Hızlı Kredi Kartı Başvurusu 2024

Kredi kartı başvurusu, kredi kartı almak için izlenmesi gereken prosedürdür. Mevzuata göre kredi kartı başvuruları, kişinin gelir durumuna göre değerlendirilir. Tüm bankalardaki kredi kartlarının toplam limiti değerlendirme kriterleri içindedir.

5 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Mart 2024
Popüler Kredi Kartları
Üzgünüz, ancak aradığınız kriterlere eşleşen sonuç bulunamadı.

Kredi kartı başvuru şartlarını taşıyan herkes kolaylıkla kredi kartı başvurusunda bulunabilir. Kredi kartı başvurusu için gerekli olan tek şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Bazı bankalar çeşitli şartlar ve kısıtlar altında 18 yaş altı kişilere de kredi kartı verebilir. Kredi kartı başvurusunda bulunmak, kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanacağını garanti etmez. Kredi kartı başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru, banka kriterlerine göre onay sürecinden geçer. Herhangi bir evrak talep edilmesi ya da gelir belgesi istenmesi durumunda, bankalar başvuru sahipleri ile iletişime geçerek bu belgelerin teminini sağlar. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre 2023 yılı Mart ayı itibarıyla Türkiye genelinde toplamda 104 milyon adet kredi kartı bulunur.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, bankalar veya kredi kartı vermeye yetkili çeşitli finans kuruluşları tarafından müşterilere verilen ve önceden belirlenmiş limitler dahilinde anlaşmalı POS cihazı olan mağazalarda nakit olmaksızın alışveriş yapılmasını sağlayan finansal enstrümandır. Türkiye'de kredi kartları, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile düzenleme altına alınmıştır. Türkiye'de ilk kredi kartı 1968 yılında Koç Topluluğuna bağlı Setur tarafından Diners Club kredi kartının müşterilere sunulmasıyla başlamıştır. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 102 milyon kredi kartı vardır.

Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

Kredi kartı, nakit olmaksızın harcama ve alışveriş yapmayı sağlar. Kredi kartı harcamalarının geri ödemeleri aylık dönem sonunda yapılır, böylece kredi kartı ile yapılan alışverişler doğal olarak belirli bir vadede geri ödenir. Nakdin yerine kullanılmasının yanında alışverişlerde taksit imkanı da sunan kredi kartları tüketicilerin daha kolay alışveriş yapmasını ve kredi kullanmadan yaptıkları harcamaları taksitlendirmelerini sağlar. Tüketicilerin acil nakit ihtiyaçları için nakit avans veya faizsiz nakit avans imkanı da bulunur. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre tüketiciler yaklaşık 2 milyon mağaza ya da internet sitesinde kredi kartı ile alışveriş yapabilir.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvurusu internet üzerinden veya doğrudan şubeye giderek yapılabilir. Online kredi kartı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 • İnternet veya mobil bankacılık kanalı kullanılır.
 • İlgili güvenli kanalda kredi kartı başvurusu seçeneği seçilir.
 • Kredi kartı başvuru formu doldurulur.
 • Kredi kartı başvuru sonucu kısa sürede sonuçlandırılır ve kredi kartı başvuru sahibinin adresine kurye ile gönderilir.

Şubeden yapılacak başvurularda şu adımlar takip edilmelidir.

 • Kredi kartı başvurusu yapılacak bankanın şubesine gidilerek sıra numarası alınır.
 • Gişe işlemleri bölümünde kredi kartı başvuru formu doldurulur.
 • Bankaya geçerli bir kimlik kartı ile kimlik ibrazı yapılarak başvuru tamamlanır.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı almak için şartlar 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenir. Buna göre kredi kartı başvurusu için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Reşit olmak: 18 yaşını doldurmuş olmak veya yasal vasi tarafından başvuruda kefil olunması
 • Kredi notu: 700 veya üzerinde kredi notuna sahip olmak
 • Belgelenebilir gelir sahibi olmak: Bazı durumlarda bankalar tarafından başvuru yapanlardan gelir belgesi ibrazı

Kredi Kartı Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce hangi kredi kartının daha avantajlı olacağı gözden geçirilmelidir. Bazı kredi kartları dönemsel olarak çeşitli fırsatlar sunarken, bazı kredi kartları uçuş mili ya da seyahat indirimleri gibi sabit faydalar sağlar. Kredi kartı başvurusunda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır.

 • Kart aidatı: Kredi kartı başvurusu yapılırken kart aidatının ne kadar olduğuna dikkat edilmelidir. Bazı bankalar aidatsız kredi kartı verirken, bazı bankaların kredi kartı aidat ücretleri ortalamanın üzerinde olabilir.
 • Mağazalarda ya da Restoranlarda indirim: Bazı banka kartları sürekli olarak bazı mağazalarda ve restoranlarda indirim sağlar. Tüketiciler, kullanım alışkanlığına göre en çok harcama yaptıkları sektörlerde indirim sağlayan kredi kartlarını tercih etmelidir.
 • Ekstra ve sürekli taksitlendirme: Bazı kredi kartları, mevzuat çerçevesinde alışveriş yapılan mağaza ile anlaşmasının bulunmasına bakmaksızın ilave taksitlendirme imkanı sunar. Özellikle enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde düşük faizli ya da vade farksız taksit imkanı sunan kredi kartları tüketiciler için cazip olur.
 • Kart limiti: Verilecek kredi kartı limiti, kart seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Findeks puanı yüksek olan kişilere daha yüksek kart limiti verilebilir. Gelirin yüksek olması ile de yüksek kart limitine sahip olunabilir.
 • Mil kazandıran kredi kartları: Fazla seyahat eden kişiler, uçuş mili kazandıran kredi kartlarını tercih edebilir. Mil kazandıran kredi kartları ile yapılan her harcamadan uçuş mili kazanılır ve bu uçuş milleri ile ücretsiz bilet alınabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kredi Kartı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Online Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Başvurusu İptali Nasıl Yapılır?

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir? (Nisan 2024)

Kredi Kartı Faiz Oranı En Düşük Olan Bankalar Hangileridir?

Kimler Kredi Kartı Alamaz?

Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı ile Hangi Ödemeler Yapılır?

Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?

Kredi Kartı Neye Göre Seçilmeli?

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Aidatsız Kredi Kartı Nedir?

Mil Kazandıran Kredi Kartları Hangileridir?

Puan Kazandıran Kredi Kartları Hangileridir?

Kredi Kartının Özellikleri Nelerdir?

Kredi Kartının Çalışma Prensibi Nedir?

Kredi Kartı İşlem İptali Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İnternetten Alışverişe Nasıl Açılır?

Kredi Kartı CVV Kodu Nedir?

Kredi Kartı Borcu Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi Notunun Kredi Kartı Almaya Etkisi Var mı?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi Kartı Yasal Borç Takibi Nedir?

Kredi Kartı Nakit Avans Nedir?

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nedir?

Kredi Çekmek mi Kredi Kartı Kullanmak mı Daha Avantajlıdır?

Kredi Kartı Taksit Sınırı Nedir?

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Nedir?

Ticari Kredi Kartı Nedir?

Kredi Kartı ile Banka Kartı Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi Kartı Kaç Günde Gelir?

Kaynaklar:

İlgili İçerikler