir. Carl Friedrich Gauss gelmiş geçmiş en büyük matematikçilerden biridir. Fakir bir ailenin çocuğu olan Gauss eğitim hayatı boyunca Dük tarafından desteklenmiştir. Hayatı boyunca birçok başarıya imza atmış ve elektrikle ilgili bilim adamları arasına girmiştir. Gauss aynı zamanda, elektrik ile ilgilenen bilim adamları arasında yer almaktadır.

Carl Friedrich Gauss Neyi Keşfetmiştir?

Carl Friedrich Gauss, pergel ve cetvel kullanarak düzgün on yedigen çizmeyi ve Gauss Yasası’nı keşfetmiştir. Ayrıca pergel ve cetvel kullanılarak her çokgenin çizilemeyeceğini bulmuştur. Gauss 1821 yılında Heliotrop’u icat etmiştir. Heliotrop güneş ışınlarını çok uzak mesafelere yansıtan bir aynadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 28 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi