Serbest Tüketici Nedir? Nasıl Serbest Tüketici Olunur?

Serbest Tüketici, elektrik tedarikçisi değiştirme hakkına sahip olan tüketicilere denir. Bu tüketim yıllık toplam 2140 TL (aylık 178 TL) elektrik faturasına eşittir ve bu tutarda fatura ödeyen herkes serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi değiştirebilir.

Serbest Tüketici Nasıl Olunur ve Nedir? | encazip
27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Eylül 2023

Serbest tüketici olmak ve elektrik tedarikçisini değiştirmek için tüketicilerin yıllık belli bir elektrik tüketimi gerçekleştiriyor olmaları gerekmektedir. Elektrik tedarikçisini değiştirebilecek tüketiciler için tüketim limitleri yıllık olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararlarla belirlenmektedir.

EPDK, 2024 yılı için serbest tüketici limitlerini yıllık 950kWh elektrik tüketimi olarak belirlemiştir. Bu şu anlama gelmektedir; yıllık olarak toplamda yaklaşık 2140 TL elektrik faturası ödeyen tüm tüketiciler 2024 yılında elektrik tedarikçisini değiştirebilir. Yıllık 2140 TL olarak elektrik tüketiminiz olması, ayda ortalama 178 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyor olmanız demektir. Serbest olmayan tüketici ise bu haktan yararlanamaz ve elektrik tedarikçisi değiştiremez. 

Serbest Tüketici Nedir?

Cep telefonu operatörü gibi değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilen tüketicilere serbest tüketici olarak adlandırılır. 2024 yılında 178 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes serbest tüketicidir.

Türkiye'de Serbest Tüketici Sayısı Ne Kadardır?

Türkiye'deki toplam serbest tüketici saysının yıllar içindeki değişimi ve 2010 - 2024 arasındaki toplam serbest tüketici sayısı aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Serbest Tüketici Olmanın Avantajları Nelerdir?

Serbest Tüketici Nasıl Olunur?

2024 Elektrik Serbest Tüketici Limiti Nedir?

Serbest Tüketici Adayı Nedir?

Son Kaynak Tarifesinden Elektrik Alan Serbest Tüketici Ne Demek?

Elektrik Serbest Tüketici Belgesi Nasıl Alınır?

EPDK Nedir?

İlgili İçerikler