Popüler Banka Kampanyaları
Populer reklam widget sıra 1
Populer reklam widget sıra 2
Populer reklam widget sıra 3
Populer reklam widget sıra 4

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrik enerjisi birim fiyatı ile kWh cinsinden toplam elektrik tüketimi çarpılarak elektrik faturası hesaplanır. Evlerde ve iş yerlerinde kademeli elektrik tarifesi sistemine geçildiğinden elektrik tedarikçisini değiştirmemiş ev tüketicileri günlük 8kWh tüketime kadar olan tüketimler için 1.5017 TL ile, 8kWh ve üzerindeki tüketimler için ise 2.2525 TL ile çarparak elektrik faturası hesaplanır.

Elektrik Faturası Hesaplama Örneği

Günlük elektrik tüketimi 10kWh olan bir evin elektrik faturası şu şekilde hesaplanır.

8kWh X 1.5017 TL

2kWh X 2.2525  TL

Bu işlemin sonuçları toplanarak elektrik faturası hesaplanır. Elektrik tedarikçisini değiştirmiş tüketiciler, elektrik tedarikçileri tarafından belirlenen elektrik fiyatları ile indirimli elektrik faturası öderken, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketiciler ise düzenlemeye tabi ulusal elektrik tarife birim fiyatlarından elektrik kullanır. Haziran 2024 için güncel elektrik faturası hesaplamak için aşağıdaki modül kullanılmalıdır.

Faturadan Hesaplama
kWh Hesaplama

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 14 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi