En Ucuz Elektrik Tarifesini Hemen Bulun!

Ucuz elektrik kullanmak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan ulusal birim tarife fiyatlarından daha ucuz fiyata elektrik kullanmak demektir. Ucuz elektrik, enerji piyasasının serbestleşmesi ile birlikte tedarikçiler arasında rekabetin açılması ve tüketicilere elektrik tedarik şirketi değiştirme hakkı verilmesi ile mümkün hale gelmiştir. 2024 yılında yaklaşık 25 milyon tüketicide ucuz elektrik kullanma hakkı bulunmaktadır.
Ucuz Elektrik Tarifeleri Listesi 2024 | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Ucuz Elektrik Nasıl Kullanılır?

Ucuz elektrik kullanmak pek çok tüketici için yeni bir kavramdır çünkü uzun yıllar boyunca elektrik tedariği devlet tarafından tek bir kurum üzerinden yapılagelmiştir. Ancak 2001 yılından itibaren elektrik piyasasındaki devlet tekeli kaldırılmaya başlamış, 2013 yılında elektrik dağıtım şirketleri için tamamının özelleştirilmesi ile birlikte piyasa rekabete açılarak tedarikçiler arasında farklı fiyatla hizmet verme imkanı ortaya çıkmıştır. Böylelikle tüketiciler devletin belirlediği fiyatlardan daha ucuz elektrik kullanma şansını elde etmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 27 Aralık 2023
Çağada Kırım
Çağada Kırım
Tasarruf Uzmanı / Ekonomist
Yazar Hakkında
Çağada Eroğlu Kırım (d.1987, Bursa) yatırımcı, iş insanı ve seri girişimcidir. Lisans eğitimini Koç Üniversitesi İşletme Bölümü ile tamamlayan Çağada Kırım, Londra City Üniversitesi'nde enerji piyasaları üzerine yüksek lisans yapmıştır. Kırım, yüksek lisans eğitiminin devam ettiği süreçte bir dönem Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinin Los Angeles kentinde bulunan UCLA’da (University of California, Los Angeles) da eğitim almıştır. Çağada Kırım, 2013 yılında kurduğu encazip.com ile Türkiye’deki elektrik piyasalarının serbestleşmesi ve tüketici lehine gelişmesi konusunda önemli çalışmalar yürütmüştür.
Detaylı Bilgi