Elektrik Faturası Hesaplama 2023 | encazip

Elektrik Faturası Hesaplama

Elektrik faturası hesaplamak için kWh cinsinden elektrik tüketimi, ilgili dönemin elektrik birim fiyatı ile çarpılır. Eylül 2023 dönemi elektrik faturası hesaplama için kWh cinsinden toplam elektrik tüketimi evlerde 1.5017 TL ile, iş yerlerinde ise 3.848 TL ile çarpılır.

Elektrik enerjisi birim fiyatı ile kWh cinsinden toplam elektrik tüketimi çarpılarak elektrik faturası hesaplanır. Evlerde ve iş yerlerinde kademeli elektrik tarifesi sistemine geçildiğinden elektrik tedarikçisini değiştirmemiş ev tüketicileri günlük 8kWh tüketime kadar olan tüketimler için 1.5017 TL ile, 8kWh ve üzerindeki tüketimler için ise 2.2525 TL ile çarparak elektrik faturası hesaplanır.

Elektrik Faturası Hesaplama Örneği

Günlük elektrik tüketimi 10kWh olan bir evin elektrik faturası şu şekilde hesaplanır.

8kWh X 1.5017 TL

2kWh X 2.2525  TL

Bu işlemin sonuçları toplanarak elektrik faturası hesaplanır. Elektrik tedarikçisini değiştirmiş tüketiciler, elektrik tedarikçileri tarafından belirlenen elektrik fiyatları ile indirimli elektrik faturası öderken, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketiciler ise düzenlemeye tabi ulusal elektrik tarife birim fiyatlarından elektrik kullanır. Eylül 2023 için güncel elektrik faturası hesaplamak için aşağıdaki modül kullanılmalıdır.

Faturadan Tüketim Hesaplama
kWh Tüketim Hesaplama

Sıkça Sorulan Sorular

Kademeli Elektrik Faturası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Eylül 2023 Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Elektrik Faturası Hesaplama Kalemleri Nelerdir?

En Kolay Elektrik Faturası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Detaylı Elektrik Faturası Hesaplama (kWh cinsinden) Nasıl Yapılır?

İndirimli Elektrik Faturası Hesaplama Nasıl Yapılır?