Elektrostatik Nedir?

Elektrostatik, durağan elektrik yüklerini inceleyen bir fizik dalıdır. Klasik fizikten beri kehribar gibi bazı malzemelerin sürtünmeden sonra hafif parçacıkları çektiği bilinmektedir.
Elektrostatik Nedir? Elektrostatik Formülü | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrostatik olaylar, elektrik yüklerinin birbirine uyguladığı kuvvetlerden kaynaklanır. Bu tür kuvvetler Coulomb yasası ile tanımlanır. Elektrostatik olarak indüklenen kuvvetler oldukça zayıf görünse de birlikte bir hidrojen atomunu oluşturan elektron ve proton arasındaki gibi bazı elektrostatik kuvvetler, aralarında etki eden yerçekimi kuvvetinden yaklaşık 36 kat daha güçlüdür. Elektrostatik, diğer yüzeylerle temas nedeniyle nesnelerin yüzeyinde yük birikmesini içerir. Yük değişimi, herhangi iki yüzey temas ettiğinde ve ayrıldığında gerçekleşse de yük değişiminin etkileri genellikle yalnızca yüzeylerden en az biri elektrik akışına karşı yüksek bir dirence sahip olduğunda fark edilir. Bunun nedeni, aktarılan yüklerin etkilerinin gözlemlenmesi için yeterince uzun bir süre orada hapsolmasıdır.

Elektrostatik Denklemleri Nelerdir? 

Elektrostatiğin temel denklemi iki yük arasında kuvveti açıklayan Coulomb Yasası’dır. Coulomb Yasası dışında bazı elektrostatik denklemleri mevcuttur. Elektrostatik denklemleri şunlardır:

  • Coulomb Yasası
  • Elektrik Alan
  • Gauss Yasası
  • Poisson Denklemi
  • Laplace Denklemi
  • Elektrostatik Yakınsama

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Eylül 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Ocak 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi