Doğal Gaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Doğal gaz, dünya yüzeyinin içerisinde bulunan fosil bir gaz karışımıdır. Dünya yüzeyinin içerisinde biriken fosiller, milyonlarca yıl içerisinde çeşitli gazla üretir ve bu gazlar toplanma eğilimindedir. Yanıcı bir gaz olan doğal gaz, günümüzde başta ısınma olmak üzere pek çok alanda kullanılır.
Doğal Gaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Doğal gaz normal şartlarda renksiz ve kokusuz bir gazdır. Herhangi bir doğal gaz kaçağının meydana gelmesi, insan hayatını ciddi tehlikeye sokabilir. Bu nedenle doğal gaz içerisine koku yayacak çeşitli maddeler eklenir. Herhangi bir doğal gaz kaçağının anlaşılabilmesi için yapılan bu uygulama sayesinde doğal gaz kaçağı fark edilebilir. Çürük yumurta veya çürümüş sarımsak kokusunu andıran bu koku, doğal gaz kaçağı meydana geldiğinin en önemli göstergesidir. Doğal gaz, zehirleyici ve öldürücüdür. Bu nedenle doğal gazlı bir alanda bu tür bir koku alındığında ortam derhal havalandırılmalı ve kaçağın giderilebilmesi için yetkililerle iletişime geçilmelidir.

Doğal Gaz Kaçağı Durumlarında Ne Yapılmalıdır?

Doğal gaz kaçağı olduğundan şüpheleniliyorsa yapılması gerekenler gaz kaçağının nasıl bir mekanda meydana geldiğine göre değişiklik gösterir. Eğer bir ev veya daire içinde doğal gaz kaçağı olduğundan şüpheleniliyorsa öncelikle paniğe kapılmadan her türlü yanıcı maddeden uzaklaşmak gerekir. Elektrikli cihazlar,  kıvılcım yaratma ihtimaline karşı kullanılmamalıdır. Aynı şekilde sigara ve çakmak gibi yanıcı özelliğe sahip şeyler kullanılmamalıdır.

Doğal gaz kaçağı olduğu fark edildiğinde ortamdan hızlı bir şekilde uzaklaşmak önemlidir. Ortam içerisinde kalmak, doğal gaz zehirlenmesine yol açabilir. Bir mekanda doğal gaz kaçağı olduğundan şüpheleniliyorsa doğal gaz vanaları kapatılmalıdır. Ortamın havalanması ve kaçak gazını etkisini yitirmesi için ortama hava girişi sağlayabilecek pencereler ve kapılar açık tutulmalıdır.  Bu işlemlerden sonra 187 doğal gaz acil hattı aranarak kaçak ihbarında bulunulmalıdır. 

Doğal gaz kaçağı binada olmuşsa bu önlemlere ek olarak binanın ana doğal gaz vanası kapatılmalı ve bina yöneticisi uyarılmalıdır. Bazı durumlarda doğal gaz kaçağı sokakta meydana gelebilir. Bu tip durumlarda etraftaki binaların kapıları kapatılmalı, etraftaki insanlar uyarılmalı ve doğal gaz ihbar hattına ek olarak elektrik dağıtım şirketi aranarak bölgeye verilen elektriğin kesilmesi talep edilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

13 Nisan 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 20 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi