Konut Sigortası Nedir? Konut Kredisi Hesaplama 2024

Konut sigortası; doğal afet, hırsızlık, terör saldırısı ve kira kaybı gibi nedenlere bağlı olarak konutun veya konut içerisindeki eşyaların zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan zararı karşılayan bir sigorta türüdür.
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası; doğal afet, hırsızlık, terör saldırısı ve kira kaybı gibi nedenlere bağlı olarak konutun veya konut içerisindeki eşyaların zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan zararı karşılayan bir sigorta türüdür. Konut sigortası bir mülkiyet sigortasıdır ve tek başına yaptırılabileceği gibi konut içerisinde bulunan eşya veya insanlara yönelik diğer sigorta türlerini birleştirerek de yaptırılabilir. Konut sigortası herhangi bir tehlike anında konutta oluşabilecek hasarlarda masrafların karşılanması için oldukça önemli bir unsurdur.

Konut sigortası, ev ve ev içindeki eşyaları deprem, yangın, hırsızlık ve çeşitlik doğal afetlere karşı güvence altına alan sigorta ürünüdür. Konut sigortası, DASK ile aynı şey değildir ve teminat kapsamı DASK'a kıyasla oldukça yüksektir. Konut sigortası ev sahipleri tarafından bina ve ev içindeki eşyaları kapsayacak şekilde yaptırılabilirken, kiracılar tarafından sadece ev içindeki eşyaları kapsayacak şekilde ya da evini kiraya veren ev sahipleri tarafından sadece binayı teminat altına alınacak şekilde yaptırılabilir.

Konut ve eşya bedeli, konut sigortası üzerinde ciddi derece belirleyici role sahiptir. Konutun ve konut içerisinde bulunan eşyaların değeri ne kadar yüksekse, konut sigortasının teminat limiti de o oranda yüksek olacağından konut sigortasının primleri de yüksek olur. Konut ve eşya bedeli düştükçe de bu durumun tam tersi ortaya çıkar. Konut değerinin belirlenmesinde; konutun brüt yüzölçümü, bulunduğu il, ilçe ve semt, konutun katı, bina türü, konutun yaşı ve konutun bulunduğu binadaki güvenlik önlemleri en belirleyici unsurlar arasında yer alır. Konut sigortası bir mülkiyet sigortasıdır ve tek başına yaptırılabileceği gibi konut içerisinde bulunan eşya veya insanlara yönelik diğer sigorta türlerini birleştirerek de yaptırılabilir. Konut sigortası herhangi bir tehlike anında konutta oluşabilecek hasarlarda masraflardan kaçınılması için iyi bir yoldur. Konut sigortası doğal afetler ve hırsızlık gibi durumlarda ev ve eşyaları güvenceye almak için yapılır.

Konut Sigortasında Hasar Ödemesi Nasıl Yapılır?

Konut sigortası bulunan konutlarda hasar gelmesi durumunda, hasar sigorta şirketine bildirilir. Hasar bildirildikten sonra hasarın tutanağı tutulur. Konutun uğradığı hasarlar tamamen doğru bildirilirse sigorta şirketi poliçenin devam etmesine ve hasarın karşılanmasına yardımcı olur. Konut hasarının eksiksiz ve doğru bir şekilde tutanağa işlenmesinden sonra şirket tarafından eksper yollanır. Ekspertiz işlemi gerçekleşir ve hasar belirlenir. Hasar ihbarı yapıldığı tarihten itibaren en geç 15 gün içerisinde oluşan hasar ve sigortalı tarafından gönderilen belgeler sigorta şirketi tarafından incelenerek tazminat tutarı belirlenir ve sigortalıya bilgi verilir. Bu aşamadan sonra maksimum 30 iş günü içinde tazminat tutarı sigortalının hesabına aktarılır.

Konut Sigortası Azami Teminat Limiti Nedir?

Konut sigortası azami teminat limiti, konut sigortası kapsamında karşılanabilecek maksimum miktarı ifade eder. Konut sigortası azami teminat limiti, sigortanın yapıldığı yapıyla ilgili teknik bilgilere ve sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Poliçede yer alan azami teminat limiti, sigorta teminatları kapsamında meydana gelen hasarlar için ödenecek maksimum tazminatı ifade eder. Hasarın bu miktardan daha fazla olması halinde, sigorta şirketi yalnızca azami teminat limitini öder.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi