Thomas Edison Kimdir?

Thomas Alva Edison, 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla olumlu anlamda etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır.
Thomas Edison Hayatı: Edison'un Buluşları Nelerdir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

11 Şubat 1847 tarihinde doğmuştur. Elektrik enerjisi üretimi, ses kaydı, kitle iletişimi başta olmak üzere birçok alanda cihazlar geliştirmiştir. Film kamerası, fonograf ve ampulün ilk versiyonları gibi icatları büyük etki yaratmıştır. İcat geliştirme sürecine düzenli takım ve bilim çalışması kriterlerini uygulayan ilk mucitlerden biridir. Thomas Edison 18 Ekim 1931 tarihinde ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşamını yitirmiştir.

Thomas Edison Neyi İcat Etmiştir?

Thomas Edison, yaşamı boyunca birçok icat üzerinde çalışmıştır. Film kamerası, fonograf ve ampulün ilk versiyonları gibi icatları büyük etki yaratmıştır. İcat geliştirme sürecine düzenli takım ve bilim çalışması kriterlerini uygulayan ilk mucitlerden biridir. Birçok araştırmacıyla çalışmıştır. Dünyanın ilk endüstriyel araştırma laboratuvarını kurmuştur. Kendi adıyla 1.093 patentin yanı sıra başka ülkelerde de bulunan patentleriyle tarihin en başarılı mucitlerinden biridir.

1879'da Edison bir elektrik ampulü icat geliştirmiştir. Kömürleştirilmiş iplikten filamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt filamanda karar kılmıştır. 1883'te hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirmiştir. Yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını bulmuştur. 1883'te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturan Edison daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başarmıştır. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Kaynaklar:Thomas Edison

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

29 Eylül 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi