Michael Faraday Kimdir?

Michael Faraday, İngiliz kimyacı ve fizikçidir. Kimya ve fizik alanındaki pek çok önemli buluşun sahibi olan Faraday, 22 Eylül 1791’de İngiltere’nin Londra kentinde dünyaya gelmiştir.
Michael Faraday Kimdir? Buluşları Nelerdir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektromanyetik indükleme, bisiklet dinamosu, beşgen kutuplu jeneratör, elektrik motoru ve elektroliz gibi önemli buluşlara imza atan Faraday, klor gazını ilk sıvılaştıran kişi olarak da bilinir. 1821 yılında hayatını birleştirdiği eşi Sarah Barnard ile olan evliliğini ölene dek sürdüren Michael Faraday, 25 Ağustos 1867 tarihinde İngiltere’nin Molesey kentinde yaşamını yitirdi.

Michael Faraday Neleri İcat Etti?

Faraday’ın yükselişi henüz gençlik yıllarında yardımcılığını yapmaya başladığı ünlü mucit Humphry Davy’nin bir deney sırasında yaralanmasıyla başladı. Bu olaydan sonra bir süreliğine Davy’nin yerine bakan Faraday, daha sonra İngiltere Kraliyet Enstitüsü’nde laboratuvar asistanlığı yapmaya başladı. Yaşamı boyunca fizik ve kimya alanında etkin bir şekilde faaliyet gösteren Michael Faraday; elektrolizin temel ilkelerinin belirlenmesinde etkin rol oynadı. Elektrik motoru, beşgen kutuplu jeneratör, Faraday kafesi ve bisiklet dinamosu gibi buluşlara imza atan Faraday, aynı zamanda elektrolit, elektrot, anot, katot, iyon ve amper terimlerinin adlandırılmasını sağlayan ve bu terimleri kazandıran kişi olarak da bilinir.  

Michael Faraday Ne Zaman ve Neden Öldü?  

Michael Faraday, 25 Ağustos 1867 tarihinde İngiltere’nin Molesey kentinde yer alan Hampton Court Sarayı’nda yaşamını yitirdi. 76 yaşında hayata gözlerini yuman Faraday’ın ölüm nedeni ise bilinmemektedir. 

Michael Faraday'ın Mezarı Nerededir?

Michael Faraday’ın mezarı İngiltere’nin Londra kentinde bulunan Highgate mezarlığındadır.

Michael Faraday Kimdir?


Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Mart 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Mart 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi