Nükleer Atık Nedir? Radyoaktif Atık Nedir?

Enerji endüstrisi, tıp ve araştırma gibi alanlarda yapılan nükleer çalışmalar sonucunda radyoaktivitesi artan çıktılara nükleer atık denir.
Nükleer Atık Nedir? Nükleer Atık Yönetimi | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Radyoaktif atık, insan sağlığı ve çevreye doğrudan zararları olan, bu yüzden özel yöntemlerle saklanması, taşınması ve bertaraf edilmesi gereken bir atık türüdür.

Nükleer Atık Yönetimi Nedir?

Nükleer atık yönetimi, endüstri ve tıp gibi alanlarda üretilen radyoaktif atıkların depolama ve bertaraf yöntemlerini düzenleyen yönetim yaklaşımıdır. Türkiye’de nükleer atık yönetimi yetkisi “Radyoaktif Atık Yönetimi ve Depolama Tesisleri” hususundaki 2690 sayılı yasal düzenleme ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK) verilmiştir. TAEK bünyesinde Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi bünyesinde orta ve düşük seviyeli nükleer atıklar için işleme ve geçici depolama merkezi kurulmuştur.

Nükleer atık yönetimi konusunda en aktif çalışma yapan kurumlardan biri, Kanada’da yer alan Nuclear Waste Management Organization (NMWO)’dur.

Yüksek Seviyeli Atık Taşıma ve Depolama Kabı Nedir?

Yüksek seviyeli atık taşıma kapları, radyasyonu uzun süreli olarak tolere edebilen yapıda çelik, beton veya camdan imal edilen kaplardır. Aşağıdaki görselde yüksek seviyeli atık taşıma ve depolama kabının iç dizaynını görebilirsiniz:

Nükleer Atık Nedir? Radyoaktif Atık Nedir?


Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

4 Ocak 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi