Röle Nedir?

Röle, üzerinden elektrik akımı geçtiği zaman devreye giren bir elektriksel araçtır. Rölenin amacı çeşitli şartların sağlanmasıyla beraber istenilen etkinin yapılmasına yardımcı olmaktır.
Röle Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Bir anahtar görevi görebilen röle, istenilen şartlar sağlandığında bu özelliğini kullanarak devre üzerinde etkili bir hale dönüşerek işlevini gerçekleştirir. Rölenin en çok kullanıldığı durumlardan biri ise düşük elektrik akımı ile röleyi bir anahtar gibi kullanmak ve yüksek elektrik akımı kullanan cihazları çalıştırmaktır.

Röle Ne İşe Yarar?

Elektrik akımına bağlı olarak çalışan bir tür anahtar olan röle, bobininden geçen akım ile anahtar pozisyonunu değiştirebilen manyetik bir alan meydana getirir. Bu sayede çeşitli parçaların çalışma şekillerini değiştirebilir. Rölenin bobin akımı açık ya da kapalı olabilir, buna bağlı olarak da iki anahtar pozisyonuna sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

23 Mayıs 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi