Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta Kimdir?

Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta, 18 Şubat 1745 doğumlu Rus asıllı İtalyan fizikçi ve kimyagerdir. Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta, elektrik ve gücün öncüsüdür. Volta elektrik pilinin mucidi ve metan gazının kâşifi olarak kabul edilmektedir.
Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta Hayatı

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

1799'da volta pilini icat etmiştir. 1800'de yaptığı deneylerin sonuçlarını Kraliyet Cemiyeti Başkanı'na iki bölümden oluşan bir mektupta bildirmiştir. Bu buluşla Volta, elektriğin kimyasal olarak üretilebileceğini kanıtlamıştır. Elektriğin yalnızca canlılar tarafından üretildiğine dair yaygın teoriyi çürütmüştür. Volta'nın icadı büyük miktarda bilimsel heyecanı ateşlemiştir ve sonunda elektrokimya alanının gelişmesini sağlamıştır.

Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta Neleri İcat Etti?

Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta elektrik pilinin ve bataryanın mucidi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta metan gazının kâşifi olarak da bilinmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

17 Eylül 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi