Manyetik Kuvvet Nedir?

Herhangi bir iletken içerisinden elektrik akımı geçtiği sırada söz konusu iletken herhangi bir manyetik alan içinde bulunuyorsa manyetik alan tarafından iletkene uygulanan kuvvete manyetik kuvvet adı verilir.

Manyetik Kuvvet Nedir? Manyetik Kuvvetin Özellikleri
20 Aralık 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 1 Şubat 2024

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Manyetik kuvvet, itme şeklinde olabileceği gibi çekme şeklinde de olabilir. Herhangi bir temas olmadan uygulanan manyetik kuvvet, vektörel niceliğe sahiptir. Manyetik kuvvet, iletken üzerinden geçen akım ile doğru orantılı olarak gerçekleşir. Buna ek olarak iletkenin büyüklüğü ve manyetik alanın şiddeti de uygulanan güç ile doğru orantılıdır. Manyetik alan, herhangi bir mıknatıs ile yaratılabileceği gibi bazı durumlarda da kendiliğinden ortaya çıkar. Örnek olarak üzerinden akım geçmekte olan birbirine paralel iki telin etrafında manyetik alan meydana gelir. Buna bağlı olarak da söz konusu teller birbirlerine manyetik kuvvet uygulayabilir.

Manyetik Kuvvet Nasıl Oluşur?

Manyetik kuvvet, elektromanyetik kuvvetten doğar. Elektromanyetik kuvvet, doğada bulunan dört temel kuvvetten bir tanesidir. Manyetik kuvvetin kaynağı, elektronlar içerisinde bulunan yüklerin hareketleridir. Herhangi iki nesnenin içerisinde aynı yönde hareket etmekte olan kuvvetler bulunuyorsa, bu nesneler arasında çekim yönünde manyetik kuvvet gerçekleşir. Aynı şekilde nesnelerin yükleri farklı yönde hareket ediyorsa, bu durumda meydana gelen manyetik kuvvet itme yönünde gerçekleşmektedir. Aynı hareket yönüne sahip yük içeren iki nesnenin aralarında manyetik bir çekim kuvveti vardır. Benzer şekilde, zıt yönlerde hareket eden yüke sahip nesneler, aralarında itme kuvvetine sahiptir. İki nesnenin arasında meydana gelen manyetik kuvvetin şiddeti ise; nesnelerin birbirine ne kadar yakın olduğuna, içlerinde ne kadar yük barındırdıklarına ve nesneler içindeki yük hareketinin miktarına göre değişiklik gösterir. Manyetik kuvvetin çekme veya itme şeklinde olması ise daima yüklerin hareket yönlerine göre belirlenir. Günlük hayatta manyetik kuvvetten faydalanılarak geliştirilen pek çok cihaz vardır.

Örnek olarak pusulalar, manyetik kuvveti kullanarak yön bulmada kullanılmaktadır. Bir diğer örnek ise elektronik motora sahip cihazlardır. Elektronik motorların içerisinde, motorun çalışma hızını ve çalışma prensiplerini düzenlemek için manyetik kuvvet bulunur. Ayrıca sanayideki pek çok alanda çok küçük demir parça veya kalıntılarını ana maddeden ayrıştırmak amacıyla manyetik kuvvetten faydalanılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Manyetik Kuvvetin Özellikleri Nedir?

Manyetik Kuvvet Nasıl İfade Edilir?

Manyetik Kuvvet Nasıl Bulunur?

Manyetik Kuvvet Formülü Nedir?

Manyetik Kuvvet Nerelerde Kullanılır?

Manyetik İtme ve Çekme Kuvveti Nedir?

Manyetik Kuvvetin Büyüklüğü Nelere Bağlıdır?

Manyetik Kuvvet Temas Gerektirir mi?

Manyetik Kuvvet Vektörel mi?

Durgun Yüklere Manyetik Kuvvet Etki Eder mi?

Manyetik Kuvvet Yönü Nasıl Bulunur?

Sağ El Kuralı Nedir?

Manyetik Kuvvet Çizgileri Nedir?

Manyetik Kuvvet Çizgilerinin Özellikleri Nedir?

Manyetik Kuvvet ve Elektromanyetik Kuvvet Aynı Şey midir?

Elektrik Kuvveti ile Manyetik Kuvvet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Manyetik Dipol Nedir?

Manyetik Tork Nedir?

Manyetik Kuvvet Deneyi Nasıl Yapılır?

Kaynaklar:

İlgili İçerikler