EPİAŞ

EPİAŞ: Enerji Piyasaları İşletme A.Ş, enerji piyasalarındaki işlemlerin yapıldığı platformdur. EPİAŞ, elektrik piyasası mevzuatı uyarınca faaliyet gösteren ve enerji ticaretinin yapıldığı borsa olarak görev yapan bir anonim şirketidir.
EPİAŞ: Enerji Piyasaları İşletme A.Ş Nedir?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

EPİAŞ Hakkında

Enerji piyasaları giderek gelişen ve büyüyen bir yapıya sahiptir. Özellikle 2001 yılında 4628 numaralı Elektrik Piyasaları Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra yaşanan gelişmeler ile daha serbest ve rekabetçi bir piyasa yapısının oluşması hız kazanmıştır. Daha öncesinde devlet eliyle yürütülen elektriğin üretimi ve dağıtımı özelleştirmeler kapsamında özel sektörün piyasaya katılımı sağlanmış ve daha aktif bir elektrik piyasasının oluşması sağlanmıştır. Enerji piyasası çeşitli piyasa yöneticiler tarafından düzenlenmekte, işletilmekte ve denetlenmektedir. Gelişen piyasanın gereklilikleri doğrultusunda, enerji piyasalarının şeffaf ve tarafsız bir kurum tarafından işletilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu kapsamda, pek çok ülkede de benzeri bulunan EPİAŞ yani Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. 18 Mart 2015’ te tescil işlemlerinin ardından kurulmuş ve 1 Eylül 2015’ te de EPDK tarafından verilen piyasa işletim lisansı ile faaliyete başlamıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 22 Eylül 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi