Elektrik Aboneliği Açtırma 2024

Elektrik aboneliği açtırmak yasal mevzuatlar doğrultusunda zorunlu bir işlemdir. Elektrik aboneliği yapılmadan elektrik kullanımı kaçak kullanıma, başkasının adına olan elektrik aboneliği üzerinden elektrik kullanmak ise usulsüz kullanım kapsamına girmektedir. Her iki durumda da cezai yaptırımlar vardır. Bu yüzden yeni bir yere taşınırken kendi adınıza elektrik aboneliği yaptırmanız gereklidir.
Elektrik Aboneliği Açtırma 2024

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrik Aboneliği Açtırma 2024

Elektrik aboneliği açtırmak için sayacın bulunduğu bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ile işlem tahsis etmek gerekir. Elektrik aboneliği işlemi fiziksel olarak elektrik tedarikçisinin müşteri hizmet merkezine gidilerek, ilgili elektrik tedarikçisinin internet sitesinde veya e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Fiziki olarak yapılacak başvurularda aşağıdaki evrakların ibrazı gereklidir.

  • Kimlik Belgesi
  • Tapu (Sayacın daha önce aboneliği yoksa)
  • Kira Kontratı (Kiracılar için)
  • DASK Poliçesi ya da Poliçe Numarası
  • İş yerleri için yetki belgesi, imza sirküleri ve vergi levhası

Elektrik aboneliği açtırmak için bölgenin görevli tedarik şirketinin çağrı merkezine doğrudan başvuru yapılabilir, ilgili şirketin internet sitesi üzerinden veya e-devlet aracılığı ile de başvuru yapılabilir. Uzaktan kanallarla yapılacak işlemler e-devlet üzerinden kimlik doğrulaması ile yapılacağından ek evrak ibrazına gerek olmaz, DASK poliçe numarasının belirtilmesi yeterli olur. 

E-Devlet üzerinden elektrik abonelik başvurusu adımları ilgili sayfada detaylı olarak anlatılmıştır. E-Devlet üzerinden elektrik abonelik başvurusu yapmak için arama bölümünden ilgili elektrik şirketinin adı yazılarak işlem seti görüntülenir. İşlemler listesinden "abonelik başlatma" seçilerek abonelik başvurusu yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 21 Haziran 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi