Serbest Tüketici Nasıl Olunur ve Nedir?

Serbest Tüketici Nedir? Nasıl Serbest Tüketici Olunur?

Serbest Tüketici, elektrik tedarikçisi değiştirme hakkına sahip olan tüketicilere denir. Bu tüketim yıllık toplam 2252 TL (aylık 188 TL) elektrik faturasına eşittir ve bu tutarda fatura ödeyen herkes serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi değiştirebilir.

Serbest tüketici olmak ve elektrik tedarikçisini değiştirmek için tüketicilerin yıllık belli bir elektrik tüketimi gerçekleştiriyor olmaları gerekmektedir. Elektrik tedarikçisini değiştirebilecek tüketiciler için tüketim limitleri yıllık olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararlarla belirlenmektedir.

EPDK, 2023 yılı için serbest tüketici limitlerini yıllık 1000kWh elektrik tüketimi olarak belirlemiştir. Bu şu anlama gelmektedir; yıllık olarak toplamda yaklaşık 2252 TL elektrik faturası ödeyen tüm tüketiciler 2023 yılında elektrik tedarikçisini değiştirebilir. Yıllık 2252 TL olarak elektrik tüketiminiz olması, ayda ortalama 188 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyor olmanız demektir. Serbest olmayan tüketici ise bu haktan yararlanamaz ve elektrik tedarikçisi değiştiremez. 

Serbest Tüketici Nedir?

Cep telefonu operatörü gibi değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilen tüketicilere serbest tüketici olarak adlandırılır. 2023 yılında 188 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes serbest tüketicidir.

Türkiye'de Serbest Tüketici Sayısı Ne Kadardır?

Türkiye'deki toplam serbest tüketici saysının yıllar içindeki değişimi ve 2010 - 2023 arasındaki toplam serbest tüketici sayısı aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Serbest Tüketici Olmanın Avantajları Nelerdir?

Serbest Tüketici Nasıl Olunur?

2023 Elektrik Serbest Tüketici Limiti Nedir?

Serbest Tüketici Adayı Nedir?

Son Kaynak Tarifesinden Elektrik Alan Serbest Tüketici Ne Demek?

Elektrik Serbest Tüketici Belgesi Nasıl Alınır?

EPDK Nedir?