BTV Nedir?

Elektrik (Belediye) Tüketim Vergisi Nedir?
Elektrik (Belediye) Tüketim Vergisi Nedir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

2464 sayılı Belediye Gelirler Kanunu’nun 34. Maddesine göre, belediye sınırları içerisinde olan tüm elektrik tüketicilerinden bu vergi alınmaktadır. Tüm elektrik tedarikçileri satış bedeliyle beraber tüketicilerden bu verginin tahsilatını yapmak ve ilgili mevcut belediyeye iletmekle yükümlüdür. Organize sanayilerde ise tüketilen elektrik enerjisinin belediye vergisini, organize sanayi bölgesine elektrik tedarik eden şirket ödemektedir.

Elektrik Tüketim Vergisi Oranı

Elektrik tüketim vergisinin oranı abone gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun bu oranların belirlenmesinde yetkisi yoktur. Elektrik faturalarındaki tüketim tutarları üzerinden mesken ve ticarethane için %5, sanayi abone grupları için %1 oranla elektrik tüketim vergisi alınmakladır. Elektrik tedarikçileri, elektrik abonelerine kestikleri faturalar ile tahsil ettikleri bu vergiyi belediyeye aylık olarak ödemekle yükümlüdürler.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 3 Haziran 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi