İndirimli Elektrik Tarifeleri 2023

İndirimli Elektrik

İndirimli elektrik, elektriğin birim fiyatının ulusal elektrik tarifelerine göre (TEDAŞ tarifeleri) belli bir oranda daha ucuz olacak şekilde belirlenmesini ifade eder. İndirimli elektrik tarifelerinde tüketiciler, ulusal tarife elektrik fiyatları üzerinden belli bir oranda indirim uygulanarak ücretlendirilir.

İndirimli elektrik, elektriğin birim fiyatının ulusal elektrik tarifelerine göre (TEDAŞ tarifeleri) belli bir oranda daha ucuz olacak şekilde belirlenmesini ifade eder. İndirimli elektrik tarifelerinde tüketiciler, ulusal tarife elektrik fiyatları üzerinden belli bir oranda indirim uygulanarak ücretlendirilir.

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse ulusal tarifeler EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından serbest tüketici olmayan ya da olup da bu hakkını kullanmayan tüketicilere uygulanacak elektrik fiyatlarını belirlemek amacıyla açıklanır. Tedarikçiler ise bu ulusal tarifelerin üzerinden belirli bir indirim yaparak serbest tüketicilere daha düşük fiyatlarla enerji kullanma imkanı sağlarlar. Tüketiciler bu şekilde aynı miktarda enerji kullanarak daha az fatura öderler. Bu yapıda, tedarikçilerin tüketicileri kazanabilmeleri için belirli bir fiyat avantajı sunmaları gerekir. Tedarikçiler, rekabet ortamında belirledikleri indirim oranıyla elektrik tedariki yaparlar ve bu şekilde yeni tüketicileri kazanabilirler. Tüketiciler de bu sayede kendilerine en uygun elektrik tarifelerini bulma şansına sahip olurlar.

Kimler İndirimli Elektrik Kullanabilir?

2023 yılının Şubat ayında geçerli olan kararlara göre aylık 145 TL ve üzeri elektrik faturası olan tüketiciler cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçilerini değiştirip indirimli elektrik kullanabiliyor. Tüketiciler indirimli elektrik kullanarak aynı miktarda elektrik tüketimi yaparken, daha az elektrik faturası ödemiş oluyor.

Aslında 2001 yılından beri serbest tüketici olarak indirimli elektrik kullanmak mümkündü ancak tedarikçi değiştirmek için gerekli elektrik tüketimine herkes sahip değildi. EPDK tarafından belirlenen serbest tüketici limitleri zaman içinde düşerek 2023 yılında 145 TL’ye kadar indi ve bu miktar ve üzeri elektrik faturası olan herkes elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip oldu.

Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?
İndirimli elektrik tarifelerini karşılaştırın!

Abone grubunuzu seçin, teklifleri karşılaştırın, en cazip elektrik tedarikçisine geçiş yapın!

İndirimli Elektrikten Faydalanmak için Serbest Tüketici Olmak Zorunlu mudur?

İndirimli elektrikten faydalanmak için serbest tüketici olmak zorunludur. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nin "İkili Anlaşmalar" başlıklı üçüncü bölümü ile Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nin 30/A maddesinde belirlenen esaslara göre; 2023 yılı Şubat ayı için yıllık 1000kWh elektrik tüketim limitini geçen her abone serbest tüketicidir. 

İndirimli Elektrik Sağlayan Elektrik Tedarikçileri Hangileridir?

İndirimli elektrik sağlayan elektrik tedarikçileri şunlardır:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Ayrıca aboneler, Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi ile indirimli elektrik saatleri avantajından faydalanabilir. Üç zamanlı elektrik tarifesinde elektrik birim fiyatı; gündüz (06.00-17.00), puant (17.00-22.00) ve gece (22.00-06.00) saatleri arasında farklı ücretlendirilir. 

Tüketiciler encazip.com aracılığı ile serbest tüketici elektrik tedarik şirketleri arasından dilediğini seçebilir ve  indirimli elektrik başvurusu yaparak kolayca tedarikçi değiştirebilir. 

İndirimli Elektrik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İndirimli elektrik başvurusu direkt olarak elektrik tedarik şirketlerine ya da internet siteleri üzerinden yapılır. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nin "İkili Anlaşmalar" başlıklı üçüncü bölümü ile Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nin 30/A maddesinde belirlenen esaslara göre; yıllık 1000 kWh ve üzerinde elektrik tüketen tüketiciler, elektrik tedarikçisi değiştirme işlemi yapabilir. 

Yıllık 1000kWh elektrik kullanan aboneler, serbest tüketici olarak nitelendirilir. Serbest tüketiciler, istedikleri elektrik tedarikçisine geçiş yapabilir. İndirim oranları ve avantajlarına göre, tıpkı cep telefonu operatörü değiştirir gibi farklı bir tedarikçi ile anlaşma imzalanır. 

İndirimli elektrik tarifelerinde belirlenen indirim seçenekleri mesken (ev), sanayi ve ticarethane (iş yeri) abone gruplarına göre değişir. 

Ayrıca tüm abone grupları için 2 farklı tarife tipi mevcuttur:

 • Tek Zamanlı Tarife
 • Üç Zamanlı Tarife

Üç Zamanlı Tarifeye geçiş yapan aboneler, günün belirli zamanlarında daha ucuz elektrik avantajından faydalanabilir. 

Elektrik Şirketi Değiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İndirimli elektrik tarifesi seçmeden önce birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Piyasadaki elektrik tedarik şirketleri tüketiciler açısından lisanslarına göre görevli tedarikçiler ve normal tedarikçiler olarak ikiye ayrılır. Görevli tedarikçiler, daha önce hiç elektrik tedarikçisi değiştirmemiş kişilere ulusal tarife fiyatlarından tedarik sağlamakla yükümlüyken diğer tedarikçilerin bu şekilde bir yükümlülüğü yoktur. Dolayısı ile tedarikçiler arasında açıkça görünür çok fazla fark olmasa da aşağıdaki maddeleri kontrol etmenin tüketicilerin menfaatine olacağını belirtmek isteriz:

 • Birim fiyat ve indirim oranı: Yüksek indirim oranlı tarifeleri tercih edin. 2023 tarihinde en yüksek indirim oranı %0.5 olarak EnCazip'te ortaya çıkmıştır.
 • İndirim garantisi: Değişmeyen indirim oranı garantisi ya da sabit fiyat garantisi vermeyen tedarikçileri tercih etmeyin.
 • Şirket güvenilirliği: Tedarikçi şirketinizin güvenilir bir şirket olması önemlidir. Enerjinizi sözleşme sürenizin sonuna kadar sağlayacak gücü olan şirketleri tercih etmek faydanıza olacaktır.
 • Sözleşme süresi: Tercihinize göre tedarikçilerin sunduğu sözleşme süresini kontrol edin. İyi fiyatlı bir tarife bulduğunuzda daha uzun süreli sözleşme yapmak faydanıza olacaktır.
 • Cayma bedeli: Sözleşmeden vazgeçmeniz durumunda cayma bedeli ödeyip ödemeyeceğinizi kontrol edin. Bireysel kullanıcılar için cayma bedeli, tüketiciye sağlanan tasarruftan daha yüksek olamaz, ancak yine de bu şartı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
 • Güvence bedeli: Güvence bedeli almayan ya da bir aylık fatura tutarının altında bir güvence bedeli talep eden tedarikçileri tercih edebilirsiniz. Güvence bedelinizin ilk faturanıza yansıtılarak tahsil edilmesi faydanıza olacaktır.

En Cazip Tarifeyi Bulmak İçin Tedarikçileri Karşılaştırın!

encazip.com'da elektrik tarifelerini kolayca karşılaştırabilirsiniz. encazip.com'da elektrik tedarikçilerinin tarifeleri arasında karşılaştırma yaptıktan sonra, size en uygun elektrik tarifesini seçebilir, seçmiş olduğunuz indirimli elektrik tarifesine geçişinizi hemen tamamlayabilirsiniz.

encazip.com'da karşılaştırma yapmak için;

 • Sayacınızın bulunduğu şehri seçin,
 • Elektrik fatura tutarınızı belirtin ve elektrik tedarikçileri arasında karşılaştırma yapın,
 • İndirimli elektrik tarifelerini kıyasladıktan sonra da, size en uygun elektrik tarifesini seçin.
 • Seçtiğiniz indirimli elektrik tarifesine geçiş işleminizin tamamlanabilmesi için bilgilerinizi girin.
 • Mesafeli sözleşmeniz oluşacak ve onayınız sonrasında sözleşmeniz kurulmuş olacaktır. Sonuç sayfasında belirtilen gerekli evrakları da sisteme yükleyin.

Evraklarınızı yükledikten sonra yapmanız gereken hiçbir şey kalmıyor! Artık indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

İndirimli Elektrik Saati Ne Demektir?

İndirimli elektrik saati, tarife değiştirerek günün belirli saatlerinde daha ucuz elektrik kullanılmasıdır. Üç Zamanlı Elektrik Tarifesine göre; gündüz (06.00-17.00), puant (17.00-22.00) ve gece (22.00-06.00) saatlerinde yapılan tüketim üç farklı birim fiyat ile çarpılır. En uygun fiyatlı indirimli elektrik saati gecedir. 

İndirimli Elektrik Kullanmanın Avantajları

Serbest tüketici kavramının ortaya çıkmış olması aslında yalnızca düşük fiyatlarda elektrik kullanmanın ve tasarruf etmenin ötesinde, tüketicilerin kendi istedikleri ve kabul ettikleri şartlarla elektrik kullanabilecekleri tarifeleri de seçmelerini sağladı. Artık tüketiciler ucuz elektrik kullanabiliyor ve buna ilave olarak tercihlerini tarifelerin teminat koşulları, sözleşme koşulları gibi tüm detaylarını göz önünde bulundurarak yapabiliyor. Tedarikçi değiştirmede öncelikli amaç tasarruf etmek olsa da aslında tüketiciler, bu imkân sayesinde serbest piyasanın sunduğu pek çok avantajdan faydalanabiliyor.

Bunlardan bazıları;

 • Güvence bedelinin geri alınması: Eski elektrik tedarikçilerine ödenen ve çoğu zaman iki aylık elektrik faturasına kadar ulaşabilen güvence bedelleri, tedarikçi değiştirir değiştirmez eski tedarikçilerden geri alınır.
 • Daha iyi hizmet: Tüketiciler, ek ücret almadan fatura ödeme, çağrı merkezinden fatura ödeme gibi avantajları sunan tedarikçileri tercih ederek işlerini kolaylaştırabilirler.
 • Zamlara karşı koruma: Bazı tedarikçiler indirim oranını biraz daha düşük tutabilir ancak birim fiyatlarını sabitler. Bu şekildeki tarifelere sabit birim fiyatlı tarife adı verilir ve tüketiciler bu şekildeki tarifelere geçiş yaparsa zamlardan etkilenmez.

Tedarikçi değiştirmenin yalnızca indirimli elektrik kullanmak olmadığını, en cazip tarifeyi seçerken tedarikçilerin tarifelerinin tüm detaylarının dikkate alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz. encazip.com'da elektrik satan firmaların indirimli elektrik tarifelerini karşılaştırırken dikkat etmeniz gereken her şeyi karşılaştırma yaparken kolayca görebilirsiniz. Ayrıca piyasada öne çıkan en cazip fiyatlı tarifeleri de yukarıdaki tabloda kolayca karşılaştırabilirsiniz.

İndirimli Elektrik Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Eğer bir tedarikçinin sunduğu elektrik tarifelerine geçiş yapmadıysanız, ulusal tarifelerde elektrik kullanıyorsunuz demektir. Ulusal tarifeler piyasadaki tavan fiyattaki, yani en yüksek fiyatlı tarifelerdir. Bu yüzden eğer serbest tüketici limitleri dahilinde tüketiminiz varsa, elektrik tedarikçinizi değiştirip indirimli elektrik kullanmak yararınıza olacaktır.

Tedarikçilerin büyük bir çoğunluğu, belirli bir süre için bir indirim oranı belirleyerek tüketicilere hizmet verir. Bu şu anlama gelir: o tedarikçi sözleşme süresi boyunca EPDK’nın belirlediği ulusal elektrik tarifeleri üzerinden, belirtmiş olduğu indirim tutarını uygulayarak tüketicilere bu şekilde fatura düzenler. Örneğin:

EPDK’nın ulusal tarifelerinin birim fiyatının 10 TL olduğunu var sayalım. 10 birimlik kullanımınızda faturanız şu şekilde hesaplanacaktır:

 • 10 TL X 10 birim elektrik = 100 TL

Ancak eğer indirimli elektrik kullanıyorsanız, ve tedarikçinizin indirimli elektrik oranı %10 ise sizin için uygulanacak indirimli elektrik birim fiyatı şu şekilde hesaplanacaktır:

 • Ulusal tarife birim fiyatı (10 TL) X İndirim Oranı (0,10) = 1 TL (Birim fiyata uygulanacak toplam indirim)

Bulunan indirim tutarı EPDK’nın ulusal tarifelerindeki birim fiyatından çıkartılacak ve böylece sizin indirimli elektrik birim fiyatınız bulunacaktır:

 • 10 TL - 1 TL = 9 TL (indirimli birim fiyatınız)

Ve daha sonra faturanız şu şekilde hesaplanacaktır:

 • 9 TL X 10 birim elektrik = 9 TL

İndirimli elektrik tarifeleri ile ulusal elektrik tarifeleri arasındaki farkları aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Birim Fiyatı AdıNormal (Ulusal) Tarifeİndirimli Elektrik Tarifesi
AçıklamaEPDK tarafından açıklanan ulusal tarifeler belirler.Tedarikçiler tarafından serbest olarak belirlenir.
Aktif Enerji Bedeli2.83 TL/kWh1.065 PTF katsayısı ile belirlenir.
Dağıtım Bedeli0.7964 TL/kWh0.7964 TL/kWh
Diğer Vergi ve FonlarAktif enerji birim fiyatı üzerindenAktif enerji birim fiyatı üzerinden

Hangi Tedarikçiler İndirimli Elektrik Tarifesi Belirleyebilir?

Ülkemizdeki yasal düzenlemeler uyarınca şirketlerin, tüketicilere elektrik tedariki sağlayabilmeleri için EPDK tarafından verilmekte olan lisanslardan birine sahip olmaları gerekmektedir. Kanun, yönetmelik ve kararlar uyarınca pek çok farklı şekilde elektrik piyasası lisansı uygulaması bulunmaktadır. Ancak bu lisansların elektrik tedariki konusunda tüketicilerin en çok karşılaştıkları Görevli Elektrik Tedarik Lisansı, Elektrik Tedarik Lisansı ve Elektrik Üretim Lisansıdır.

Bu lisanslardan herhangi birine sahip olan bir şirket, tüketicilerle anlaşma yaparak belirlediği fiyatlarla elektrik tedariki sağlayabilir. Yani tüketicilere elektrik tedariki sağlamak için bir lisansa sahip olan herhangi bir şirket, farklı fiyatlarda elektrik tarifeleri belirleyerek tüketicilerin indirimli elektrik kullanmasını sağlayabilir.

İndirimli Elektrik Tarifesi Türleri Nelerdir?  

Ulusal elektrik tarifelerinden sözleşme ile belirlenmiş oranda daha ucuz elektrik tarifelerine indirimli elektrik tarifesi denir. Ancak piyasada tedarikçi değiştirmekle özdeşleştiğinden dolayı ucuz elektrik tarifeleri genel olarak indirimli elektrik tarifeleri olarak adlandırılır. Tüketiciler, elektrik tedarikçisi değiştirerek ya da mevcut elektrik tedarikçisi ile serbest tüketici sözleşmesi kurarak indirimli elektrik kullanabilir. İndirimli elektrik tarifesi türleri, abonelik türüne ve tarife fiyatlandırma şekline göre değişir. 

Abonelik türleri çoğunlukla, mesken (ev), ticarethane ve sanayi olarak 3’e ayrılır. İndirimli tarifeler, abone grubuyla abonenin elektrik tüketimine göre değişir ve elektrik tedarik şirketleri tarafından belirlenir. 

Elektrik tedarik şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın belirlediği ulusal tarifeler üzerinden indirim yapar.

İndirimli elektrik tarifesi türleri şunlardır: 

 • Sabit fiyat garantisi
 • Sabit indirim oranı
 • Son kaynak tarifesi (Elektrik maliyeti üzerine eklenen kar marjı ile oluşturulan tarifeler)

Sabit fiyat garantisi verilen indirimli elektrik tarifelerinde; tüketici elektrik zammından etkilenmez. Taahhüt boyunca elektrik faturası, anlaşmalı elektrik birim fiyatı üzerinden hesaplanır. 

Sabit indirim oranı belirtilen indirimli elektrik tarifelerinde; tüketiciye taahhüt boyunca sabit bir indirim oranı sağlanır. Elektriğin birim fiyatına zam gelse bile, fatura bedeli tüketiciden indirimli tahsil edilir. 

Ticarethaneler için En Avantajlı İndirimli Elektrik Tarifeleri Nelerdir?

Ticarethaneler için indirimli olmayan elektrik tarifeleri 2.83 TL/kWh’dir ve bu birim fiyatın altındaki tüm tarifeler indirimli elektrik tarifeleridir. encazip.com verilerine göre en cazip elektrik tarifesinde tüketiciler 1.065 ile hesaplanan aktif enerji birim fiyatıyla avantaj sağlamaktadır. Ticarethaneler için en avantajlı elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Ev ve Hane için En Uygun İndirimli Elektrik Tarifeleri Nelerdir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), evler için belirlediği indirimli olmayan birim fiyat 1.55 TL/kWh’dir ve bu birim fiyatın altındaki tüm tarifeler indirimli elektrik tarifeleridir. 

Sanayi İşletmeleri için En Uygun İndirimli Elektrik Tarifeleri Nelerdir?

Sanayi işletmeleri için indirimli olmayan *elektrik tarifeleri 0.5876 TL/kWh’dir ve bu birim fiyatın altındaki tüm tarifeler indirimli elektrik tarifeleridir. encazip.com verilerine göre en cazip elektrik tarifesinde tüketiciler 1.065 ile hesaplanan aktif enerji birim fiyatıyla avantaj sağlamaktadır.

(*Dağıtım sistemi kullanıcıları Sanayi Alçak Gerilim Tarifesi) 

Sanayi işletmeleri için en uygun indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki gibidir:  

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

En Ucuz Son Kaynak İndirimli Elektrik Tarifesi Hangisidir? 

Yıllık tüketimi 1000kWh’nin üzerinde olup da tedarikçisini değiştirmemiş tüketiciler son kaynak elektrik tedarikçisinden enerji alır. Son kaynak elektrik tarifesi için limitler ve bu tüketim limitlerine uygulanacak ulusal tarife elektrik fiyatları yıllık olarak EPDK tarafından belirlenir. 2023 yılında yıllık 1.000.000 kWh üzerinde elektrik tüketen tüketiciler için farklı, bu tüketimin altındaki tüketiciler için ise farklı son kaynak elektrik tarifesi belirlenmiştir. 1.000.000 kWh ve üzerinde elektrik tüketimi için tarife hesaplaması şu şekilde yapılır:

Piyasa Takas Fiyatı (PTF) X YEKDEM X Kurulca Belirleniş Katsayı (KBK)

PTF ve YEK Birim maliyeti aylık, günlük ve saatlik olarak değişirken,2023 yılı için KBK yüzde 1.0938’dir. Son kaynak indirimli elektrik tarifesi, serbest elektrik tedarik şirketleri tarafından belirlenen kar marjı oranının 1.0938’in altında olduğu tarifeledir.

Yıllık 1.000.000 kWh altında tüketim yapan tüketiciler için ise son kaynak elektrik tarifesi ulusal tarifelere eşittir.

İndirimli Yeşil Enerji Elektrik Tarifesi Nedir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 1 Ağustos 2020 tarihli düzenlemesi ile Yeşil Tarife (YETA) kapsamındaki tüketicilerin elektrik faturalarında, temin ettikleri enerjinin yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini gösteren yeşil bir işaret bulunmaktadır.

2023 yılı Şubat ayı için Yeşil Enerji birim fiyatı 3.061338 TL/kWh’dir. Mesken, ticarethane veya sanayi aboneleri, tedarikçilerine başvurarak Yeşil Tarife’ye geçiş yapabilir ve bu tarifeye geçen tüketiciler, elektrik faturalarında yeşil bir işaret görür. 

Ayrıca tüketiciler, kullandıkları enerjinin yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini elektrik tedarikçilerinin sağladığı Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi (YEK-G Belgesi) ile kontrol edebilir. 

Yeşil Enerji Elektrik birim fiyatını, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) belirler ve yeşil fatura, normal elektrik faturasından farklı bedeller içermez. İndirimli Yeşil Enerji Elektrik Tarifesi, her tedarikçi tarafından farklı oranlarda belirlenir.