Serbest Tüketici Limiti 2024

Serbest tüketici limiti, serbest tüketici olmak için aşılması gereken limittir ve her sene EPDK tarafından belirlenir. 2024 serbest tüketici limiti 950kWh'tır.
Serbest Tüketici Limiti 2024 | encazip

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin, "İkili Anlaşmalar" bölümü ile Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’nin 30/A maddesinde belirlenen esaslara göre, 2024 Haziran için yıllık 950kWh elektrik tüketim limitini geçen her abone serbest tüketicidir. 

Serbest Tüketici Limiti Kaç TL'dir?

Serbest tüketici limiti evler için aylık 178 TL, iş yerleri için ise aylık 344 TL'dir ve bu tutarın üzerinde aylık elektrik faturası ödeyenler serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi değiştirebilir. Elektrik tedarikçisi değiştirmenin en büyük avantajı indirimli elektrik kullanmaktır ancak farklı elektrik tedarikçilerinin hizmet farklılıkları olduğundan her türlü rekabet avantajından tüketiciler faydalanır.

Serbest Tüketici Limitinin Elektrik Tedarik Değişimindeki Etkisi Nedir?

Serbest tüketici limitinin elektrik tedarik değişimindeki etkisi aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Serbest tüketici hakkını kullananların sayısı 2017 Kasım’da en yüksek seviyesine ulaşarak 5 milyona yaklaştı.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Nisan 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi