Serbest Tüketici Nasıl Olunur ve Nedir?

Serbest Tüketici Nedir? Nasıl Serbest Tüketici Olunur?

Serbest Tüketici, elektrik tedarikçisi değiştirme hakkına sahip olan tüketicilere denir. Bu tüketim yıllık toplam 2654 TL (aylık 221 TL) elektrik faturasına eşittir ve bu tutarda fatura ödeyen herkes serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi değiştirebilir.

Serbest Tüketici Sayfa Özeti

Serbest tüketici olmak ve elektrik tedarikçisini değiştirmek için tüketicilerin yıllık belli bir elektrik tüketimi gerçekleştiriyor olmaları gerekmektedir. Elektrik tedarikçisini değiştirebilecek tüketiciler için tüketim limitleri yıllık olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararlarla belirlenmektedir.

EPDK, 2022 yılı için serbest tüketici limitlerini yıllık 1100kWh elektrik tüketimi olarak belirlemiştir. Bu şu anlama gelmektedir; yıllık olarak toplamda yaklaşık 2654 TL elektrik faturası ödeyen tüm tüketiciler 2022 yılında elektrik tedarikçisini değiştirebilir. Yıllık 2654 TL olarak elektrik tüketiminiz olması, ayda ortalama 221 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyor olmanız demektir. Serbest olmayan tüketici ise bu haktan yararlanamaz ve elektrik tedarikçisi değiştiremez. 

Sayıları 50’yi aşan aktif tedarikçi şirket daha fazla tüketiciyi portföylerine dahil etmek için serbest tüketici kampanyaları oluşturmakta ve böylece daha cazip koşullarından elektrik tüketimi gerçekleştirme fırsatı sunmaktadır. Serbest tüketici kampanyaları 7 ayrı maddede farklılaşmakta ve elektrik tedarik şirketleri bu maddelerde rekabet etmektedir:

 • Birim fiyat (Sağlanan tasarruf)
 • Sabit veya indirim garantili birim fiyat
 • Güvence bedeli koşulları
 • Taahhüt
 • Sözleşme ve fiyat garantisi süresi
 • Fatura ödeme yöntemleri
 • Çeşitli ek kampanyalar

Serbest Tüketici Nedir?

Cep telefonu operatörü gibi değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilen tüketicilere serbest tüketici olarak adlandırılır. 2022 yılında 221 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes serbest tüketicidir.

Serbest Tüketici Nasıl Olunur?

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’nin 30/A maddesinde belirlenen esaslara göre, bir yılda 1100kWh üzeri elektrik tüketen veya elektrik faturası aylık 221 TL ve üzeri gelen her elektrik abonesi, serbest tüketici limitini geçerek serbest tüketici olur. Serbest tüketiciler, elektrik tedarikçisi değiştirme hakkına sahiptir. Ticarethane, sanayi ve mesken tipi elektrik aboneleri için avantaj çeşitleri ve indirim oranları değişiklik gösterir. 2022 yılı Eylül ayı verilerine göre elektrik tedarikçisini değiştirip serbest tüketici olarak elektrik kullanan tüketicilerin sayısı 218000'dir.

2022 elektrik serbest tüketici limiti nedir?

2022 yılı Eylül ayı itibarıyla geçerli olan EPDK kararı uyarınca serbest tüketici olmak için yıllık toplam 1100kWh elektrik tüketiminiz olması gerekir. Bu yıllık toplamda 2654 TL elektrik faturası ödüyorsanız tedarikçi değiştirebileceğiniz anlamına gelmektedir. Türkiye'de toplam 25000000 elektrik abonesi serbest tüketici limiti dahilinde elektrik kullanır ve bu tüketicilerin tamam elektrik tedarikçisi değiştirebilir. 

Serbest Tüketici Limiti (kWh)Yıllık Toplam FaturaAylık Ortalama Fatura
1100kWh2654 TL221 TL

Serbest Tüketici Adayı Nedir?

Serbest tüketici adayı, yıllık elektrik tüketimi 1100kWh (aylık ortalama 221 TL) olduğu için elektrik tedarikçisini seçme hakkını elinde bulunduran ancak bu hakkını henüz kullanmamış olan tüketiciler için kullanılan terimdir.

Görevli elektrik tedarik şirketleri tarafından düzenlenen elektrik faturaları üzerinde serbest tüketici adayı ibaresini gören tüketiciler, elektrik tedarikçilerini değiştirme hakları olduğunu anlayabilir ve tedarikçi değişikliği yaparak daha cazip koşullarda elektrik kullanabilir. Bazı faturalar üzerinde serbest tüketici ibaresi yer almayabilir ancak bu yine de tüketicilerin tedarikçi değiştiremeyecekleri anlamına gelmemektedir. Serbest tüketici adayı olmak için aranan tek şart yıllık toplam 2654 TL (aylık 221 TL) ve üzerinde elektrik faturası ödemektir ve bu tutarın üzerinde tüketim gerçekleştiren ancak tedarikçisini henüz değiştirmemiş olan herkes serbest tüketici adayıdır.

Son Kaynak Tarifesinden Elektrik Alan Serbest Tüketici Ne Demek?

Serbest tüketici olma hakkını elde etmiş ancak elektrik tedarikçisini değiştirmemiş (ya da ikili anlaşma ile elektrik tedariği yapmayan) tüketiciler son kaynak tarifesinden elektrik alan serbest tüketicilerdir.

Son kaynak tarifesi, elektrik tüketicilerinin enerjisiz kalmamalarını garanti altına almak için oluşturulmuş bir sistemdir. Türkiye’deki her ilin bir görevli elektrik tedarik şirketi vardır ve bu şirketler tüketicilerin herhangi bir tedarikçi seçmemeleri ya da seçip de bir şekilde sözleşmelerini feshetmeleri durumunda son kaynak tedarik tarifesinden elektrik enerjisi sağlamakla yükümlüdür. Serbest tüketici olma hakkına sahip tüketiciler eğer herhangi bir tedarikçi seçimi yapmazlarsa otomatik olarak son kaynak tarifesinden elektrik alırlar.

Kısacası tüketiciler için stratejik öneme sahip elektrik enerjisinin kesintiye uğramaması için oluşturulmuş son kaynak elektrik tedariği prosedürü, serbest tüketicilerin herhangi bir tedarikçi bulamamaları durumunda enerji tedariğinin garantiye alınması için son çare olarak nitelendirilebilir. Bu durumdaki düşük tüketimli serbest tüketiciler için son kaynak tedarik tarifesi elektrik fiyatları ulusal tarifeler olur.

Elektrik Serbest Tüketici Belgesi Nasıl Alınır?

Elektrik serbest tüketici belgesi önceki dönemlerde elektrik kullanıcılarının serbest tüketici olduklarının beyan edilebilmesi için talep edilen bir belgeydi. Ancak hem piyasanın gelişmesi hem de sistemin daha iyi çalışır hale gelmesi ile birlikte tedarikçi değişikliği işlemleri için elektrik serbest tüketici belgesi beyanı yükümlülüğü ortadan kaldırılmış ve tüm işlemler sistem üzerinden yapılır hale gelmiştir.

Elektrik serbest tüketici belgesi ibrazı yerine tüketicilerin serbest tüketici olup olmadıkları sistem üzerinden sorgulanır. Bu tedarikçi şirketler tarafından şu şekilde yapılır:

 • Tüketicilerin tekil kod adı verilen abone numaraları EPİAŞ tarafından işletilen sisteme girilir.
 • Tekil kod sorgusunun ardından sistemden dönen cevaba göre tüketicinin serbest tüketici olup olmadığı anlaşılır.
 • Tüketicinin serbest tüketici olduğundan emin olunmasına rağmen sistemde aksi bir ibare yer alıyorsa tedarikçi şirket ya da tüketici bölgesindeki görevli elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçerek bu hatanın düzeltilmesini sağlar.

Bu işlemlerin akabinde herhangi bir belge ibrazına gerek kalmadan serbest tüketici sorgusu tamamlanarak tedarikçi değişikliği aşamasına geçilir. Mevcut prosedürde serbest tüketici belgesi yerine tüketici beyanı esas alınır ve tüketicilerin yıllık 2654 TL (aylık 221 TL) üzerinde elektrik faturası ödeyip ödemediklerini bilmeleri yeterlidir.

Serbest tüketici olmanın avantajları nedir?

encazip.com'da elektrik tedarikçinizi değiştirdiğinizde, Eylül 2022 itibarıyla elektrik faturalarınızda %0.5 oranında tasarruf edersiniz.

 • Elektrik enerjinizin kalitesi değişmeden, daha ucuz elektrik kullanabilirsiniz.
 • Farklı tedarikçilerin sundukları farklı hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Örneğin bir tedarikçi online elektrik faturası ödeme hizmeti sunarken, bir diğeri 24 saat çağrı merkezi hizmeti verebilir. Bu şekilde de sunulan hizmetlerden hangisi size cazip geliyorsa o tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz.
 • Sözleşme şartları (sözleşmeden cayma hakkı, fiyat garantisi süresi, fiyat garantisi şekli gibi) her tedarikçi için değişiklik gösterir. Sözleşme şartları cazip olan tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz.
 • Tamamen yenilenebilir kaynaklı üretilen elektriği kullanmanız teknik olarak mümkün olmasa da, üretim portföyünün tamamı yenilenebilir kaynaklı olan bir tedarikçiyi tercih ederek çevre duyarlılığını teşvik edebilirsiniz.
 • Elektrik piyasası bir havuz sistemi olduğundan, aslında kullandığınız elektrik değişmez. Yalnızca havuza sizin için kimin elektrik vereceği değişir. Örneğin aylık 2654 liralık elektrik kullanımınız varsa, seçeceğiniz tedarikçi sizin için aylık 2654 liralık elektriği havuza verir. Bu şekilde de kullandığınız elektriğin kalitesi hiçbir şekilde değişmeyeceği gibi, elektrik enerjiniz de kesintiye uğramaz.
 • Tedarikçi değiştirmenin sağladığı diğer avantajların yanında; daha önce bildiğiniz, güvendiğiniz ve iş yapmayı uygun gördüğünüz bir tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz.
 • Özel kampanyalardan yaralanabilirsiniz.

Serbestleşen elektrik piyasasında ilk defa internetten farklı tedarikçilerin tekliflerini encazip.com'da anında karşılaştırıp ve kendi seçtiğiniz tedarikçiye geçişinizi saniyeler içinde tamamlayabilirsiniz. Bunun için encazip.com yaşadığınız ili, abone grubunuzu seçin ve devamında sizden istenilen bilgileri girin. Bu şekilde kolayca tedarikçilerin tarifelerini karşılaştırıp, en cazip tedarikçiye geçişinizi tamamlayabilirsiniz.

Serbest Tüketiciler Elektrik Tedarikçisi Değiştirebilir!

Devlet tarafından size verilen haklardan hemen yararlanın, serbest tüketici olarak elektrik tedarikçinizi değiştirerek ucuz elektrik kullanma fırsatını kaçırmayın!

İlgili İçerikler