Puant Nedir? Elektrik Faturasında Puant Ne Anlama Gelir?

Puant; kökeni Fransızca’da uç nokta, bir şeyin sivri ucu anlamına gelen “pointe” kelimesi olan ve elektrik tüketim talebinin en üst noktaya ulaştığı zaman dilimini ifade eden elektrik piyasası terimidir.
Puant Nedir? Puant Tanımı ve Elektrik Faturasındaki Anlamı

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Puant; kökeni Fransızca’da uç nokta, bir şeyin sivri ucu anlamına gelen “pointe” kelimesi olan ve elektrik tüketim talebinin en üst noktaya ulaştığı zaman dilimini ifade eden elektrik piyasası terimidir. Elektrik tüketiminin en yüksek olduğu 17:00 ile 22:00 saatleri arası enerjinin puant saatleridir ve elektrik enerjisinin en pahalı olduğu saatler bu zaman dilimi içindeki saatlerdir.

Elektrik faturaları üzerinde gündüz, puant ve gece tüketimleri ayrı ayrı gösterilir. Serbest tüketici elektrik piyasasında fiyatlandırmalar genellikle tek zamanlı birim fiyat üzerinden yapılıyor olsa da özellikle de yüksek tüketimli tüketicilerin elektrik birim fiyatları belirlenirken puant saatlerdeki elektrik tüketimi dikkate alınır. Elektrik faturası puant değeri ne kadar yüksek olursa serbest tüketiciye (ya da üç zamanlı tarife kullanan tüketiciye) uygulanacak birim fiyat o kadar yüksek olur. Puant saatlerdeki elektrik tüketimi düşük olursa da serbest tüketiciler için tedarikçiler tarafından uygulanacak elektrik birim fiyatı aynı oranda düşük olur.

Puant Elektrik Tüketim Tarifeleri

Üç zamanlı elektrik tarifesi kapsamında puant saati elektrik birim fiyatı 2.083645 TL/kWh'dir. Üç zamanlı elektrik tarifesi tüketim fiyatları aşağıdaki gibidir.

Zaman DilimiSaat AralıklarıFiyatlar

Gündüz (T1)

06.00 - 17.00

1.157700 TL/kWh

Puant (T2)

17.00 - 22.00

2.083645 TL/kWh

Gece (T3)

22.00 – 06.00

0.417225 TL/kWh

*Ev (Mesken) abone grubu fiyatlarıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 20 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi