Elektrik Abonelik Ücreti Nedir?

Elektrik abonelik ücreti, elektrik kullanım yeri için bağlantı yapıldıktan sonra aboneliğini ve ilk elektrik tedarikini başlatabilmek için görevli elektrik tedarikçileri tarafından alınan bedeldir. Son kaynak elektrik tedariki kapsamında tüketim gerçekleştiren tüketicilerden perakende elektrik satış sözleşmesi kurulurken alınan elektrik abonelik ücreti, tedarikçi değiştirildikten sonra tüketiciye iade edilir.
Elektrik Abonelik Ücreti 2024  | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Temmuz 2024 Elektrik Abonelik Ücreti Ne Kadar?

Elektrik abonelik ücreti, görevli elektrik tedarikçileri tarafından ilk defa sözleşme yapılırken alınan bedeldir. Elektrik bağlantısı yapıldığında elektrik kullanım yerinin sözleşme/bağlantı gücüne göre hesaplanarak tahsil edilir. 2024 yılı Temmuz ayında elektrik abonelik ücreti (elektrik aboneliği açtırmak için ödenmesi gereken ücretler - elektrik abonelik ücreti 2024) aşağıdaki birim fiyatlarla hesaplanır.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Açma/Kesme ücretiGüvence Bedeli
Mesken (1kW)72.6 TL128.9 TL
Mesken (5kW)363 TL644.5 TL
Ticarethane (1kW)72.6 TL283.8 TL
Ticartehane (5kW)363 TL1419 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2024 yılı için geçerli bedellerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi