Klima Ne Kadar Yakar? Klima Elektrik Tüketimi

Bir klimanın yakıt tüketimi kullanım süresi ve derecesi ile birlikte klimanın bazı teknik detaylarına göre değişkenlik gösterir. Klima ne kadar elektrik harcar? sorusunun yanıtı kullanıldığı ortam, kullanılma şartları ve sıklığı ve kompresör türü etkenlerine bağlıdır.
Klima Ne Kadar Yakar? Klima Elektrik Tüketimi

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

9.000 BTU A sınıfı bir klima, saatte yaklaşık 0,8 kW elektrik tüketir ve bu sürede yaklaşık 1,6 TL harcar. Günde 8 saat kullanıldığında klima günde 13 TL, sadece günün en sıcak saatlerinde 5 saat kullanıldığında günlük 8 TL, aylık olarak ise 410 TL olarak faturaya yansır. (Fiyatlandırma, elektrik tarifesine bağlı olarak değişebilir.)

Klimalar, enerji verimliliği ve elektrik harcaması bakımından A, B, C, D, E, F ve G sınıflarına sahiptir. Klima aylık elektrik tüketimi, enerji sınıfına göre değişir.

Klimalarda BTU ve Elektrik Tüketimi İlişkisi Nedir?

BTU, klima sınıflandırmalarında kullanılan bir ısı birimidir. Açılımı British Thermal Unit (Britanya Isı Standardı) olan BTU, bir klimanın ortamdan tasfiye edebildiği ısı miktarını ifade etmek için kullanılan, uluslararası kabul gören bir ölçü birimidir. BTU hesaplaması şu şekilde yapılır: Bir libre, (yaklaşık 453,6 gr) suyu 63 Fahrenhayt dereceden (yaklaşık 17,22 Santigrat derece) 64 Fahrenhayt dereceye (yaklaşık 17.77 Santigrat derece) çıkarmak için gerekli olan enerji miktarı 1 BTU’dur.

Dolayısıyla bir klimanın BTU/h, yani saatlik BTU üretim değeri yükseldikçe soğutma gücü ve elektrik tüketimi de yükselmektedir. Bir klima ne kadar elektrik harcar sorusuna cevap verebilmek için öncelikli olarak BTU üretim değerine, bu değeri teşhis edebilmek için de klimanın kullanılacağı alana karar vermek gerekir.

** Sayfadaki hesaplamalar 2022 yılı verileri baz alınarak yapılmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 24 Nisan 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi