Hendrik Casimir Kimdir?

1909 yılında Hollanda’da doğan ünlü fizikçi Hendrik Casimir, fizik üzerine gerçekleştirdiği lisans ve yüksek lisans yıllarından sonra, 1942 yılından itibaren aktif bir bilim adamı olarak hayatına devam etti.
Hendrik Casimir Hayatı: Casimir Neyi İcat Etti?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Yıllar içerisinde Philips NatLab’ın kurucu üyesi(1956-1972), Avrupa Fizik Derneği Başkanı(1972-1975) gibi ünvanlara sahip oldu. En önemli katkısı, kuantum vakum dalgalanması sebebiyle keşfettiği ve adı verilen Casimir etkisidir. 2000 yılında Hollanda'da hayatını kaybetmiştir.

Hendrik Casimir Ne Bulmuştur?

Hendrik Casimir1948 yılında en önemli katkısı diye nitelendirebileceğimiz Casimir Etkisini keşfetmiştir ancak bu kuvvet 1997 yılına kadar ölçülememiştir. Bunun dışında, akademik hayatından sonra bazı çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmalar; saf matematik, nükleer kuadrupol momentlerinin hesaplanışı, düşük sıcaklık fiziği, manyetizma, süperiletkenler ve Onsager'in tersinmez fenomen teorisinin uygulamaları gibi çeşitli konuları kapsamaktadır. Bu çalışmaları sayesinde birçok bilim insanına katkıda bulunmuştur.

Kaynaklar:Hendrik Casimir

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

23 Eylül 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Ocak 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi